מערכת השקיה לגינה - נקודת מפתח בהצלחת הגינה

מצא בעל מקצוע עכשיו
58

ספקי שירות בתחום עבודות גינון

מצא בעל מקצוע

תמונות של בעלי המקצוע

מערכת השקייה בעלת יציאות ארוכות המפוזרות בכל הגינה להשקייה מקסימלית
צילום תקריב של גנן המבצע דישון אדמה
הנחת מערכת השקיה אוטומטית המורכבת מטפטפות בגינת פרחים
58

ספקי שירות בתחום עבודות גינון

תכנון והקמה של מערכת השקיה לגינה

גינה יפה ומלבלבת בהחלט שווה השקעה קפדנית ומדוקדקת, החל מסוג האדמה, בחירת סוגי השתילים, העצים, הצמחים, התאורה ועוד. במהלך התכנון יש לתת דגש עיקרי לתכנון מערכת ההשקיה והדישון שתסייע לנו לשלוט ביד רמה בזמן הטיפול בגינה, בהוצאות המים, ותבטיח שהגינה תמיד תישאר פורחת וירוקה.
תכנון חכם של מערכות ההשקיה והדישון יעניק לנו את היכולת לשלוט במינוני ההשקייה על פי הצורך עבור כל צמח, ולהוסיף חומרי הזנה ודישון להשקיה באופן אוטומטי, המשפיעים באופן ישיר על פריחת הצמחים בגינה ואורך חייהם, כאשר מערכות אלה יותאמו לסוג הצמחייה ואופייה. בכדי להימנע מצינורות וחיווטים בולטים שיפגעו במראה האסתטי של הגינה, מומלץ להתקין את מערכת ההשקיה והדישון בחצר לפני כיסוי הקרקע בחיפויים שונים כמו דק, ריצוף, דשא סינטטי ועוד.

מעצבי ומפתחי גינה רבים מספרים כי תכנון נכון של מערכת ההשקייה, נדרש להתייחסות כבר בשלב הראשוני של תכנון הבית (לצורך תכנון שרוולים מתאימים לגינה), והוא נקודת מפתח בהצלחת הגינה. שאלנו את מעצבי הגינה המובילים איך מתכננים מערכת השקיה לגינה ולאילו נקודות חשוב לשים לב - לפניכם, כל התשובות והטיפים מהמומחים.

תכנון חכם של מערכות השקיה ודישון - לתוצאות מיטביות

"כבר בשלב הראשון של תכנון הגינה - אפילו בשלב התכנית האדריכלית של הבית, בוודאי בשלבי תכנית העיצוב של הגינה, חשוב לתת את הדעת על יציאות ("שרוולים") מספקות, ארוכות דיין, הפרוסות בכל הגינה על מנת שיתאפשר להקים מערכת השקייה בצורה נוחה", מספר לנו שרגא בכר, מעצב גינות בכיר מ"גן העדן הקסום פיתוח ועיצוב גינות". "לא תמיד זה מובן, כי תכנון נכון של מערכת ההשקייה הוא המפתח להצלחת הגינה ושגשוג הצמחים בה. בשלב תכנון הגינה - חשוב לתכנן את כל מיקומי השתילה עם הצמחים המיועדים לשתילה בכל מקום, כולל צריכת המים שלהם ואופן הפריסה של קווי ההשקייה. חשוב להבין - התכנון, הפיתוח, וגם האחזקה של הגינה הינם תהליכים שנדרשים למשאבים, בכלל אלה גם עלויות. דווקא בעלות התכנון המדוקדק, הפריסה והתחזוקה של מערכות ההשקיה והדישון - חשוב לעשות את זה נכון. הנסיון לחסוך דווקא בתכנון מערות ההשקיה - יוביל לגינה פחות מוצלחת, לתחלופה גבוהה של צמחים (הוצאה בפני עצמה), ולהנאה פחותה מן הגינה המעוצבת שלכם".

מערכות השקייה איכותיות - כמה זה עולה?

עוד מספר לנו מעצב הגינות שרגא בכר, כי העלות הממוצעת של מערכת השקיה לגינה, הכוללת מחשב אחד, עם מסנן מים, ווסת לחץ וצינורות, היא עד 1,500 ש"ח. "בדרך כלל", מספר בכר, "בגינות שבהן אין דשא, ניתן להסתדר עם קו השקייה אחד. בגינות בהן יש דשא חי, צרכי ההשקייה של הדשא שונים מאוד מצרכי ההשקייה של פרחים, שיחים ועצים ועל כן אנחנו נדרשים לא פעם להוסיף קו השקייה עם תכניות השקייה שמתאימות לדשא". בכר ממליץ להוסיף מערכת דישון, אשר מוסיפה רבות לשגשוג כל השמחייה ולעמידותה.

אופיר שטלצר, מ"אופיר שטלצר טיפוח ונוף", מספר על קווי השקייה המתוכננים בצורה לא אופטימאלית, אשר סופם להזרים מים מיותרים ולהשקות את הגינה בצורה לא יעילה. "השימוש בצינור עיוור, בו ניתן לקבוע את מרחקי הטפטפות אלה מאלה ואת כמות הטפטפות עבור כל צמח - מאפשר גמישות מירבית בתכנון ההשקייה. כאשר איש מקצוע מתכנן את מערכת ההשקייה של הגינה, בהתאם לצמחייה שבה - כך אני ממליץ לעשות זאת. זה מאפשר השקייה יעילה, ללא בזבוז מים וללא התייבשות של צמחים אשר אין סביבם די טפטפות".
היוועצו במומחה שיתכנן את ראש המערכת (הבקר) ,פריסת הצינורות בגינה ומערך הטפטפות שמוביל את המים וחומרי הדישון ישירות לצמחים השונים הפזורים בגינה. סוגי הטפטפות יותאמו אף הן על ידי המומחה ובהתאם לאופי הצמחייה (דשא, מטפסים ועוד).

מתי ליצ'י, מתכנן ומעצב גינות מ"שקד עיצוב ופיתוח גינות", מספר כי הוא רואה בגינות רבות מערכות השקייה שלא תוכננו היטב. "אפשר להניח צינורות השקייה גם בלי להבין הרבה בצמחים. לא אחת, התוצאה היא טפטפות פתוחות המזרימות מים לגינה באופן לא מתוכנן או לא יעיל, ולצידן - פרחים וצמחים שמתייבשים בעונות החמות. חשוב לתכנן השקייה גמישה, שתתאים לא רק למצב הגינה היום אלא גם לשינויים בה בעתיד, במיוחד אם בגינה יש אזור של עונתיים, פרחים או צמחים קטנים באדניות. במקרים שבהם צמח מתייבש - חשוב להחליפו בצמח חדש, או לסגור את נקודת הטפטוף שלו, על מנת למנוע בזבוז".

מערכת השקיה משולבת במשאבת דשן

דישון האדמה בה גדלים הצמחים בגינה, יאפשר שגשוג של כל צמח על פי צרכי ההשקיה שלו, ויעניק לצמחי הגינה שלכם בית גידול פורה ויעיל. לכן קיימת חשיבות רבה בשילוב משאבת דשן כחלק ממערכת ההשקיה הכוללת שמובילה יחד עם המים כמות מדודה של חומרי הזנה מסוג זרחן, חנקן ואשלגן החיוניים להתפתחות הצמח. הדשן המגיע בצורה נוזלית מתווסף למים ובכך מגיע ליעדו באמצעות צינורות ההובלה והטפטפות.
יש לציין כי בהתאם להוראות משרד הבריאות ובהתאם לתקנות בריאות העם (1992) קיים איסור להתקין מתקן דישון ולחברו למערכת אספקת מי שתייה, אלא אם כן הותקן מכשיר מונע זרימה חוזרת (מז"ח) של מים בראש מערכת המים . לכן, בכדי לשמור על הסביבה כל תושב, שבביתו מערכת דישון, נדרש להתקין מז"ח באופן תקני ולבדוק את תקינותו לפחות אחת לשנה.


מאמרים ומדריכים

רוצים לדעת למה לצפות מבעל המקצוע? מעוניינים לבצע תיקונים קלים בעצמכם? המומחים שלנו כתבו עבורכם מאמרים ומדריכים מקצועיים שיסיעו לכם לפני, במהלך ואחרי קבלת השירות

מחירון אחזקת גינות

השוו בין הצעות מחיר שהוגשו ע"י בעלי מקצוע המנויים בתחום עבודות גינון לשירותי אחזקת גינות