16

ספקי שירות בתחום דודי שמש וחשמל

כל היתרונות והחסרונות להתקנת מערכות סולאריות ביתיות

ישנו עניין הולך וגדל בהתקנת מערכות סולאריות כולל אלה הביתיות. יחד עם זאת ישנם שיקולים רבים שחשוב לקחת בחשבון לפני שמבצעים כזה מהלך, ואת כולם תמצאו במאמר זה.

שיקולים שכדאי להתחשב בהם אם אתם שוקלים להתחיל לייצר אנרגיה סולארית

בשנים האחרונות התברר מעבר לכל צל של ספק שהמין האנושי הגיע לצומת קריטית: נתיב אחד הוא שמירה על ההרגלים הקיימים ונתיב שני הוא שינוי יסודי בתחומי חיים רבים. באופן טבעי הדרך השנייה מאתגרת יותר - אבל המסלול הראשון מוביל לקטסטרופות בלתי נמנעות. למעשה כבר כיום ניתן להתחיל להרגיש את השפעות משבר האקלים בדמות בצורות, שיטפונות, שריפות ועוד נזקים חמורים שמשפיעים על חייהם של מאות מיליונים בכל רחבי העולם.
הצעדים להפחתת עוצמת המשבר בטווח המיידי ופתרונו בטווח הארוך כבר ידועים לנו. אחת התחנות החשובות בנתיב השינוי שיאפשר גם לילדים שלנו ולילדים שלהם לחיות כאן בנחת היא מעבר לייצור חשמל מהשמש, ואכן ישנו עניין הולך וגדל בהתקנת מערכות סולאריות כולל אלה הביתיות. יחד עם זאת ישנם שיקולים רבים שחשוב לקחת בחשבון לפני שמבצעים כזה מהלך, ואת כולם תמצאו במאמר זה.

כמות שעות השמש זורחת באזור שבו אתם גרים

השיקול הראשון שחשוב לקחת בחשבון כשמתלבטים אם לממש את האופציה של התקנת מערכת סולארית ביתית הוא כמות שעות השמש השנתית במקום שבו יוצבו הלוחות.
מומלץ לא לדלג על סעיף זה: אמנם ישראל היא מדינה שטופת שמש באופן כללי, ולכן ייצור אנרגיה סולארית הוא מהלך מתבקש (למעשה קשה להאמין שב-2020 השמש שכולנו מרגישים אותה במלוא עוצמתה לאורך רוב השנה תרמה פחות מ-10% מהיקף ייצור החשמל בארץ) - אבל אם למשל הגג שלכם מוצל בחלק גדול משעות היום, ייתכן שאין כדאיות כלכלית בהתקנת מערכת סולארית.
איך ניתן לדעת אם יש מספיק שמש בנקודה ספציפית? אופציה אחת היא תצפיות במשך פרק זמן ארוך מספיק ואופציה שנייה היא קבלת ייעוץ מקצועי מחברה שייצור והתקנת לוחות סולאריים הם המומחיות שלה.
ממליצים לכם להיכנס אל רשימת טכנאים מומלצים לדודי שמש של אתר טוב תודה.

גודל השטח הפנוי

מערכות סולאריות ביתיות מותקנות במרבית המקרים על הגג, כדי לא לתפוס שטח יקר. על-מנת שההתקנה תשתלם, נדרש באופן טבעי ייצור חשמל בהיקף משמעותי, ולשם כך יש צורך בשטח גדול מספיק כך שהמערכת תכלול כמות נכבדה של תאים פוטו-וולטאיים (אותם תאים שממירים את אור השמש לזרם חשמלי).
באופן טבעי ייתכנו הבדלים בין מערכות סולאריות ביתיות שונות, וגם המאפיינים הספציפיים של כל אדם משפיעים על השטח המינימלי הפנוי - אבל באופן עקרוני הרף נכון לעכשיו הוא כ-60-70 מ"ר, כך על-פי מרבית המומחים בתחום.

התמורה עבור החשמל שתייצרו

התקנת מערכות סולאריות ביתיות הופכת את האזרחים ליצרני חשמל, בדיוק כמו חברת החשמל. למעשה חברת החשמל היא חלק בלתי נפרד מהתהליך, באחד משני מודלים אפשריים: אופציה אחת היא רכישה של כל כמות החשמל שתייצרו, במחיר קבוע מראש ובחוזה לטווח ארוך. נכון לשנת 2021, חברת החשמל מתחייבת לקנות חשמל מהשמש במחירים של כ-40-50 אג' לקילוואט והחוזה הוא ל-25 שנים.
האופציה השנייה היא קיזוז. בשיטה זו החשמל שתייצרו יופחת מהחשמל שתצרכו ותתבקשו לשלם רק עבור ההפרש, כך שחשבונות החשמל שלכם ב-25 השנים הקרובות (לפחות) יצנחו באופן דרמטי.
לפי התחשיב הכלכלי המקובל בשתי השיטות תוכלו להחזיר את ההשקעה הראשונית במערכת הסולארית הביתית תוך 6 עד 8 שנים - בהתאם להיקף ייצור החשמל שלכם. מאחר שהחוזה עם חברת החשמל הוא לפרק זמן של 25 שנים, והמערכת הפוטו-וולטאית עצמה צפויה להחזיק מעמד 25-30 שנים (לפחות), התוצאה היא שנים רבות של רווח נקי מההתקנה. למעשה מדובר בתשואה של 7-8% ואולי אף יותר (יש מומחים המעריכים כי התשואה תהיה דו ספרתית) - אחת התשואות הגבוהות ביותר שניתן למצוא כיום באפיק כלשהו.

זיהום אוויר

כשהאוויר מזוהם ייתכן שכמות החשמל שהמערכות הסולאריות מצליחות לייצר תהיה נמוכה יותר מהרגיל. בהתאם זהו עוד שיקול שכדאי לקחת בחשבון כשמתלבטים אם להשקיע במערכת פוטו-וולטאית שתהפוך אתכם למעין מיני חברת חשמל ותניב לכם תשואה מרשימה לאורך שנים רבות. זוהי גם סיבה טובה נוספת לשנות הרגלים כדי לצמצם את זיהום האוויר - עצה שכמובן תקפה גם למי שלא מתקין על הגג מערכת סולארית. בין הצעדים שעליהם ממליצים המומחים: להשתמש בתחבורה ציבורית או שיתופית (וגם ללכת ברגל במקום לנסוע ברכב פרטי כשהדבר אפשרי) ולהפחית את צריכת הבשר והחלב (תעשיות המזון מהחי אחראיות לכ-15-20% מפליטות גזי החממה בעולם ולחלק ניכר מבירוא היערות, פעולה שמחמירה עוד יותר את זיהום האוויר).

הטבות מס אפשריות

ממשלת ישראל הציבה לעצמה כיעד שימוש באנרגיות מתחדשות בהיקף של 30% מכלל ייצור החשמל בארץ - עד שנת 2030. אמנם מדובר ביעד לא שאפתני במיוחד בהשוואה למדינות אחרות בעולם, אבל עקב נקודת המוצא הבעייתית (ב-2020 כאמור פחות מ-10% מהחשמל בארץ הגיע ממקורות מתקדמים שלא מזהמים את הסביבה), נדרשים צעדים שונים כדי לעודד את המעבר מהפחם המזיק והגז הטבעי שגם הוא פוגע בכדור הארץ לחשמל מהשמש.
אחד הצעדים הוא הטבות מס משמעותיות. עבור ייצור חשמל על בסיס מערכות סולאריות ביתיות נקבע כי להכנסה של עד 24,000 ש"ח בשנה כתוצאה ממכירת החשמל לחברת החשמל יינתן פטור מלא. על הכנסות גבוהות יותר ועד לסכום של כ-100,000 ש"ח ישולם מס בשיעור מופחת מאוד של 10% בלבד - יתרון של ממש בהשוואה לאפיקי השוואה אחרים שכרוכים בשלום מס גבוה יותר.
בהצלחה!

16

ספקי שירות בתחום דודי שמש וחשמל

מצא בעל מקצוע

טכנאי דודים מומלצים תל אביב

דרמ דודי שמש ואינסטלציה
ד.ר.מ דודי שמש ואינסטלציה

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 28

חוות דעת

אני מאוד מרוצה
מחברת "ד.ר.מ דודי שמש ואינסטלציה" הם נתנו לי שירות מהיר אדיב ומקצועי - ממליץ בחום! לפני כמה שבועות הזמנתי את אבי לבצע אצלנו התקנת דוד שמש חדש. הגעתי אליהם דרך האתר שלכם והשירות שקיבלתי מהם היה אדיב ומקצועי מראשית ועד סיום.

סופר אנרגיה
סופר אנרגיה

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 48

חוות דעת

לפני מספר שבועות,
הדוד אצלי על הגג התפוצץ, והציף הכל במים. התקשרתי לחברת דודים אחת (לא דרך האתר), שהגיעה לתת לי אבחון והצעת מחיר, אבל לא הייתי כל-כך מרוצה מהמחיר שהוצע, אי לכך המשכתי לחפש חברת דודים נוספת, והגעתי לחברת "סופר אנרגיה" שרשומה באתר טוב תודה, והם נתנו לי הצעת מחיר הרבה יותר אטרקטיבית והרבה יותר זולה.

כרומגן דודי שמש
כרומגן דודי שמש

לפרטי העסק

9.6

voice-icon 9

חוות דעת

אני מאוד מרוצה
מהשירות של חברת "טל סחר" וממליץ עליהם מכל הלב! פניתי אליהם לצורך החלפת דוד שמש ללא קולט, יצרתי קשר טלפונית וענה לי בחור חביב בשם דניאל, הוא היה מקסים ואדיב וכבר מהרגע הראשון התרשמתי ממנו לטובה.

מאור שירותי אינסטלציה דודי שמש וחשמל
מאור שירותי אינסטלציה דודי שמש וחשמל

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 5

חוות דעת

שוחחתי עם מאור
באקראי דרך אחד מאתרי הפרסום לצורך התקנת דוד שמש וקולטים והוא נתן לי את הצעת המחיר הכי זולה מבין כל בעלי במקצוע שבדקתי וגם אחרי שראיתי אותו קיבלתי אור ירוק שהוא אכן אמין לכן, הזמנתי אותו.

מד אינסטלציה ודודי שמש
מ.ד אינסטלציה ודודי שמש

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 16

חוות דעת

אל דוד פניתי
בעקבות תקלה בדוד שמש שהפסיק לחמם את המים, מהשיחה הראשונה הבנתי שיש לי עסק עם מקצוען ואני שמח שלא טעיתי. דוד הגיע עם איש צוות נוסף בדיוק בשעה שקבענו, הם עלו ישר לגג ותוך זמן קצר עלו על מקור התקלה.

אר תיקונים
א.ר תיקונים

לפרטי העסק

9.2

voice-icon 27

חוות דעת

המקרר שלי הפסיק
לעבוד ובחיפוש באינטרנט הגעתי לכמה טכנאים. לאחר השיחה עם מוטי דיברתי עם עוד מס'' טכנאים ולבסוף חזרתי אליו כי הוא נשמע לי הכי אמין ועם המחיר הכי סביר. מוטי דייק בזמן שהגיע.

אביר שירותי אינסטלציה
אביר שירותי אינסטלציה

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 31

חוות דעת

ביצעתי פרוייקט באולם
תצוגה של "לנדרובר" של היבואן הראשי וחיפשתי מישהו שיעשה לי את כל עבודות האינסטלציה שכללו: הנחת צנרת סמויה בקיר כולל חציבה בקירות בטון, הנחת כלים סניטריים (ברזים,ניאגרות,כיורים וכו'), התקנה של נקודות מים ובניה של שירותי נכים.

אלכס דודי שמש וחשמל
אלכס דודי שמש וחשמל

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 13

חוות דעת

התפוצץ לי הדוד
שמש והייתי צריכה בעל מקצוע שיבוא לתקן, כתבתי בגוגל טכנאי דודים ואז הגעתי לקבוצה של העיר חיפה בפייסבוק, שם כמה האנשים המליצו על "אלכס דודי שמש וחשמל".

גבע דודי שמש וחשמל
גבע דודי שמש וחשמל

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 60

חוות דעת

את יואב מ"גבע
דודי שמש וחשמל" לא יצא לי לפגוש פנים מול פנים, כל ההתקשרות איתו הייתה דרך הטלפון. מדובר בדוד שמש של אמא שלי - אשה מבוגרת שנתקעה ללא מים חמים.

אליה מערכות
אליה מערכות

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 10

חוות דעת

בנימין היה נשמע
לי מאוד מקצועי ואחראי כשוחחנו בטלפון לכן, הזמנתי אותו להחלפת דוד שמש וקולטים בבניין בו אני גרה והוא אכן נתן שירות חבל על הזמן! הוא ביצע עבודה נקייה ומסודרת.

אנרגיה שיא
אנרגיה שיא

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 11

חוות דעת

ניסים פינה את
הדוד הישן והתקין דוד שמש חדש של חברת ירדן באחד הנכסים שבבעלותי, לאחר שחיפשתי מתקין דודים באינטרנט הגעתי לאתר שלו. ניסים דרש מחיר דומה לשאר בעלי המקצוע בתחום לאחר סקר שוק שביצעתי אבל העדפתי אותו כי הוא גר באזור שלי ובנוסף, הוא גם מאוד מקצועי!

אופיר דודי שמש וחשמל
אופיר דודי שמש וחשמל

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 24

חוות דעת

הייתי מרוצה מאוד
מכל הבחינות, אופיר היה מאוד נחמד, בא לפני לראות את המיקום של ההתקנה, המחיר היה הוגן מאוד. נתן מילה ועמד בה מכל הבחינות, ביצע עבודה מקצועית היה אמין מאוד, הגיע בשעות שהיה לי נוח, היה לארג' והשאיר נקי ומסודר - מומלץ בחום!

שביט דודי שמש וחשמל בעמ
שביט דודי שמש וחשמל בע"מ

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 61

חוות דעת

קיבלתי מחברת "שביט
דודי שמש" שירות טוב, מהיר ומקצועי. הזמנתי אותם לא מזמן, כשהתפוצץ לי הדוד שמש של הדירה.

אברהם שירותי אינסטלציה ודודי שמש
אברהם שירותי אינסטלציה ודודי שמש

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 7

חוות דעת

יצרתי קשר עם
אבי דרך אחד מאתרי הפרסום לצורך פתיחת סתימה בשירותים ותיקון נזילה בדירה והוא היה נשמע לי אמין וגם היה זמין להגיע אלי מיידית אז הזמנתי אותו. לא רק שאבי גבה ממני מחיר הגון עבור עבודתו הוא גם ביצע אותה במסירות, יסודיות ומקצועיות יתרה!

אנרגיה פלוס
אנרגיה פלוס

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 3

חוות דעת

חיפשתי דוד כרומגן
ולאחר חיפוש ובדיקה באינטרנט עם כמה בעלי מקצוע בתחום, הגעתי לחברת "אנרגיה פלוס" שנתנו לי את ההצעה הכי אטרקטיבית.

שע שירותי אינסטלציה ודודי שמש
ש.ע שירותי אינסטלציה ודודי שמש

לפרטי העסק

9.6

voice-icon 4

חוות דעת

לאחר הצפת מים
שהתרחשה בביתי, הבנתי שיש לי צורך באינסטלטור. הזמנתי שלושה אינסטלטורים ומבין שלושתם שלמה היה הכי מהיר, נתן הצעה הכי אטרקטיבית והרשים בסבלנות ובהסברים המפורטים.

"התקנת מערכות סולאריות ביתיות הופכת את האזרחים ליצרני חשמל"

"מערכות סולאריות ביתיות מותקנות במרבית המקרים על הגג"

"על-מנת שההתקנה תשתלם, נדרש באופן טבעי ייצור חשמל בהיקף משמעותי"

כתבות ומאמרים

המדריך המלא והמפורט למאיץ חום לדוד

המדריך המלא והמפורט למאיץ חום לדוד

במאמר ינתן הסבר מעמיק על המאיץ לדוד הכולל הסבר על המאיץ עצמו, יתרונות המאיץ, חסרונותיו ועוד

קרא עוד
להתאים את גודל הדוד לגודל המשפחה

להתאים את גודל הדוד לגודל המשפחה

אתם נמצאים במצב שצריכים לבחור דוד שמש או דוד חשמל חדש?! לפני שאתם רצים לקנות דוד תקרו את המאמר זה הוא נותן את המידע הפורט על נפחים שונים של דודים ואיזה דוד הכי יתאים עבורכם.

קרא עוד
מה הם ההבדלים בין דוד שמש לדוד חשמל

מה הם ההבדלים בין דוד שמש לדוד חשמל

במאמר תקבלו את כל המידע המפורט על דודי שמש ודודי חשמל: מה הם ההבדלים, איזה דוד יותר חסכוני, ואיך להתאים גודל של דוד עבורכם.

קרא עוד
פתרונות חימום לבית

פתרונות חימום לבית

כל בית זקוק לחמיום בחורף - באיזה סוג של פתרון חימום אתם משתמשים בבית שלכם?

קרא עוד
כמה עולה דוד שמש ומה משפיע על מחיר דוד שמש? - המדריך המלא

כמה עולה דוד שמש ומה משפיע על מחיר דוד שמש? - המדריך המלא

במאמר יפורטו הסוגים השונים של דודי שמש וחשמל כמה עולה דוד שמש ומה משפיע על מחיר דוד שמש וחשמל

קרא עוד
5 המלצות לטיפול בבעיית זרם חלש של מים חמים

5 המלצות לטיפול בבעיית זרם חלש של מים חמים

במאמר יוסברו הסיבות האפשריות לעוצמת לחץ מים חלשה מדוד השמש ויפורטו המלצות כיצד לטפל בכל בעיה אפשרית

קרא עוד
נזילות בדוד שמש - זיהוי מקור הנזילה והטיפול בה

נזילות בדוד שמש - זיהוי מקור הנזילה והטיפול בה

במאמר יוסבר על סוגי הנזילות השכיחות בדודים וכיצד יש לטפל בכל סוג נזילה

קרא עוד
מה הסיבות והפתרונות למים שאינם מתחממים בדוד ביום שמש?

מה הסיבות והפתרונות למים שאינם מתחממים בדוד ביום שמש?

במאמר יוסבר מה הסיבות האפשריות לתקלות חימום מים בדוד שמש כמה עולה לטפל בהן

קרא עוד