17

ספקי שירות בתחום דודי שמש וחשמל

מה הם ההבדלים בין דוד שמש לדוד חשמל

במאמר תקבלו את כל המידע המפורט על דודי שמש ודודי חשמל: מה הם ההבדלים, איזה דוד יותר חסכוני, ואיך להתאים גודל של דוד עבורכם.

מים חמים הם כבר מזמן מוצר צריכה בסיסי בעולם המערבי. אנחנו כל כך רגילים לעובדה שלא משנה מתי נרצה להיכנס להתקלח, תמיד יהיו לנו מים חמים זמינים עבורנו, אבל האמת שההמצאה הזו, לפחות בישראל, אינה ארוכת שנים.
האנושות מאז ומתמיד ידעה איך לחמם מים. בהתחלה בעזרת אש, אחר כך בעזרת קיטור ובעזרת גז, אבל כל השיטות נועדו בעיקר לבישול. ההמצאה של מיתקן שמיועד כולו לחימום מים לכל צורך שהוא, כולל להיגיינת הגוף, נמצאת איתנו כ-100 שנים בלבד, משנות ה-20 של המאה ה-20, אז החל השימוש בחשמל לתפוס תאוצה, ובין השאר גם פותח דוד החימום החשמלי. בישראל ד"ר צבי תבור לרחת את ההמצאה הזו קדימה, והמציא את דוד השמש, שבנוסף לחשמל, מנצל את אנרגיית השמש לטובת חימום המים.
בעולם כיום יש 3 שיטות מרכזיות לחימום מים בעזרת דודים – גז, חשמל ואנרגיה סולארית. בישראל נפוצים שני סוגי דודים עיקריים – דוד חשמל ודוד שמש. אז מי מהם עדיף? המאמר שלפניכם יסביר קצת על כל דוד, על מבנה דוד השמש ומבנה דוד החשמל, כיצד הם פועלים, מה ההבדלים ביניהם ומה מהם מומלץ יותר.

דוד חשמלי

חלקים ואופן חימום
דוד חשמלי, כשמו כן הוא, מופעל על ידי מערכת חימום חשמלית פנימית ומורכב ממספר חלקים ראשיים:

  • מיכל מים שעשוי בדרך כלל מפלדה ומצופה בחומר מבודד המיועד למנוע קורוזיה וחלודה
  • גוף חימום המצוי בתחתית הדוד ועשוי נחושת או נירוסטה שבתוכו מושחל חוט להט.
  • תרמוסטט, רכיב חשמלי בעל רגישות לחום שמיועד לשמור על טמפרטורה קבועה של המים בתוך הדוד.
  • שרוול חימום מהיר שמוכר גם כמאיץ חום או חמם שמורכב בתוך גוף החימום ומטרתו לגרום לחימום מהיר של המים.


תהליך חימום המים מתבצע כאשר מים מגיעים מצינורות הבית אל הדוד, שבו מערכת החימום החשמלית מחממת אותם עד לטמפרטורה מסוימת, ולאחר מכן מחזירה אותם חזרה. כלומר, דוד החשמל מתחבר למעשה למערכת החשמל הביתית וההפעלה שלו מתבצעת על ידי טיימר או מפסק לדוד חשמל שהם אלה שמפעילים את גוף החימום שבדוד שאחראי לפעולת חימום המים.

יתרונות:

אין תלות במזג האוויר ולכן יש אפשרות לספק מים חמים במשך כל השנה (אלא אם כן יש לכם במקרה הפסקת חשמל בבית).

התקנה – מכיוון שהדוד החשמלי אינו צריך להיות חשוף לשמש, הוא ניתן להתקנה בכל מקום, כשבדרך כלל הוא מותקן בקרבת הבית או בתוכו, במרפסת, בחדר המדרגות או במסתור ייעודי. אך גם אם הוא מוקם על גג הבניין או גג הבית, ההתקנה שלו שם אינה מצריכה הרכבה של קולטי שמש כפי שיש לדוד השמש, ולכן היא פשוטה הרבה יותר ואינה דורשת הכנה מיוחדת.

חימום מהיר – יתרון מובהק של הדוד החשמלי הוא מהירות החימום של המים וההגעה המהירה של המים החמים אל הברז שבמקלחת או בכיור. כפי שאמרנו, דוד החשמל מותקן הרבה פעמים בתוך הבית, כך שגם הצנרת קרובה מאוד אליו ואין צורך בהובלה של המים מהגג, מרחק שלעיתים מקרר אותם עד שהם מגיעים אל הברז שלכם.

דוד שמש

חלקים ואופן חימום
מערכת דוד שמש מורכבת מאותם הרכיבים של הדוד החשמלי, אך בנוסף היא מכילה גם קולט שמש אחד או יותר (הפאנלים הסולאריים השחורים האלה שמותקנים על הגג), שתפקידם לאגור את אנרגיית השמש ולהפוך אותה לחום, ובעזרתה לחמם את המים שבצינורות הממוקמים מתחתיהם. קולטי השמש הם אלה שהופכים את התקנת הדוד למורכבת יותר, מפני שהם צריכים להיות מורכבים בצורה ובזווית ייחודית בכדי לפעול באופן מיטבי.

יתרונות

חיסכון בחשמל – אין ספק שזהו היתרון הבולט ביותר של דוד השמש. העובדה שאנו חיים במדינה שטופת שמש כמעט בכל ימות השנה שמייתרת את הצורך בימים אלה לעשות שיישום בחשמל בכדי לחמם את המים, מביאה לחיסכון אדיר בחשבונות החשמל. ועדיין, האפשרות להפעיל מפסק חשמלי גם בדוד השמש בימי חורף, תמיד קיימת אף היא.

שמירה על הסביבה – כן, תטפחו לעצמכם על הכתף. ההמצאה הישראלית הזו היא גם ירוקה. בכל פעם שאתם מתקינים דוד שמש ומשתמשים בו, אתם תורמים למאמץ העולמי למען הסביבה ומפחיתים את התלות של האנושות באנרגיות מזהמות. כל הכבוד!

אז מה מהם בכל זאת עדיף?

התשובה היא חד משמעית – דוד שמש כדאי יותר, בטח בישראל. כך שאם אתם יכולים להתקין דוד שמש, עשו זאת. זה יעשה טוב לכם, לכיס שלכם ולסביבה. רוב העובדות מצביעות על כך שיתרונותיו של דוד השמש גדולים מאלו של הדוד החשמלי, ושבסופו של דבר דוד השמש מתאים למרבית הדירות והאזורים בארץ. לכן, אם אפשר לנצל את אנרגיית השמש ועל הדרך להיטיב גם עם הסביבה, אין ספק שזה עדיף.
ובכל מקרה, לא משנה איזה דוד אתם מחליטים לרכוש, אנא עקבו אחר הכללים הבאים:

  • התאימו את הדוד לגודל המשפחה שלכם ולמספר הנפשות בבית. דוד של 60-80 ליטר מתאים לזוג או למשפחה עד 3 נפשות, דוד של 120 ליטר למשפחה של עד 4 נפשות ודוד של 150 ליטר ומעלה למשפחות גדולות יותר. החישוב צריך להיות בסביבות 30 ליטר לאדם.
  • בחרו דוד שמותאם למקום המגורים שלכם והתקינו אותו בצורה נכונה ובטוחה במיקום אופטימלי, כין אם זה על הגג או בפנים הבית.
  • רכשו דוד אך ורק מחברה אמינה שמתמחה בייצור ובהרכבה של דודים.


מקלחת נעימה!


17

ספקי שירות בתחום דודי שמש וחשמל

מצא בעל מקצוע

טכנאי דודים מומלצים תל אביב

דרמ דודי שמש ואינסטלציה
ד.ר.מ דודי שמש ואינסטלציה

לפרטי העסק

9.3

voice-icon 24

חוות דעת

אני מאוד מרוצה
מחברת "ד.ר.מ דודי שמש ואינסטלציה" הם נתנו לי שירות מהיר אדיב ומקצועי - ממליץ בחום! לפני כמה שבועות הזמנתי את אבי לבצע אצלנו התקנת דוד שמש חדש. הגעתי אליהם דרך האתר שלכם והשירות שקיבלתי מהם היה אדיב ומקצועי מראשית ועד סיום.

אלכס דודי שמש וחשמל
אלכס דודי שמש וחשמל

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 7

חוות דעת

התפוצץ לי הדוד
שמש והייתי צריכה בעל מקצוע שיבוא לתקן, כתבתי בגוגל טכנאי דודים ואז הגעתי לקבוצה של העיר חיפה בפייסבוק, שם כמה האנשים המליצו על "אלכס דודי שמש וחשמל".

אלקטרו שרוני
אלקטרו שרוני

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 3

חוות דעת

שרון ביצע החלפת
דוד שמש בביתה של אימי והיינו מאוד מרוצות! הוא בעל מקצוע חרוץ, אמין ומסור לעבודה ובנוסף, גם שמר על סביבה נקייה ואוירה נעימה. שרון נתן מעצמו מעל ומעבר!

כרומגן דודי שמש
כרומגן דודי שמש

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 6

חוות דעת

אני מאוד מרוצה
מהשירות של חברת "טל סחר" וממליץ עליהם מכל הלב! פניתי אליהם לצורך החלפת דוד שמש ללא קולט, יצרתי קשר טלפונית וענה לי בחור חביב בשם דניאל, הוא היה מקסים ואדיב וכבר מהרגע הראשון התרשמתי ממנו לטובה.

גבע דודי שמש וחשמל
גבע דודי שמש וחשמל

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 55

חוות דעת

את יואב מ"גבע
דודי שמש וחשמל" לא יצא לי לפגוש פנים מול פנים, כל ההתקשרות איתו הייתה דרך הטלפון. מדובר בדוד שמש של אמא שלי - אשה מבוגרת שנתקעה ללא מים חמים.

אנרגיה שיא
אנרגיה שיא

לפרטי העסק

9.6

voice-icon 7

חוות דעת

ניסים פינה את
הדוד הישן והתקין דוד שמש חדש של חברת ירדן באחד הנכסים שבבעלותי, לאחר שחיפשתי מתקין דודים באינטרנט הגעתי לאתר שלו. ניסים דרש מחיר דומה לשאר בעלי המקצוע בתחום לאחר סקר שוק שביצעתי אבל העדפתי אותו כי הוא גר באזור שלי ובנוסף, הוא גם מאוד מקצועי!

דרךהשמש
דרך-השמש

לפרטי העסק

9.6

voice-icon 13

חוות דעת

אני מאוד מרוצה
מהשירות של גיל מחברת "דרך-השמש" ואפילו כבר המלצתי עליו למס' מכרים! הוא ביצע עבורי החלפת דוד-שמש בצורה מקצועית ונהדרת ואני מאוד מרוצה. הכל היה פשוט מושלם!

יקיר אחזקות
יקיר אחזקות

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 18

חוות דעת

יקיר בעל מקצוע
יוצא מן הכלל! נהניתי מהשירות שלו ואני ממליץ עליו בחום!

אדר דודי שמש ואינסטלציה
אדר דודי שמש ואינסטלציה

לפרטי העסק

9.6

voice-icon 43

חוות דעת

אמא שלי התקשרה
אליי לאחר שהדוד בבית שלה התחיל לקצר בכל פעם שניסו להדליק אותו. את אדר דודי שמש הכרתי גם מפרסום שהם עשו בסביבה וגם מהמלצות של חברים שהם עשו אצלם עבודות.

אליה מערכות
אליה מערכות

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 6

חוות דעת

בנימין היה נשמע
לי מאוד מקצועי ואחראי כשוחחנו בטלפון לכן, הזמנתי אותו להחלפת דוד שמש וקולטים בבניין בו אני גרה והוא אכן נתן שירות חבל על הזמן! הוא ביצע עבודה נקייה ומסודרת.

אופיר דודי שמש וחשמל
אופיר דודי שמש וחשמל

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 20

חוות דעת

הייתי מרוצה מאוד
מכל הבחינות, אופיר היה מאוד נחמד, בא לפני לראות את המיקום של ההתקנה, המחיר היה הוגן מאוד. נתן מילה ועמד בה מכל הבחינות, ביצע עבודה מקצועית היה אמין מאוד, הגיע בשעות שהיה לי נוח, היה לארג' והשאיר נקי ומסודר - מומלץ בחום!

עדי מערכות
עדי מערכות

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 31

חוות דעת

אני מכיר את
אהרון כבר הרבה זמן ויצרתי איתו קשר בשביל שיבצע החלפה והתקנה של דוד שמש חדש אצלי בבית. אהרון המליץ לי על סוג ונפח הדוד בהתאם לצרכים ולמחיר שהתכוונתי להשקיע, הוא הסביר לי בצורה מפורטת אילו אופציות של דודים הוא ממליץ לי לקחת, וגם פירט לי על התכונות שלהם, וכמובן גם העלויות.

המקצוענים דודי שמש וחשמל
המקצוענים דודי שמש וחשמל

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 10

חוות דעת

כלקוח וותיק של
אלדד דודי שמש אני יכול להעיד כי מדובר בעסק הגון ואמין. ברשותי כמה דירות להשכרה וזה כבר כמה שנים שבכל מה שקשור לדודי שמש וקולטים ארי מחברת אלדד מעניק לנו שירות מצויין ומהיר בכל פעם שיש צורך.

שביט דודי שמש וחשמל בעמ
שביט דודי שמש וחשמל בע"מ

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 54

חוות דעת

קיבלתי מחברת "שביט
דודי שמש" שירות טוב, מהיר ומקצועי. הזמנתי אותם לא מזמן, כשהתפוצץ לי הדוד שמש של הדירה.

אר תיקונים
א.ר תיקונים

לפרטי העסק

9.1

voice-icon 23

חוות דעת

המקרר שלי הפסיק
לעבוד ובחיפוש באינטרנט הגעתי לכמה טכנאים. לאחר השיחה עם מוטי דיברתי עם עוד מס'' טכנאים ולבסוף חזרתי אליו כי הוא נשמע לי הכי אמין ועם המחיר הכי סביר. מוטי דייק בזמן שהגיע.

אנרגיה פלוס
אנרגיה פלוס

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 3

חוות דעת

חיפשתי דוד כרומגן
ולאחר חיפוש ובדיקה באינטרנט עם כמה בעלי מקצוע בתחום, הגעתי לחברת "אנרגיה פלוס" שנתנו לי את ההצעה הכי אטרקטיבית.

שע שירותי אינסטלציה ודודי שמש
ש.ע שירותי אינסטלציה ודודי שמש

לפרטי העסק

9.6

voice-icon 4

חוות דעת

לאחר הצפת מים
שהתרחשה בביתי, הבנתי שיש לי צורך באינסטלטור. הזמנתי שלושה אינסטלטורים ומבין שלושתם שלמה היה הכי מהיר, נתן הצעה הכי אטרקטיבית והרשים בסבלנות ובהסברים המפורטים.

טכנאי מבצע בדיקה לדוד שמש

כתבות ומאמרים

המדריך המלא והמפורט למאיץ חום לדוד

המדריך המלא והמפורט למאיץ חום לדוד

במאמר ינתן הסבר מעמיק על המאיץ לדוד הכולל הסבר על המאיץ עצמו, יתרונות המאיץ, חסרונותיו ועוד

קרא עוד
להתאים את גודל הדוד לגודל המשפחה

להתאים את גודל הדוד לגודל המשפחה

אתם נמצאים במצב שצריכים לבחור דוד שמש או דוד חשמל חדש?! לפני שאתם רצים לקנות דוד תקרו את המאמר זה הוא נותן את המידע הפורט על נפחים שונים של דודים ואיזה דוד הכי יתאים עבורכם.

קרא עוד
פתרונות חימום לבית

פתרונות חימום לבית

כל בית זקוק לחמיום בחורף - באיזה סוג של פתרון חימום אתם משתמשים בבית שלכם?

קרא עוד
כמה עולה דוד שמש ומה משפיע על מחיר דוד שמש? - המדריך המלא

כמה עולה דוד שמש ומה משפיע על מחיר דוד שמש? - המדריך המלא

במאמר יפורטו הסוגים השונים של דודי שמש וחשמל כמה עולה דוד שמש ומה משפיע על מחיר דוד שמש וחשמל

קרא עוד
5 המלצות לטיפול בבעיית זרם חלש של מים חמים

5 המלצות לטיפול בבעיית זרם חלש של מים חמים

במאמר יוסברו הסיבות האפשריות לעוצמת לחץ מים חלשה מדוד השמש ויפורטו המלצות כיצד לטפל בכל בעיה אפשרית

קרא עוד
נזילות בדוד שמש - זיהוי מקור הנזילה והטיפול בה

נזילות בדוד שמש - זיהוי מקור הנזילה והטיפול בה

במאמר יוסבר על סוגי הנזילות השכיחות בדודים וכיצד יש לטפל בכל סוג נזילה

קרא עוד
מה הסיבות והפתרונות למים שאינם מתחממים בדוד ביום שמש?

מה הסיבות והפתרונות למים שאינם מתחממים בדוד ביום שמש?

במאמר יוסבר מה הסיבות האפשריות לתקלות חימום מים בדוד שמש כמה עולה לטפל בהן

קרא עוד
התקנת דוד שמש לקויה - איך נמנע מעוקץ וטעויות של חובבנים

התקנת דוד שמש לקויה - איך נמנע מעוקץ וטעויות של חובבנים

במאמר יפורטו שיטות של חאפרים וטעויות של חובבנים הגורמים להתקנה לקויה של דודי שמש

קרא עוד