12

ספקי שירות בתחום ניקוי שטיחים

מהו שטיח פרסי, היכן מייצרים אותו וכיצד מנקים שטיח פרסי

מה משמעות השם שטיח פרסי, היכן הוא מיוצר וכיצד נתחזק ונשמור על ניקיון השטיח שלנו

הכל על שטיח פרסי

הרבה לפני שהומצאו המזגן, הרדיאטור ומערכות חימום אחרות, נהג האדם לפרוש שטיח על רצפת ביתו. בתחילה היו אלה עורות ופרוות של בעלי חיים שניצודו והשימוש של השטיח היה פונקציונלי בלבד: להוות מקום שבו ניתן יהיה לשבת או לעמוד מבלי לגעת ברצפה הקרה; אולם ככל שחלפו השנים והשתכללו טכנולוגיות אריגת השטיחים כך הפך השטיח יותר ויותר לפריט עיצובי. הוא צבעוני, הוא יוצר אווירה חמימה ונעימה בבית, ועבור האורחים הוא עשוי להוות אפילו אמירה אודות אופיו של בעל המקום.

כיום ניתן למצוא בשוק מגוון עשיר של שטיחים, אבל אין ספק שהשטיח הידוע מכולם הוא השטיח הפרסי. שמו ניתן לו בזכות ארץ מוצאו – פרס, כיום איראן – והוא עשה לו מוניטין בזכות איכותו הגבוהה, מראהו היוקרתי והדוגמאות המרהיבות שעליו: בדרך כלל במרכזם צורות גיאומטריות או פרחים, לעיתים אלמנטים של דת האסלאם, סמלים היסטוריים או ערבסקות אוריינטליות, ומסביב עיטורים מרהיבים. חומרי הגלם מהם עשויים השטיחים הם בדרך כלל צמר וכותנה, מה שהופך אותם לא רק ליפים מבחינה ויזואלית אלא נעימים למגע ואף מחממים.

פרסי פרסי, אבל איזה פרסי?

פרס היא מדינה גדולה, ולכל איזור בה יש סגנון אריגת שטחים שאופייני לו. פירוש הדבר הוא שיכול להיות לכם שטיח פרסי יפה ואיכותי, ולשכן או בן משפחה יכול להיות שטיח פרסי יפה ואיכותי לא פחות, והשטיח של שניכם ייראה אחרת על אף ששניהם מקוריים לגמרי; פשוט משום שאחד מהם נארג במחוז מסוים בפרס והשני במחוז אחר.

שטיח איספהאן, למשל, עשוי בדרך כלל מכותנה או משי, עם צפיפות קשרים של כמיליון קשרים למ"ר. שטיחים כאלה מגיעים מהעיר איספהאן שבאיראן, ידועים בשלמותם הטכנית המרהיבה, והדוגמאות שעליהם שואבות השראה ממסגדים או מן הטבע. שטיחים כאלה נחשבים ליקרים מבין השטיחים הפרסיים, בין היתר בשל עדינותם, וחומרי הגלם היקרים שבהם. מצד שני, שטיח פרסי מסוג איספהאן נחשב גם יוקרתי ומפואר במיוחד.

שטיח בכטיאר, לעומת זאת, עשוי בדרך כלל כותנה וצפיפות הקשרים בו נעה בין 150,000 ל-320,000 קשרים למ"ר בלבד. מקורו בהרים שממערב לאיספהאן, בהם התגוררו נוודים יצרני שטיחים שכונו בשם הכולל "בכטיאר". שטיחים כאלה מאופיינים בדוגמאות של מרובעים קטנים וסימטריים שבכל אחד מהם פרח או בעל חיים. בשנות ה-80 של המאה הקודמת היו אלה שטיחים פופולריים למדי בישראל, בין היתר בזכות מחירם הנמוך באופן יחסי לשטיחים פרסיים.

אלה היו דוגמאות על קצה המזלג, אולם יש עוד סוגים רבים ושונים של שטיחים פרסיים: ביג'אר, ארדביל, ג'ושגאן, טבריז, המדן, הריז, קשאן, עמדן, פרידיאן, שיראז, קוליאי ועוד. המשותף לרובם הוא היותם מלבניים בדרך כלל (למרות שיש גם שטיחים פרסיים מעוגלים), אולם כאמור לכל מחוז ועיר בפרס היו אלמנטיים אופייניים להם החל מרמת חומרי הגלם, המשך בטכניקות האריגה וכלה בצבעים ובדוגמאות.

איך מייצרים שטיח פרסי?

בעבר נהוג היה לארוג שטיחים פרסיים מצמר איכותי של כבשים, אשר נגזז פעם בשנה בתקופת הגז. הצמר עובד בשיטות שונות ובחומרים טבעיים על מנת שצבעו יהיה לבן, ונצבע לפי הצורך באמצעות שימוש בחומרים טבעיים. למשל, צבע חום הופק מקליפות אגוזים; צבע אדום הופק משורשי צמחים וצהוב מזעפרן. לעיתים נדירות הפיקו האורגים צבעים באמצעות תהליכים כימיים – למשל צבע ירוק שהופק מתערובת של נחושת וחומצה גופרתית.

לאחר צביעת החוטים, השטיח הפרסי היה נארג בעבודת יד. האורג צייר דוגמא על נייר, צבע אותה ויישם טכניקות קשירת חוטים – שהיו שונות במקצת בין איזור לאיזור, כאמור – עד להפקת השטיח הפרסי הסופי.

כיום, לעומת זאת, התהליך מתבצע בעיקר באופן שונה, כימי, תעשייתי, כך שהצמר פחות איכותי והצבעים שלו דוהים מהר יותר – ועם זאת עדיין מדובר בשטיחים איכותיים ויפים הרבה יותר משטיחים מסוגים אחרים.

איך לשמור על שטיח פרסי לאורך זמן?

שאבו אבק מן השטיח באמצעות שואב אבק רגיל (לא באמצעות הנחתו על החלון וחבטה בו) לכל הפחות פעם בשבוע. מומלץ להפוך את השטיח פעם בחודש כשפניו אל הרצפה ולדרוך עליו למשך יום או יומיים. כך החול והאבק שנכנסים בין סיביו יוצאים החוצה, כך שאפשר פשוט להרים את השטיח ולטאטא את הלכלוך.

השתדלו שלא להניח את השטיח על הרצפה במקום שבו יש שמש ישירה, ואם אין ברירה – השתדלו לסובב את השטיח מעת לעת באופן כזה שכל חלקיו ייחשפו לשמש בצורה פחות או יותר שווה.

אל תקפלו את השטיח שלא לצורך. אם אכן מדובר בשטיח מקורי ובעבודת יד אותנטית, אזי זהו שטיח עדין שכל קיפול בו עלול לפרום אותו ולפגוע במראהו.

איך לנקות שטיח פרסי?

לא משנה כמה נשמור על השטיח שלנו, תמיד עלול להישפך עליו משהו בטעות. במקרה כזה, ניתן לשלוח שטיח פרסי לניקוי יבש. עם זאת, חשוב לוודא כי חומרי הניקיון שבהם נעשה שימוש הם חומרים שמתאימים לחומרי הגלם מהם עשוי השטיח, ואשר יסירו את הלכלוך ולא יגרמו לו נזק.

שיטת ניקוי אפשרית אחרת היא באמצעות ניקוי רטוב, דהיינו ניעור השטיח להסרת לכלוך גס ואז השרייתו במים חמים וסבון. לאחר מכן השטיח נפרש על פני משטח רחב מספיק, ובאמצעות ציוד מיוחד מוברש, נשטף ונסחט באמצעות מברשות המתאימות לסוג חומרי הגלם וטכניקת הקשירה.

ובכל מקרה, גם אם נדמה כאילו השטיח לא התלכלך כלל, הוא עדיין צובר לכלוך שקשה לראות בעין בלתי מזוינת וצבעיו דוהים אט אט – ולכן אחת לשנה מומלץ לבצע בשטיח טיפול ניקוי שטיחים עמוק ויסודי מקצועי של איש מקצוע מיומן, שיוכל להיעזר בחומרי ניקוי עדינים ובשיטות מיוחדות על מנת להחזיר לשטיח מראה רענן ויפה כאילו זה עתה נארג.

המאמר נכתב על ידי אייל רחמים - SeoFast

12

ספקי שירות בתחום ניקוי שטיחים

מצא בעל מקצוע

מנקי שטיחים מומלצים תל אביב

אקספרט קרפט
אקספרט קרפט

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 53

חוות דעת

אני חובבת שטיחים
ופעם בשנה אני דואגת לשלוח אותם לניקוי מקצועי, זה כבר כמה שנים שאני משתמשת שירותים של חברת "אקספרט קרפט". בתחילת דרכינו, היה זה מעט לפני פסח וחיפשתי מישהו שינקה לי את השטיח.

המנקה  ניקוי ספות ושטיחים
המנקה - ניקוי ספות ושטיחים

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 43

חוות דעת

זאת פעם ראשונה
שהזמנתי את שרותיהם של חברת הניקיון "הום סטייל - ניקוי ספות ושטיחים" בניהולו של דייב, אני רוצה להגיד שעד היום לא יצא לי להיתקל בחברת ניקיון כזאת מקצועית.

הום סטייל
הום סטייל

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 63

חוות דעת

דעתנו על עודד
מאוד חיובית! אנחנו מעסיקים אותו כבר כמה שנים ולאורך כל השנים, היינו מרוצים מהשירות המיוחד שלו. אנחנו משתמשים בשירותיו של עודד לעתים די קרובות, יש לנו בבית שטיח מקיר לקיר שדורש תחזוקה שוטפת של ניקיון.

אלוף בניקיון
אלוף בניקיון

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 50

חוות דעת

במהלך שנות עבודתי
כמסעדן צברתי היכרות עם המון חברות ניקיון שונות כך שמתוך היכרות וניסיון רב אני יכול לומר שכשאני באמת מרוצה מחברת ניקיון יש לזה על מה להתבסס.

אא אריאל חברת ניקיון והדברות
א.א אריאל חברת ניקיון והדברות

לפרטי העסק

9.6

voice-icon 15

חוות דעת

הייתי מרוצה מהאדיבות
מהסבלנות מהמקצועיות, עמידה בזמנים, הצוות מצוין, עובדים כמו שצריך. אנחנו עובדים עם אריאל כבר שלוש שנים, הוא ניקה אצלנו ספות בד וביצע ניקוי כיסאות, בנוסף שלחתי אותו גם לבת שלי לבצע אצלה ניקיון בית אחרי בנייה ולפני אכלוס, בכל המקרים אריאל היה פשוט עשר!

קוויק סילבר
קוויק סילבר

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 16

חוות דעת

את שי מחברת
"קוויק סילבר" הזמנתי לצורך ביצוע פוליש ווקס למרצפות ב-2 בתים גדולים, אני מרוצה מהעבודה וממליץ עליו. מדובר בבתים מרוהטים ומאוכלסים וזה דרש משי והפועל הנוסף להזיז את הריהוט ממקום למקום אך הם עשו זאת בסבלנות ובמיומנות רבה.

מבריק
מבריק

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 3

חוות דעת

שירות מדהים! רון
הגיע אליי לנקות שתי ספות ומזרן. המזרן היה מטונף מכתמי שתן, ספה אחת הייתה ישנה ומלוכלכת והשלישית היא ספת ענתיקה מעור שהייתה לבנה במקור וכבר הפכה לשחורה.

המבריקן
המבריקן

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 2

חוות דעת

זו הפעם השנייה
שאני משתמש בשירותיו של אייל ומרוצה מאוד! הוא ביצע עבורי ניקיון דירה חדשה מקבלן והתוצאה מקצועית, יסודית ואיכותית. אייל תקתק את העבודה ועמד בזמנים בדייקנות ומעבר לכך, דאג לעבור גם על אזורים שהיו פחות נגישים ושהדירה תיראה מבריקה ומצוחצחת!

לירן קלין
לירן קלין

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 3

חוות דעת

קראתי המון המלצות
על לירן ומיד התקשרתי לשירותיו לניקוי ספות בד. בשיחת טלפון לירן הסביר לי בקצרה על אופן הניקוי וביקש שאשלח לו תמונות של הספות מבד. שלחתי לו תמונות ומיד הוא חזר אליי ונתן הצעת מחיר הוגנת וקבענו תאריך לתחילת העבודה.

אלמוג בניקיון
אלמוג בניקיון

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 26

חוות דעת

אל "אלמוג בניקיון"
הגעתי בהמלצת השירות לקוחות של האתר, כאשר חיפשתי חברת ניקיון טובה שתנקה לי מערכת סלון בצבע בהיר. דיברתי עם משה - הבעלים, איש מאד נחמד, שהסביר לי בדיוק מה תהליך הניקוי ומה הם בעצם עושים.

שטיח פרסי באריגה צבעונית, ססגונית וייחודית

שטיח אדום באריגת קשירת משי ממורכזת

שטיח פרסי איכותי בצבע אדום הנארג בעבודת יד

חנות המציגה מגוון שטיחים פרסיים צבעוניים

כתבות ומאמרים

בחירת שטיח לחדר ילדים

בחירת שטיח לחדר ילדים

במאמר יוסבר על החשיבות שיש לשטיח בחדר ילדים, אילו סגנונות של שטיחים קיימים, איך לבחור שטיח, ואיך לתחזק אותו נכון.

קרא עוד
בחירת חברה לניקוי שטיחים

בחירת חברה לניקוי שטיחים

במאמר יוסבר איך לבחור חברת ניקוי שטיחים. מה יש לבדוק טרם הזמנת החברה, ובמעמד הזמנת החברה.

קרא עוד
לאילו נקודות שווה להתייחס, כשמחליטים על קניית שואב אבק לבית?

לאילו נקודות שווה להתייחס, כשמחליטים על קניית שואב אבק לבית?

במאמר יוסבר על קניית שואב אבק לבית. אילו שאלות עלינו לשאול את עצמנו טרם הקנייה, ומה ההבדלים בין שואב עומד לשואב מפרקי.

קרא עוד