עיצוב תאורת גינה

מצא בעל מקצוע עכשיו
58

ספקי שירות בתחום עבודות גינון

מצא בעל מקצוע

תמונות של בעלי המקצוע

תאורת גן המאירה שביל כניסה לבית פרטי
תאורת גן בגינה ים-תיכונית המשווה לגינה מראה רך ורומנטי
תאורה במתח נמוך הינה חסכונית, פשוטה להרכבה וניתנת להרכבה עצמית ואילו תאורה במתח גבוה דורשת הרכבה של איש מקצוע מוסמך
58

ספקי שירות בתחום עבודות גינון

תכנון, עיצוב והקמה של תאורת גינה

בין האלמנטים המשפיעים ביותר על הנראות של הגינה שלכם, בין אם מדובר בבית פרטי, דירת גן או אפילו במרפסת או על הגג - עיצוב תאורת גינה צריך לבוא במקום גבוה בסדרי העדיפויות שלכם. בניגוד לימים עברו, בהם מנורה פלואורסנטית או נורת ליבון רגילה מעל לאזור הישיבה היו כל מה שאפשר היה להציע - היום, שפע של נורות לד חסכוניות, לעיתים אף סולאריות, בצבעים שונים, משמשים לא רק על מנת להאיר את הגינה בזמן הישיבה בה, אלא גם על מנת ליצור דרמאטיות, להדגיש אלמנטים מעוצבים, ולהכניס עוד המון צבע לגינה - בעיקר לאחר רדת החשיכה.
כיצד מתכננים, מעצבים, ומשתמשים בתאורת גינה על מנת להפוך את הגינה רומנטית יותר, טבעית יותר, פראית יותר וכדומה - במאמר שלפניכם, שלא רק מביא את כל הידע, אלא גם המלצות ממומחים מובילים בתחום עיצוב ופיתוח גינות.

מוטיב התאורה - הדגשה והסתרה של אלמנטים מעוצבים בגינה

תחום עיצוב הגינות בישראל עבר שינוי משמעותי בעשור האחרון, וסגנונות העיצוב והפיתוח של הגינות הפכו בין לאומיים, מתוחכמים, ומחוכמים יותר - עניין שדורש ממעצב הגינות ידע והיכרות עם הרבה יותר תחומים, אפשרויות, ואלמנטים אשר משפיעים על העיצוב. גופי התאורה משולבים כיום בכל סגנון עיצוב, ומהווים היבט פונקציונאלי ואסתטי בעיצוב הגינה. באמצעות עיצוב תאורה לגינה נכון, ניתן להוסיף עומק לניראות הגינה, לתמוך בעיצוב ולהדגיש אלמנטים - כמו גם, לאפשר שימוש נעים בגינה בשעות החשיכה.
האור המלאכותי משמש עבור הארה של פינות מסוימות דרך משחקים של מוקדי אור והצללה המעניקים אווירה ייחודית לגינה. תאורה מתאימה תדגיש אלמנטים, עצים או שיחים מטפסים, מסלעות, פינות ישיבה וכ"ו ובמקביל, תטשטש אלמנטים אחרים כמו שתילים שטרם צמחו במלוא יופיים, פינת המשחקים של הילדים, ועוד.

התפקידים השונים של תאורת הגן בעיצובים השונים

עיצובי גינה שונים נפוצים היום בארץ, בכולם תכנון נכון של תאורת הגן מוסיף הרבה לגינה. הנה כמה מהתפקידים המשמעותיים של תאורת הגן בעיצובים השונים, ,לדוגמה:

  • גינה בעיצוב טרופי - הגינה המעוצבת בסגנון טרופי היא גינה דמויית ג'ונגל סבוך, עם דקלים ושרכים היוצרים מראה שופע. שימוש בתאורה חמה וצבעונית, כמו נורות לד ירוקות וצהובות, תדגיש את אלמנטי המים, את הצמחייה מלמטה (מה שיעניק מראה פראי, מסתורי ויעצים את הדרמה בעיצוב), ותיצור משחקים מלאי מסתורין של אור וצל - ממש כמו בג'ונגל
  • גינה בעיצוב יפני - הגינה היפנית היא גינה הרמונית ומאוזנת. תאורת גינה אופיינית לגינות כאלה היא בדרך כלל נטולת צבע או בצבעים עדינים מאוד, בצורה מאוזנת שמוסיפה לבהירות ולאיזון בעיצוב הכללי. התאורה משמשת גם על מנת לאפשר את ההתבוננות הזן-מדיטטיבית בכל אלמנט, בשעות האור או החושך
  • עיצוב הגינה האנגלי או הים תיכוני - לא פעם, עיצובים אלה משווים לגינה מראה רך מאוד, רומנטי, עם פינות התבודדות שקטות, שיחי ורדים צבעוניים ואזורים משורגי מטפסים וחבויים מעין. תאורת הגן אשר תשלים את העיצוב תהיה רכה, צבעונית או לבנה, ותדגיש את הרכות והזרימה שבעיצוב

פיתוח תורת הגינה ותכנון מראש - מיפוי הגינה וצרכי המשפחה

אין להקל ראש בתכנון מוקדם של הגינה, בפרט על מיקום התאורה שתהיה בה. בכדי לבצע את המשימה על הצד הטוב ביותר, מומלץ לערוך מיפוי של הגינה תוך התמקדות בדרישות הפונקציונליות לצד הדרישות העיצוביות. הדרישות הפונקציונליות כוללות את התאורה הנקודתית הפועלת לזמן קצר כדוגמת התאורה באזור החניה, לאורך השבילים ובכניסה לבית. הדרישות העיצוביות לעומת זאת, יותר יצירתיות ומאפשרות לכן להכניס מעט "אקשן" ואווירה לגינה באמצאות התאורה.
בשלב הבא תדרשו להחליט על דרכי ההפעלה של התאורה תוך התמקדות באופן הפעלת מתגי התאורה (תוכלו לבחור בין שיטת הדלקה ידנית לאוטומטית או שיטה משולבת), מספר המתגים, מיקומם ועוד. מבחינת שיטות ההארה, ההמלצה הרווחת בקרב אנשי מקצוע היא שימוש בגופי תאורה של 12 וולט - במתח נמוך, המספקת בטיחות מירבית ללא סכנת התחשמלות, כך שבמידה וילדיכם נגעו באובייקט תאורה בידיים רטובות לאחר משחק בצינור המים או השתכשכות בבריכה המתנפחת שבגינה, הוא יהיה בטוח מפציעה.
יתרון נוסף ובולט של תאורה במתח נמוך הוא היותה חסכונית ופשוטה להרכבה, ובניגוד לתאורה במתח גבוה הדורשת הרכבה של איש מקצוע מוסמך, הרי שאת התאורה במתח נמוך תוכלו להרכיב בעצמכם. מי שאוהב את הסביבה, יכול לפנות לפתרון אקולוגי יותר בצורת תאורה סולארית הפועלת באמצעות אנרגיית השמש שנאגרת בקולטנים מיוחדים שממירים אותה לאנרגיה חשמלית בצורה ירוקה ונקיה.
לעיתים קרובות נמליץ על שילוב תאורה צבעונית בתאורת הגינה - זו, יכולה לחולל פלאים, לתרום לאווירה ולשדרג את מראה הגינה. כמו כן, במטרה להדגיש אובייקט או פינה מסוימת, תוכלו להשתמש בשרשראות לדים (חלקן אף עובדות בשיטה הסולארית) שיעניקו מימד מרתק יותר לנראות הכללית של הגינה הלילית.
למעוניינים במראה מיוחד, ניתן להשתמש בתאורה נסתרת במסגרתה מסליקים את גוף התאורה במסלעה, בכדי חרס וכ"ו והתוצאה מרהיבה ומקורית.

מאמרים ומדריכים

רוצים לדעת למה לצפות מבעל המקצוע? מעוניינים לבצע תיקונים קלים בעצמכם? המומחים שלנו כתבו עבורכם מאמרים ומדריכים מקצועיים שיסיעו לכם לפני, במהלך ואחרי קבלת השירות

מחירון אחזקת גינות

השוו בין הצעות מחיר שהוגשו ע"י בעלי מקצוע המנויים בתחום עבודות גינון לשירותי אחזקת גינות