42

ספקי שירות בתחום עבודות גינון

מערכת השקיה לגינה - נקודת מפתח בהצלחת הגינה

במאמר יוצגו טיפים ודגשים לתכנון נכון של מערכת השקיה לגינה

תכנון והקמה של מערכת השקיה לגינה

גינה יפה ומלבלבת בהחלט שווה השקעה קפדנית ומדוקדקת, החל מסוג האדמה, בחירת סוגי השתילים, העצים, הצמחים, התאורה ועוד. במהלך התכנון יש לתת דגש עיקרי לתכנון מערכת ההשקיה והדישון שתסייע לנו לשלוט ביד רמה בזמן הטיפול בגינה, בהוצאות המים, ותבטיח שהגינה תמיד תישאר פורחת וירוקה.
תכנון חכם של מערכות ההשקיה והדישון יעניק לנו את היכולת לשלוט במינוני ההשקייה על פי הצורך עבור כל צמח, ולהוסיף חומרי הזנה ודישון להשקיה באופן אוטומטי, המשפיעים באופן ישיר על פריחת הצמחים בגינה ואורך חייהם, כאשר מערכות אלה יותאמו לסוג הצמחייה ואופייה. בכדי להימנע מצינורות וחיווטים בולטים שיפגעו במראה האסתטי של הגינה, מומלץ להתקין את מערכת ההשקיה והדישון בחצר לפני כיסוי הקרקע בחיפויים שונים כמו דק, ריצוף, דשא סינטטי ועוד.

מעצבי ומפתחי גינה רבים מספרים כי תכנון נכון של מערכת ההשקייה, נדרש להתייחסות כבר בשלב הראשוני של תכנון הבית (לצורך תכנון שרוולים מתאימים לגינה), והוא נקודת מפתח בהצלחת הגינה. שאלנו את מעצבי הגינה המובילים איך מתכננים מערכת השקיה לגינה ולאילו נקודות חשוב לשים לב - לפניכם, כל התשובות והטיפים מהמומחים.

תכנון חכם של מערכות השקיה ודישון - לתוצאות מיטביות

"כבר בשלב הראשון של תכנון הגינה - אפילו בשלב התכנית האדריכלית של הבית, בוודאי בשלבי תכנית העיצוב של הגינה, חשוב לתת את הדעת על יציאות ("שרוולים") מספקות, ארוכות דיין, הפרוסות בכל הגינה על מנת שיתאפשר להקים מערכת השקייה בצורה נוחה", מספר לנו שרגא בכר, מעצב גינות בכיר מ"גן העדן הקסום פיתוח ועיצוב גינות". "לא תמיד זה מובן, כי תכנון נכון של מערכת ההשקייה הוא המפתח להצלחת הגינה ושגשוג הצמחים בה. בשלב תכנון הגינה - חשוב לתכנן את כל מיקומי השתילה עם הצמחים המיועדים לשתילה בכל מקום, כולל צריכת המים שלהם ואופן הפריסה של קווי ההשקייה. חשוב להבין - התכנון, הפיתוח, וגם האחזקה של הגינה הינם תהליכים שנדרשים למשאבים, בכלל אלה גם עלויות. דווקא בעלות התכנון המדוקדק, הפריסה והתחזוקה של מערכות ההשקיה והדישון - חשוב לעשות את זה נכון. הנסיון לחסוך דווקא בתכנון מערות ההשקיה - יוביל לגינה פחות מוצלחת, לתחלופה גבוהה של צמחים (הוצאה בפני עצמה), ולהנאה פחותה מן הגינה המעוצבת שלכם".

מערכות השקייה איכותיות - כמה זה עולה?

עוד מספר לנו מעצב הגינות שרגא בכר, כי העלות הממוצעת של מערכת השקיה לגינה, הכוללת מחשב אחד, עם מסנן מים, ווסת לחץ וצינורות, היא עד 1,500 ש"ח. "בדרך כלל", מספר בכר, "בגינות שבהן אין דשא, ניתן להסתדר עם קו השקייה אחד. בגינות בהן יש דשא חי, צרכי ההשקייה של הדשא שונים מאוד מצרכי ההשקייה של פרחים, שיחים ועצים ועל כן אנחנו נדרשים לא פעם להוסיף קו השקייה עם תכניות השקייה שמתאימות לדשא". בכר ממליץ להוסיף מערכת דישון, אשר מוסיפה רבות לשגשוג כל השמחייה ולעמידותה.

אופיר שטלצר, מ"אופיר שטלצר טיפוח ונוף", מספר על קווי השקייה המתוכננים בצורה לא אופטימאלית, אשר סופם להזרים מים מיותרים ולהשקות את הגינה בצורה לא יעילה. "השימוש בצינור עיוור, בו ניתן לקבוע את מרחקי הטפטפות אלה מאלה ואת כמות הטפטפות עבור כל צמח - מאפשר גמישות מירבית בתכנון ההשקייה. כאשר איש מקצוע מתכנן את מערכת ההשקייה של הגינה, בהתאם לצמחייה שבה - כך אני ממליץ לעשות זאת. זה מאפשר השקייה יעילה, ללא בזבוז מים וללא התייבשות של צמחים אשר אין סביבם די טפטפות".
היוועצו במומחה שיתכנן את ראש המערכת (הבקר) ,פריסת הצינורות בגינה ומערך הטפטפות שמוביל את המים וחומרי הדישון ישירות לצמחים השונים הפזורים בגינה. סוגי הטפטפות יותאמו אף הן על ידי המומחה ובהתאם לאופי הצמחייה (דשא, מטפסים ועוד).

מתי ליצ'י, מתכנן ומעצב גינות מ"שקד עיצוב ופיתוח גינות", מספר כי הוא רואה בגינות רבות מערכות השקייה שלא תוכננו היטב. "אפשר להניח צינורות השקייה גם בלי להבין הרבה בצמחים. לא אחת, התוצאה היא טפטפות פתוחות המזרימות מים לגינה באופן לא מתוכנן או לא יעיל, ולצידן - פרחים וצמחים שמתייבשים בעונות החמות. חשוב לתכנן השקייה גמישה, שתתאים לא רק למצב הגינה היום אלא גם לשינויים בה בעתיד, במיוחד אם בגינה יש אזור של עונתיים, פרחים או צמחים קטנים באדניות. במקרים שבהם צמח מתייבש - חשוב להחליפו בצמח חדש, או לסגור את נקודת הטפטוף שלו, על מנת למנוע בזבוז".

מערכת השקיה משולבת במשאבת דשן

דישון האדמה בה גדלים הצמחים בגינה, יאפשר שגשוג של כל צמח על פי צרכי ההשקיה שלו, ויעניק לצמחי הגינה שלכם בית גידול פורה ויעיל. לכן קיימת חשיבות רבה בשילוב משאבת דשן כחלק ממערכת ההשקיה הכוללת שמובילה יחד עם המים כמות מדודה של חומרי הזנה מסוג זרחן, חנקן ואשלגן החיוניים להתפתחות הצמח. הדשן המגיע בצורה נוזלית מתווסף למים ובכך מגיע ליעדו באמצעות צינורות ההובלה והטפטפות.
יש לציין כי בהתאם להוראות משרד הבריאות ובהתאם לתקנות בריאות העם (1992) קיים איסור להתקין מתקן דישון ולחברו למערכת אספקת מי שתייה, אלא אם כן הותקן מכשיר מונע זרימה חוזרת (מז"ח) של מים בראש מערכת המים . לכן, בכדי לשמור על הסביבה כל תושב, שבביתו מערכת דישון, נדרש להתקין מז"ח באופן תקני ולבדוק את תקינותו לפחות אחת לשנה.


42

ספקי שירות בתחום עבודות גינון

מצא בעל מקצוע

גננים מומלצים תל אביב

גורי עבודות גינון
גורי עבודות גינון

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 3

חוות דעת

אני מנהל עיריית
יקנעם ואנו עובדים עם חמודי בשיתוף פעולה כבר הרבה שנים, הוא מבצע אצלנו תחזוקת גינה באופן קבוע והגעתי אליו בזמנו דרך מכרז. חמודי בחור רציני, אמין ומקצועי!

גולן אחזקת מבנים
גולן אחזקת מבנים

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 3

חוות דעת

אני מבסוט מהשירות
של רפאל כל פעם מחדש! בזמנו לקחתי 6 הצעות מחיר מבעלי מקצוע עבור ניקיון קבוע במשרדים והאנגר שבבעלותי והוא נתן לי ההצעה הזולה ביותר אז לקחתי אותו. רפאל בחור אמין, מקצועי, הגון ומסודר ומאוד נוח וקל לתקשר איתו!

גני מיכאל
גני מיכאל

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 7

חוות דעת

מיכאל גנן מצוין
בכל קטגוריה שיש, הן מבחינת מקצועיות, אמינות, עמידה בזמנים ועבודה איכותית, היינו מרוצים מאוד ואנחנו בהחלט ממליצים בחום!

חיים בגן
חיים בגן

לפרטי העסק

9.6

voice-icon 9

חוות דעת

חיים הגנן בחור
מקסים, אדיב ושירותי ומגיעות לו רק מילים חמות על העבודה הטובה שהוא מבצע, היחס החם והמחיר ההוגן. יש לי גינה פרטית וחיים אחראי על תחזוקתה השוטפת כבר מס' חודשים, הוא היה אצלנו מס' פעמים ועד כה אין לי אפילו חצי תלונה על השירות שלו.

מצ גינון ואחזקות
מ.צ גינון ואחזקות

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 3

חוות דעת

מועאז בעל מקצוע
מהמם! בזמנו פגשתי אותו במשתלה בה הוא עובד והוא הרשים אותי מאוד אז הזמנתי אותו לתכנון והקמת הגינה שלי ועד היום הוא עושה גם תחזוקה פעם בחודש. מועאז תמיד נותן את כל הלב ועובד ממש קשה!

גן עדן גינון עם נשמה
גן עדן גינון עם נשמה

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 51

חוות דעת

האמת שאת משה
מ"גינון גן עדן", אני כבר מכירה המון המון שנים. אני לא ממש זוכרת איך יצא לי להגיע אליו (אני חושבת שדרך חברים של בעלי...), אבל מאז שמצאתי אותו, אני מקפידה שרק הוא יטפל ויטפח לי את הגינה.

רן הגנן
רן הגנן

לפרטי העסק

9.3

voice-icon 25

חוות דעת

לפני כחודש, ביצע
אצלי עבודת שיפוץ כללית ומקיפה בגינה. הגינה הייתה מוזנחת ובמצב תחזוקתי ממש ממש גרוע. רן עשה עבודה מאד יפה ומאד מקצועית - באמת שלהוריד בפניו את הכובע!

גינות ירושלים
גינות ירושלים

לפרטי העסק

9.6

voice-icon 28

חוות דעת

אני בהחלט מעוניין
להמליץ על מרדכי, הוא עשה לנו עבודה ממש יפה ומקצועית, היה כיף לעבוד איתו ואני מאוד מרוצה מהתוצאה ומאיך שהדברים התנהלו - ממליץ חום. מרדכי מקצועי, אמין, רציני, חושב על טובת הלקוח ונותן שירות מכל הלב.

גינון עם נשמה
גינון עם נשמה

לפרטי העסק

9.6

voice-icon 15

חוות דעת

עם נדב הגנן
אני עובדת כבר מעל לחצי שנה ואני מאוד מרוצה מהשירות האדיב, המקצועיות והיחס החם - מגיעות לו רק מילים טובות ואני ממליצה עליו מכל הלב!

4colors garden
4colors garden

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 10

חוות דעת

הגעתי ליאיר מפה
לאוזן וראיתי המון המלצות עליו בפייסבוק, ביצעתי סקר שוק אבל כבר בהתחלה התחברתי אליו וסיכמנו שהוא יבצע עבורי תכנון והקמת גינה ולאחר מכן, גם תחזוקה קבועה של פעם בחודש. יאיר בחור נחמד ומיד הבין את הראש שלי!

עמל גינון
עמל גינון

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 13

חוות דעת

אני מנהלת משק
בבית אבות ולפני כמה שנים ראיתי עבודה שסאלח ביצע בבית חולים איטלקי והתרשמתי מאוד, לכן ביקשתי את הטלפון שלו ויצרתי אתו קשר! הוא מבצע עד היום תחזוקת גינה בבית אבות פעמיים בשבוע. סאלח בחור נהדר!

גרי אחזקות
גרי אחזקות

לפרטי העסק

9.6

voice-icon 30

חוות דעת

ממליץ על גרי
בשמחה, מאוד מקצועי מאוד אמין, מחירים נוחים, אחראי, יודע בדיוק מה הוא עשה, עבד פה בשמש קופחת והגינה עד היום פורחת, כל הכבוד לו! לפני כשנה וחצי עברנו לבית דופלקס עם מרפסת וחצר קטנה, חשבנו להקים גינת גג וגינה לחצר למטה.

גינון רפי אביב
גינון רפי אביב

לפרטי העסק

9.6

voice-icon 42

חוות דעת

על רפי שמעתי
מחברים שהוא טיפל בגינתם ונתנו לי תשבוחות על עבודתו. עוד בבית הישן שלנו הוא נתן לנו שירות וכשעברנו לבית חדש שבנינו היה לי ברור שאני ממשיך איתו. רפי הגיע אליי לראות את הגינה ונתן לי הצעת מחיר כתובה.

טופ גארדן
טופ גארדן

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 5

חוות דעת

הייתה לי גינה
מבולגנת ויניב הגיע אלי עם עובד נוסף והם סידרו אותה בכלום זמן! חיפשתי באינטרנט גננים באזור ולאחר סקר שוק שביצעתי הוא נתן לי את הצעת המחיר הכי משתלמת.

גן העדן הקסום
גן העדן הקסום

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 49

חוות דעת

שרגא מדהים! אין
מילים... מחירים טובים, איש-מקצוע אמין ומקצועי!!!

גינוני הצפון
גינוני הצפון

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 32

חוות דעת

אני מאוד מאוד
מרוצה מסעיד "גינוני הצפון", מומלץ ביותר, מדובר בבעל-מקצוע מקצועי מאוד! סעיד הקים את הגינה שלנו מאלף עד תף וביצע עבודה פשוט נהדרת!!

כחול ירוק עיצובים
כחול ירוק עיצובים

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 2

חוות דעת

אין דברים כאלה!
"כחול ירוק עיצובים" תכננו והקימו עבורי כבר 3 גינות בשני בתים ויצאתי שבעת רצון לחלוטין מכל הבחינות. "כחול ירוק עיצובים" צוות לעניין!

אמן גן
אמן גן

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 24

חוות דעת

הייתי מרוצה מאוד
מהשירות ש פרי, שירות אמין וזמין מחיר נוח, עבודה מקצועית מאוד אין מה להגיד! עמד בלוחות זמנים! איש מקצוע שמאוד נעים לעבוד איתו!

אגרומניה גינון
אגרומניה גינון

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 13

חוות דעת

יש לנו גינה
פרטית בשטח דיי גדול, אבל בגלל שלא הקפדנו על תחזוקה קבועה, הגינה נראתה מאוד מוזנחת ולכן החלטנו לחפש גנן מקצועי שיגיע לבצע שיקום מחדש של הגינה ולאחר מכן יהיה אחראי על תחזוקה שוטפת.

גינות עוז
גינות עוז

לפרטי העסק

9.6

voice-icon 12

חוות דעת

דמיינתי ורציתי גינה
מסוימת, הזמנתי את עוז לבוא לתת חוות דעת והצעת מחיר, עוז הגיע מרחוק ובמיוחד על-מנת לשבת איתי, הוא הגיע בשעה שקבענו, עבר איתי על הדברים, הציע והסביר בסבלנות מה מתאים לגינה ומה לא ואני רוצה לציין שבסוף לא האמנתי שהגינה תצא ברמה כזאת גבוהה, הרמה המקצועיות והמהירות בה עשה את העבודה פשוט אין מילים!!!

rose עבודות גינון
rose עבודות גינון

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 3

חוות דעת

אנחנו עובדים עם
חסן למעלה משנה, הוא מתחזק את גינת בית הספר שלנו אחת לשבוע ועושה עבודה יוצאת מן הכלל!!!

צמרת חברה לגינון ופיתוח
צמרת חברה לגינון ופיתוח

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 7

חוות דעת

קודם כל חשוב
לציין שמדובר באיש מקסים. יש לו ראש פתוח והוא מבין עניין, אני התרשמתי מאוד מהדרך שבה הוא מטפל בלקוחות. אצלנו הוא עשה עבודה ראשונית של רענון וסידור הגינה ומאז הוא נשאר אתנו בגלל שהיינו כל כך מרוצים והוא מגיע פעם בשבועיים לעשות עבודות תחזוקה אצלנו בגינה.

הרמוניה בטבע
הרמוניה בטבע

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 3

חוות דעת

אני מאוד מאוד
מרוצה מיניב חברת "הרמוניה בטבע", הוא היה מקצועי והגון ועשה עבודה טובה - מומלץ! הגעתי ליניב בעקבות המלצה של מישהי שעשתה לי תכנון מקצועי לשידרוג ושיפוץ פינה בגינה שנראתה מוזנחת, היא מסרה לי מספר שמות של גננים מומלצים, יניב היה אחד מהגננים.

אאק גינון בעמ
א.א.ק גינון בע"מ

לפרטי העסק

9.1

voice-icon 3

חוות דעת

אני מאוד מרוצה
מאיימן קרא, מרוצה מהעבודה, מהמקצועיות ומהשירות החם והאדיב - תענוג לעבוד מולו ואני בהחלט ממליצה עליו בחום. הגעתי לאיימן "א.א.ק גינון בעמ" דרך המלצה אישית, חיפשנו גנן שיבצע אצלנו בחצר סידור של שביל אבני מדרך ושתילת מספר עצי פרי.

ירוק כהה  תיכנון והקמת גינות
ירוק כהה - תיכנון והקמת גינות

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 3

חוות דעת

הגינה שלנו הייתה
במצב סטטי כבר המון זמן ונדרשה לטיפול של גנן מקצועי, מדובר בבית פרטי עם גינה קטנה ונחמדה. היינו צריכים לטפל בצמחייה מסביב לגינה שהתפתחה לכל עבר ובדשא שצמח פרא.

גינה ועוד
גינה ועוד

לפרטי העסק

0

voice-icon 0

חוות דעת

גינונים וטבע
גינונים וטבע

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 1

חוות דעת

לאחר שעברנו דירה,
חיפשנו בעל מקצוע בתחום הגינון שיעזור לנו לתכנן ולהקים את הגינה מאפס. היות ואיני מכיר בעלי מקצוע בתחום, ואני יחסית חדש בתחום הנ"ל, את החיפוש עשיתי באינטרנט.

גינות ויצמן
גינות ויצמן

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 3

חוות דעת

את יוני אני
מכירה כבר כמה שנים בתור דיירת בבניין ובשנה האחרונה הכרתי אותו טוב יותר היות ואני הצטרפתי לוועד הבניין ואני יודעת טוב יותר מה קורה ואיך הדברים מתנהלים.

גינון עדן
גינון עדן

לפרטי העסק

0

voice-icon 0

חוות דעת

מערכת השקייה בעלת יציאות ארוכות המפוזרות בכל הגינה להשקייה מקסימלית

צילום תקריב של גנן המבצע דישון אדמה

הנחת מערכת השקיה אוטומטית המורכבת מטפטפות בגינת פרחים

כתבות ומאמרים

3 נקודות חשובות בתכנון שבילים בגינה

3 נקודות חשובות בתכנון שבילים בגינה

במאמר יפורטו שלושה טיפים מרכזיים לתכנון נכון של שבילי הגינה שלכם

קרא עוד
עיצוב תאורת גינה

עיצוב תאורת גינה

במאמר יוצגו שיטות תאורת גינה וכיצד לתכנן תאורה לגינה

קרא עוד
אחזקת גינות, טיפים לתכנון גינה קלה לתחזוקה

אחזקת גינות, טיפים לתכנון גינה קלה לתחזוקה

במאמר יוצגו טיפים לתכנון מראש של תחזוקה קלה לגינה

קרא עוד
גינות בבתים משותפים - התאמת הגינה לצרכי הדיירים

גינות בבתים משותפים - התאמת הגינה לצרכי הדיירים

במאמר יפורטו השיקולים והדגשים לתכנון גינות בבתים משותפים

קרא עוד
כיצד נתכנן מערכת ניקוז לגינה?

כיצד נתכנן מערכת ניקוז לגינה?

במאמר יוסבר מהי חשיבותה של מערכת ניקוז לגינה, וכיצד יש לתכנן אותה.

קרא עוד