שיקום גינה, טיפולי תחזוקה בגינה והכנה לקיץ

מצא בעל מקצוע עכשיו
56

ספקי שירות בתחום עבודות גינון

מצא בעל מקצוע

תמונות של בעלי המקצוע

דוגמה לחרקים ומזיקים - כנימות על רקע עלה ירוק
גנן מקצועי מבצע ריסוס בגינה במטרה להגן מפני פטריות ומזיקים
שיקום גינה באמצעות חיתוך עשבים בערוגה המוכנה לשתילה מחדש
56

ספקי שירות בתחום עבודות גינון

הכן את גינתך לקיץ

כשגשמי המלקוש האחרונים כבר עומדים מאחורינו והפרחים שבגינה מלבלבים במלוא הדרם בצבעוניות מהפנטת, זהו בדיוק הטיימינג המושלם להפשלת השרוולים, שיקום גינה מכל נזקי החורף והכנתה לקראת ימי הקיץ הלוהטים, ואם הגעתם להחלטה שהשנה הדשא שלכם יהיה ירוק יותר מהדשא של השכן, בואו לקבל כמה טיפים מהמומחים בתחום:

הבעיות השכיחות בגינות בתקופת הקיץ: חרקים ומזיקים

עם בוא האביב מתעוררים לפעילות גם כל החרקים והמזיקים. אנשי המקצוע של "ברק לגן" לאדריכלות נוף ועיצוב גנים ממליצים לבדוק אם מתחילה בלבלוב הצעיר תופעה של כנימות, תריפסים, או אקריות וכן מחלות כמו פטריות הקימחון. ברק מ"ברק לגן" מציין: "הקימחון והכנימות הן אחת מהמחלות הפשוטות ביותר לזיהוי, היות והתסמינים של הקימחון באים לביטוי בכתמים לבנים אבקתיים הן על העלים והן על הגבעולים, בעוד שתופעת הכנימות מלווה ככתמים שחורים על העלווה. כנגד תופעת המזיקים, כדאי להשתמש בחומרי ריסוס אורגניים ותכשירים ירוקים ידידותיים לסביבה המתאפיינים ברמת רעילות נמוכה."

טיפים למיגור החרקים והמזיקים: כטיפול מונע בגינות אורגניות קטנות, ניתן לשלב צמחים ממשפחת השפתניים כמו לבנדר, נענע או זוטה לבנה, המפרישים אל האוויר שמנים אתריים ומרחיקים את הכנימות. כמו כן, חשוב להחליף מידי פעם את סוג חומרי ההדברה על מנת למנוע מהחרקים והמזיקים השונים להתרגל אל חומר הדברה מסוים ולפתח אליו עמידות.

הכנת הגינה לקיץ: תיקון אבני-מדרך, הוספת אדמה ובדיקת מערכת ההשקיה

בסוף החורף ולקראת האביב מומלץ לסרוק את הגינה, למלא באדמה מקומות שבהם היא נסחפה, לתמוך באבנים מסלעות שהתערערו ולתקן במידת הצורך אבני-מדרך. בשטחים שבהם יש חיפוי אורגני כמו אבני מדרך, חלוקי נחל, טוף או חצץ, יש לפנות את החיפוי, לערבב את פני הקרקע עם קומפוסט באמצעות תיחוח קל, ולהחזיר את החיפוי לאחר מכן, ואם נדרש, ניתן להוסיף חיפוי חדש. בנוסף, יש לבדוק את כל מערכות הטפטוף וההמטרה, לבחון את תקינותם של קוצבי המים, לטפל או להחליף ציוד פגום ולהתאים את פעילות הברזים אל העונה החמה.

טיפ בנוגע למערכת ההשקיה: אופיר שטלצר, בעליה של חברת "אופיר שטלצר - פיתוח נוף" הפועלת בשיטות ביו אורגניות ממליץ: "כדאי להתקין מחשבי השקיה מבוססי אינטרנט לבקרת השקיה אופטימלית, המתריעה על כמויות מים חריגות ומדווחת במקרים של נזילות. מדובר בפתרון אידאלי מתקדם ובעלות זניחה בהשוואה ליעילותו והחיסכון במים."

טיפולי התחזוקה לקראת הקיץ: גיזומים, זיבול ודישון

בתקופה זו חשוב גם לעקור את עשבי החורף ולרסס את שאריות העשביה בחומרים מונעי נביטה או קוטלי עשב לפני שיספיקו לפזר את זרעיהם ולהנביט דור חדש של עשבים בגינה. אופיר שטלצר מוסיף: "החל מסוף אפריל ועד לחודש נובמבר, זוהי התקופה הנכונה לגיזומים, זיבול ודישון. באופן כללי, יש לבצע גיזומים לפני תקופת החורף או אחריו. כמו כן, מומלץ להשתמש בדשן אורגני על בסיס אצות ים, שכן, השימוש בדשן זה אינו גורם להמלחה ומוביל לתוצאות של גינה בריאה יותר ופורחת יותר."

טיפ בנוגע לגיזום: חשוב להימנע מגיזום מסיבי אגרסיבי וכיסוח דשא בצורה קיצונית מדי, על מנת לאפשר לצמחים לבצע באופן האופטימלי את תהליך הפוטוסינתזה הנדרש להם להפקת האנרגיה וייצור התרכובות המרכיבות את תאיהם. כמו כן, כיסוח דשא חריף עלול לגרום לו לקרחות.

תאכלס, כמה זה עולה לנו לתחזק גינה?

משה סער, בעליה של חברת "גן עדן גינון עם נשמה" מסביר ששירותי גינון מורכבים מהוצאות ישירות והוצאות תקורה, שכוללות, בין היתר, הוצאות בעד הדלק, הנסיעות, הציוד, הלבוש וכיוצא בזה, ומוסיף: "באופן כללי, עלות שעת עבודה לגינה קיימת נעה בסביבות ה-200 ₪ כולל מע"מ, כך שהעלות החודשית של טיפול גינה שוטף עשוי להסתכם בטווח שבין 800 ₪ ל-1,000 ₪. מדובר במחירים ראליים, וכל גנן המציע את שירותיו במחירים נמוכים יותר, או שמדובר בחובבן או שהוא עושה זאת במחירי הפסד! במהלך החיפוש אחר שירותי גינון מומלץ לבקש תעודת הסמכה לגננות, לקבל המלצות מלקוחותיו וללכת לבדוק בשטח גינות לדוגמה".

טיפים להוזלת עלויות התחזוקה: הטרנד החדש כיום הוא גינות אורגניות ירוקות, המותאמות אופטימלית לאזור הגאוגרפי, תנאי האור, תנאי האקלים וסוג הקרקע. במידה ומדובר בתכנון ועיצוב גינה חדשה, ממליצים המומחים לבסס את הגינה בעיקר על צמחיה רב שנתית, תוך שהצמחים העונתיים משמשים כתוספת צבע וחיות בלבד. כמו כן, חשוב להימנע מנטיעת צמחיה שאינה מותאמת לאקלים הישראלי, כמו לדוגמה, צמחיה טרופית, ובמידה ונוטעים עצים, אזי כדאי לוודא בטרם הנטיעה את גודלם המרבי של העצים הללו, על מנת למנוע מקרים של חוסר פרופורציונליות כמו עצי ענק בגינות קטנות.

מאמרים ומדריכים

רוצים לדעת למה לצפות מבעל המקצוע? מעוניינים לבצע תיקונים קלים בעצמכם? המומחים שלנו כתבו עבורכם מאמרים ומדריכים מקצועיים שיסיעו לכם לפני, במהלך ואחרי קבלת השירות

מחירון כריתת עצים

השוו בין הצעות מחיר שהוגשו ע"י בעלי מקצוע המנויים בתחום עבודות גינון לשירותי כריתת עצים