איטום גגות - אילו חומרי איטום קיימים בשוק ומתי נשתמש כל אחד מהם?

מצא בעל מקצוע עכשיו
30

ספקי שירות בתחום איטום גגות

מצא בעל מקצוע

טיפים של מקצוענים

זיפות גג שלם 40-100 מ"ר - 2500-3500 ש"ח לעבודה
זיפות גג מעל 100 מ"ר - 30-40 ש"ח למ"ר
זיפות גג מעל 200 מ"ר - 25-35 ש"ח למ"ר
עלויות זיפות גגות

תמונות של בעלי המקצוע

קבלני איטום משתמשים בזפת חמה במריחה לאיטום גג
יריעות ביטומניות שחורות לאיטום גגות
30

ספקי שירות בתחום איטום גגות

חומרי איטום גגות

איטום גגות הוא נושא סבוך ורגיש, ולמרבה הצער מועד לתקלות ומהווה מקור לעוגמת נפש. איטום גגות שנעשה כהלכה מתחיל בבידוד נכון ובהכנה נכונה של הגג (שיפועים וכו' – פעולות שנעשות בדרך כלל רק בשלב הבנייה של הגג), ממשיך בבחירה נכונה של חומרי איטום שמתאימים למקום ולמבנה ובשימוש נכון ומקצועי בחומרים הללו, ומסתיים במתן אחריות לטיב העבודה. להלן נסקור את הסוגים השונים של חומרי איטום לגגות שטוחים ואת הכללים לשימוש נכון בהם.

יריעות ביטומניות

זהו חומר האיטום הטוב ביותר והמקובל ביותר, בעיקר בבתים חדשים. איטום הגג בעזרת יריעות ביטומניות יכול להחזיק מעמד עשרות שנים, אך רק בתנאי שבוצע על-ידי בעל מקצוע מומחה תוך הקפדה על כל הנקודות הבאות:

- השיפועים בגג נכונים, כל המים מתנקזים למרזבים עד תומם, והמפגשים עם הקירות מעוגלים כהלכה ("רולקות");
- הגג נוקה מכל שריד של חומרי איטום והלבנה קודמים, בעיקר אם הם אקריליים;
- היריעות הונחו על גבי שכבת יסוד של זפת ביטומנית שנמרחה על הבטון או על גבי זפת ישנה;
- היריעות הונחו בחפיפה, כמו רעפים, מכוון הקירות (הגבוה) לכוון המרזבים (הנמוך), אך כוון העבודה הוא מן המרזבים (מוקדם יותר) אל הקירות (מאוחר יותר). טיפ: במקומות החפיפה צריכים להרגיש "מדרגה" קטנה, כמו רעפים!
- היריעות "מטפסות" על הרולקות ומהודקות לקיר כהלכה בעזרת פסי אלומיניום;
- היריעות מרותכות לשכבת היסוד, לרולקות, וזו לזו, ואינן סתם "מונחות" על הגג;
- התפרים שבין היריעות מרותכים היטב, ולאחר מכן מולבנים.

חומרי איטום אקריליים

חומרי איטום אקריליים - אלו חומרים פופולריים מאוד לאיטום חוזר של גגות ישנים, בעיקר בגלל צבעם הלבן שממלא גם את תפקיד ה"הלבנה". הם משווקים במיכלים שמכילים נוזל לבן סמיך מאוד ("אקרילפז", "פוליגג" ועוד שמות מסחריים). קל ליישם אותם במריחה, אך גם לגביהם יש להקפיד על עבודה נכונה:

- נושא השיפועים והניקוז חשוב עוד יותר, משום שחומרים אלה אינם עמידים בפני מים עומדים!
- הגג נוקה היטב ונמרח בשכבה של חומר יסוד אקרילי;
- חומר האיטום נמרח בשתי שכבות עבות לפחות, בהתאם להוראות היצרן. קיימת נטייה ידועה "לחסוך" בחומר ולמרוח שכבות דקות מדי, ואפילו לדלל אותו על-מנת להקל את המריחה – פעולות אלה מקצרות מאוד את משך הזמן בו יהיה האיטום אפקטיבי ואין להסכים להן בשום פנים ואופן.

זפת חמה

הדרך המסורתית של איטום גגות בה נקטו שנים רבות, ובה עדיין משתמשים בעיקר לאיטום חוזר של גגות ש"זופתו" בעבר. זפת חמה יעילה למדי בתנאי שהשיפועים נכונים, הגג נקי, והאיטום מבוצע בעזרת שתי שכבות לפחות שביניהן יריעות חיזוק (יוטה או רשת פלסטית). חסרונותיה הם נטייתה להיסדק, ובעיקר הצורך להלבין אותה מידי שנה או שנתיים. זפת חמה שאינה מולבנת מאבדת מיעילותה מהר מאוד, מתנפחת ונסדקת, וכמובן גם מחממת מאוד את הדירה שתחת הגג.

חומרים אחרים

חומרים אחרים לאיטום גגות קיימים אך אינם פופולריים, אם בשל מחירם הגבוה ואם בשל הקושי ביישומם. בין אלה נמנים חומרי איטום ביטומניים שניתנים למריחה ("זפת קרה", שטובה בעיקר לתיקונים ולמשטחים קטנים מאוד); פוליאוריתן לאיטום, שמחירו גבוה ויישומו מחייב ידע ומכשור מיוחדים; יריעות PVC או EPDM שמונחות ככיסוי מעל הגג ואינן צמודות אליו ומשמשות רק במקרים מיוחדים; ועוד כמה חומרי איטום אקריליים או ביטומניים, שהשימוש בהם נדיר.

טיפ:

כלל חשוב מאוד שיש לזכור תמיד: אין לבצע איטום גגות בעזרת חומר ממשפחה אחת על גבי חומר איטום קיים ממשפחה אחרת (למשל, חומר אקרילי על גבי יריעות ביטומניות קיימות) – החומרים אינם מתקשרים ביניהם והאיטום לא יהיה מושלם. אל תאמינו לשום "בעל מקצוע" שמבטיח ש"אצלו זה עובד" – זה לא!

למידע נוסף על חומרי איטום ושימוש נכון בהם - ראה "מידע לצרכן על שימוש בחומרי איטום" - כפי שפורסם באתר של מכון התקנים הישראלי.


מאמרים ומדריכים

רוצים לדעת למה לצפות מבעל המקצוע? מעוניינים לבצע תיקונים קלים בעצמכם? המומחים שלנו כתבו עבורכם מאמרים ומדריכים מקצועיים שיסיעו לכם לפני, במהלך ואחרי קבלת השירות

מחירון איטום גגות

בקטגוריית מחירוני איטום גגות ניתן לצפות בטבלאות מחירי שירותים כגון: איטום גגות (עד 100 מ"ר), עבודות איטום, תיקוני איטום, איטום - שונות.
המחירונים מתעדכנים באופן שוטף בהתאם להצעות המחיר המוגשות ע"י בעלי המקצוע המנויים בתחום איטום גגות