מזגן מרעיש, סיבות היוצרות רעש במזגן ודרכי הטיפול

מצא בעל מקצוע עכשיו
52

ספקי שירות בתחום טכנאי מזגנים

מצא בעל מקצוע

תמונות של בעלי המקצוע

טכנאי מזגנים מבצע בדיקת מזגן עקב רעש בעת ההפעלה
טכנאי מזגנים בעת תיקון היחידה החיצונית של מזגן
52

ספקי שירות בתחום טכנאי מזגנים

כשהמזגן צורח בהיסטריה: תקשיבו, לא סתם מזגן מרעיש

למזגנים יש שפה משלהם. באופן תקין שומעים רחש אוויר חרישי, מונוטוני ומרגיע. אבל לפעמים, וזה מרגיז במיוחד - המזגן מאבד עשתונות ומתחיל לטרטר, לזמזם, לשרוק ולרעוד כאילו היה טרקטור או עדת צרצרים מוזיקלית. למה המזגן צועק? והכי חשוב - איך מרגיעים את הרעש הנורא הזה?

רעש ביחידה פנימית: כבר ניקיתם פילטרים?

רעש במזגן ביחידה הפנימית נוצר לרוב בשתי סיטואציות: רכיב במזגן שהתרופף או נשחק, ואז נוצר חיכוך של החלקים זה בזה, או מעבר אוויר קטוע/סתום. אז קודם כל ולפני הכל – נקו את הפילטרים (איך לא?!), ובדקו שהם מהודקים היטב למקומם. במזגן מיני מרכזי יש לשלול חסימה בדמפרים או באחד השרשורים.

אם המזגן ממשיך להשמיע קולות מוזרים, הקשיבו לסוג הרעש ומקורו:

 • מזגן מרעיש כמו טרקטור: רעש חזק וקבוע, שלעיתים ילווה ברעידות של המזגן, נובע בדרך כלל ממפוח (או מאיץ) שיצא מאיזון. ציר שהתרופף או גומייה פגומה יגרמו לרעש נוראי. אפשרות נוספת היא חסימה במאיץ או בסוללת המאייד.
 • רעשי חיכוך: מרמז שמשהו נתקע ומפריע למאיץ לנוע.
 • רעשי פיצוץ: נדיר יותר אבל קורה- המזגן משמיע רעשי פיצוץ מבהילים כמו שבירה או קצר. למה זה קורה? המזגן קפא והרעש נובע מהפשרתו. יש לבדוק את מצב הפילטרים ולחץ הגז.
 • מזגן מצרצר כמו צרצרים בטבע: עלול להופיע בעיקר במזגנים ישנים. זו בעיה במנוע או במאיץ.

כל הרעשים הנ"ל (ורעשים אחרים שלא הוזכרו כאן) מחייבים התערבות של טכנאי, ומומלץ כמה שיותר מוקדם כדי למנוע נזק למזגן.

רעש במצב חימום:

בחימום ישנם לחצי דחיסה גבוהים במאייד שעלולים להשמיע רעש כעין זמזום שאינו מעיד בהכרח על תקלה. שינוי מהירות המאוורר לגבוהה ביותר עשויה לפתור את הבעיה. אם לא – הזמינו טכנאי שיתקין 'מפלר'. זהו משתיק קול המולחם על קו הדחיסה בתוך היחידה הפנימית.
רעשים אחרים בחימום דורשים התייחסות:

 • שריקה מהמזגן מעידה כמעט חד משמעית על לחץ גז מוגזם במיוחד. הזמינו טכנאי שימדוד לחצים ודרשו ריקון מוחלט של המערכת, וואקום יסודי ומילוי אך ורק לפי משקל.
 • מזגן מרעיש ולא מחמם: בניגוד להנ"ל, כנראה חסר גז.

היחידה החיצונית מטרטרת – למי זה מפריע בכלל?

היחידה החיצונית הכוללת מדחס, צינורות ומנוע מרעישה כמתבקש מאליו. מתקיני המזגנים מציבים בבסיס המזגן גומי שיספוג את הרעידות והרעש, ושחיקתו או התקנה לא נכונה היא אחת הסיבות הנפוצות לרעש חריג במדחס.
יכול להיות שדווקא השכנים יתלוננו ואתם תשנו בשקט, ובכל זאת לא מומלץ להתעלם מרעשים שאינם בגדר הנורמה אשר יכולים להעיד על מגוון תקלות במזגן. (אגב, רמת הדציבלים המותרת מעוגנת בחוק). צאו לבדוק – ייתכנו מספר גורמים לרעש:

 • ענף או פיסת קרטון שחדרו בין כנפי המאוורר: פשוט הסירו אותם (כשהמזגן כבוי, כמובן!). גזמו צמחיה הסמוכה מידי למדחס.
 • צינורות קרובים מידי שנוגעים זה בזה. אם תצליחו להרחיק אותם מה טוב. במידה ולא – קראו לטכנאי.\
 • הידוק מחודש וחזק של היחידה לתושבת עשויה להעלים את הרעש המטריד.
 • תקלה מסובכת ויקרה יותר היא שבירה של אחד מכנפי המאוורר. מאוורר חדש יעלה כ-500 ש"ח ויותר.
 • מדחס שסיים את תפקידו ישמיע רעש מבהיל, אבל – אל תמהרו להתקין חדש! קודם בקשו מהטכנאי להחליף את רצועת הגומי ('קופלונג') והמותחן. ייתכן שהם שחוקים ואחראיים לרעש הנורא.

מאמרים ומדריכים

רוצים לדעת למה לצפות מבעל המקצוע? מעוניינים לבצע תיקונים קלים בעצמכם? המומחים שלנו כתבו עבורכם מאמרים ומדריכים מקצועיים שיסיעו לכם לפני, במהלך ואחרי קבלת השירות

מחירון תיקון מזגנים

השוו בין הצעות מחיר שהוגשו ע"י בעלי מקצוע המנויים בתחום טכנאי מזגנים לשירותי תיקון מזגנים