31

ספקי שירות בתחום חשמלאים

המדריך השלם למונה חשמל ושעון שבת - טיפים ונקודות חשובות

כיום קיימים בשוק מגוון מוצרים והתקנים חשמליים שיכולים לעזור לכם לנטר ולפקח על צריכת החשמל שלכם במאמר שלפניכם נרחיב על שניים מתוכם - מונה חשמל ושעון שבת.

על הדומה והשונה בין מונה חשמל ושעון שבת

סביר להניח ששמעתם את המונחים מונה חשמל ושעון שבת, וסביר גם שחלקכם הניחו שמדובר באותו מוצר. האמת היא שזה לא נכון. לכל אחד מההתקנים יש תפקיד אחר ושימושים שונים ברשת החשמל. אבל אל דאגה, המאמר הזה יסביר לכם כל מה שצריך לדעת גם על מונה חשמל וגם על שעון שבת, ובכלל בדיוק מי נגד מי בסיפור הזה.

מונה חשמל

נתחיל עם המונח החשוב יותר, שבלעדיו לא יזרום לכם חשמל לבית – מונה החשמל, זה שכל רשת החשמל בבית שלכם מחוברת אליו, זה שמנטר את זרימת החשמל, שמודד אותה ומעביר אותה אל חברת החשמל ושעל פיו אתם גם מחויבים בתשלום.
מונה חשמל הוא רכיב שמותקן על ידי חברת החשמל. לעיתים זהו רכיב דיגיטלי ולעיתים מכני, בעל צג (זה פרט חשוב), שממוקם בתוך ארון החשמל שלכם, יש לו מספר ייחודי משלו והוא נבדק פעם בחודשיים על ידי חברת החשמל על מנת שהיא תוכל להנפיק עבורכם חשבונית לתשלום על צריכת החשמל שלכם בחודשים אלה.
שימו לב, לא הרבה יודעים זאת, אבל חשוב לציין שיש גם אפשרות לשלם את התשלום באופן חודשי. זה אמנם מצריך מכם להתקשר לחברת החשמל ולעבור למסלול של הוראת קבע, אבל יש כאלה שמעדיפים לשלם באופן מסודר את החשבונות שלהם מדי חודש ולא להילחץ כספית פעם בחודשיים. במסלול זה אתם יכולים לדווח חודשית על קריאת המונה שלכם (אפשר לעשות את זה באופן מקוון דרך האתר של חברת החשמל. אבל גם אם לא תדווחו, תירשם לכם צריכה מוערכת), ותחויבו בהתאם לקריאה זו, כשחברת החשמל תעדכן מדי מספר חודשים את הקריאה המדויקת ותזכה או תחייב אתכם בהפרש.
איך מונה חשמל עובד? החשמל שזורם ברשת הביתית שלכם יוצר מעין פעימות שנמדדות ונרשמות על ידי מונה החשמל. בכל רגע נתון אתם יכולים לגשת אל מונה חשמל ולראות על הצג את היקף צריכת החשמל שלכם, מספר בן 5 או 6 ספרות שמופיע על גבי הצג. כך תוכלו להישאר בעניינים ולדעת פחות או יותר להכין את עצמכם ואת חשבון הבנק שלכם לתשלום החשמל (זה קריטי במיוחד בחודשי החורף או הקיץ בהם המזגן עובד שעות רבות כדי לחמם / לקרר את הבית).

התקנת מונה חשמל

כפי שציינו, התקנת מונה חשמל מתבצעת לרוב על ידי חברת חשמל. אך יש מקרים בהם תרצו להתקין מונה חשמל נוסף, למשל אם אתם רוצים לעקוב אחר צריכת החשמל בעצמכם ולוודא שאין פערים בין המונה של חברת החשמל למונה הפרטי שלכם; או אם למשל אתם משכירים דירה או חלק מהבית ורוצים להתקין מונה חשמל משני שיעקוב אחר צריכת החשמל של השוכרים. כך או כך, את ההתקנה לא תוכלו לבצע לבד ותידרשו להזמין בעל מקצוע, חשמלאי מורשה.
לפני ההתקנה חשוב לדעת שיש בשוק כמה חברות שמוכרות מוני חשמל, חלקן אמינות וחלקן פחות. כדאי לוודא עם החשמלאי שלכם שהמונה חשמל שהוא מתקין איכותי ומגיע מחברה שיש לה מוניטין חיובי בשוק. עוד דבר שרצוי להבהיר לפני ההתקנה – את מיקום המונה. גם המונה החדש, המשני, צריך להיות מותקן בתוך לוח החשמל הן מבחינת הדיוק שלו, אך מעבר לכך, גם מבחינה בטיחותית כדי שלא יישארו חוטי חשמל חשופים. בקשו מהחשמלאי שיבדוק האם יש מקום להתקנת מונה נוסף בלוח החשמל, כי אם לא, המשמעות היא שהחשמלאי יתקין לוח חשמל משני בעלות נוספת.
מחיר התקנת מונה חשמל משתנה בהתאם לסוג רשת החשמל שלכם בבית, כלומר – האם החשמל שלכם הוא חד פאזי או תלת פאזי. עלות התקנת מונה חשמל חד פאזי נעה בין 400-500 ₪ ואילו של מונה תלת פאזי בין 600-700 ₪. ושוב, אם יש צורך בהוספת לוח חשמל משני, נוספת לכך עלות של 400-500 ₪. כמו כן, גם שינויים אחרים בתשתית החשמל או בלוח החשמל יעלו כמובן את המחיר.
אם אינכם יודעים איזה חשמל יש לכם בבית, כל שנדרש הוא להעיף מבט קצר בלוח החשמל שלכם. אם יש לכם מפסק ראשי אחד, החשמל הוא חד פאזי, אם יש לכם שלושה מפסקים ראשיים אחד ליד השני, אתם מחוברים אל חשמל תלת פאזי.

שעון שבת

המוצר השני שנדבר עליו הוא שעון השבת או במילים אחרות, טיימר. אין חובה להתקין מוצר זה והוא אינו נדרש לתפקוד של רשת החשמל. כלומר, התקנה של שעון שבת היא וולנטרית לחלוטין ותלויה ברצונכם האישי בלבד.
שעון שבת הוא למעשה התקן שמורכב על לוח החשמל ומאפשר לתזמן מראש את הפעלתם של מכשירי חשמל שונים. במקור הוא תוכנן עבור קהל שומרי השבת, אך השימוש בו התרחב וכיום הוא משמש קהלים מגוונים שנהנים מהאפשרות לשלוט בצריכת החשמל שלהם ולחסוך כסף.
שעון השבת הנפוץ ביותר הוא השעון המכני שיש לו מחזור פעולה של 24 שעות. בשעון זה יש מחוגים ומערכת זיזים שמאפשרים לקבוע את זמני ההפעלה של המכשיר אליו השעון מחובר. הכנסה של זיז קובעת הפעלה של שעון השבת לפרק זמן מסוים (למשך זמן ארוך יותר, אפשר כמובן להכניס כמה זיזים סמוכים). אבל ישנם גם שעוני חשמל דיגיטליים שניתן לכוון אותו בצורה מדויקת יותר, לשעות אחרות בימים שונים ולא כל יום בשעה קבועה (כמו בשעון המכני), או לכל זמן אחר לפי רצונכם.

שעון שבת עם קונקטור

אחד הדברים החשובים שאתם צריכים לדעת על שעון שבת, שהוא יכול לעמוד בעומס של 16 אמפר בלבד. כלומר, אם שעון השבת אמור להפעיל כמה מכשירים, ובמיוחד אם הוא מחובר למזגן גדול או מיני מרכזי, הוא עלול להתחמם ולהישרף כיוון שהדרישה שלהם גדולה מזה הוא לא יוכל לספק אותה.
הפתרון לכך הוא התקנה של שעון שבת עם קונקטור (בעברית - מגען או ממסר). מדובר ברכיב שזרם העבודה שלו גבוה יותר מ-16 אמפר ושתפקידו לסייע להפחית את העומס משעון השבת. הקונקטור יותקן עם שעון השבת ועל ידי חיווט ייעודי ייכנס לעבודה יחד איתו, באופן כזה שהחשמל המוזרם יעבור דרכו ולא דרך השעון.

התקנת שעון שבת

כמו כל רכיב חשמלי, גם התקנה של שעון שבת צריכה להתבצע על ידי בעל מקצוע, קרי חשמלאי מורשה. השעון יכול להיות מותקן בסמוך ללוח החשמל, ואז חלק מהמפסקים יישלטו על ידי שעון השבת, או שניתן להתקין אותו על שקע מסוים שאותו מעוניינים להפעיל. למשל השקע של הדוד החשמלי הוא אחד הנפוצים, כיוון שהתקנת שעון שבת עליו עושה את החיים קלים יותר ואת המים חמים בכל עת שתרצו, בין אם זה למקלחות הערב של הילדים או למקלחת זריזה ונעימה בבוקר.
מחיר התקנה של שעון שבת הוא בסביבות 400-450 ₪. זה כולל כמובן את מחיר השעון, אבל לא כולל תוספות כמו התקנת קונקטור (בין 150-300 ₪) או נקודה חשמלית נוספת (בסביבות 300 ₪ לנקודה) אם נדרש.
מומלץ להסתכל על מחירון עבודות חשמל של אנשי המקצוע המומלצים שלנו.

לסיכום, קיימים בשוק מגוון מוצרים והתקנים חשמליים שיכולים לעזור לכם לנטר ולפקח על צריכת החשמל שלכם ואפילו להפחית אותה. עשו בהם שימוש. רק תרוויחו מזה.

בהצלחה!

31

ספקי שירות בתחום חשמלאים

מצא בעל מקצוע

חשמלאים מומלצים תל אביב

עמית גל עבודות חשמל
עמית גל עבודות חשמל

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 3

חוות דעת

מרוצה מהשירות של
עמית, עמית הוא אמין מאוד, מגיע בזמן מקצועי, יודע לפתור תקלות אונסייט - אפשר לסמוך עליו בעיניים עצומות. אנחנו עובדים עם עמית כבר המון זמן הוא חשמלאי הבית, איש מקצוע מצוין, אמין וטוב.

איוון חשמלאי
איוון חשמלאי

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 3

חוות דעת

לאיוון הגעתי בעקבות
המלצה של חבר, הוא ביצע עבורי התקנה של לוח חשמל חדש בבית כולל תשתית. איוון בעל מקצוע חרוץ, אדיב, בעל ידיים טובות ומבין עניין בתחום שלו. מבחינת הזמנים היה איחור קל אבל הכל מתגמד לעומת התוצאה שקיבלתי והעבודה המקצועית שלו.

גאקי חשמל ואינסטלציה
ג'אקי חשמל ואינסטלציה

לפרטי העסק

9.6

voice-icon 28

חוות דעת

ממליץ מאד!! בא
לבצע אצלי חיבור של מזגן חדש לנקודות חשמל. עשה עבודה מקצועית, הגיע בזמן, וגם המחיר שדרש היה מאד הוגן.

חשמל שרוני
חשמל שרוני

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 29

חוות דעת

יהושע החשמלאי בן
אדם צנוע, עושה עבודה נהדרת, ובמחירים ממש סבירים.

ציון אינסטלציה וחשמל
ציון אינסטלציה וחשמל

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 3

חוות דעת

יצרתי קשר עם
ציון בזמנו דרך אתר "מדרג" ועשיתי השוואת מחירים לגבי ביצוע עבודת אינסטלציה בדירתי והוא נתן לי את ההצעה הכי זולה אז בחרתי בו ומאז אני לא מחליף אותו! לאחרונה, הוא גם פתח עבורי סתימה באמבטיה.

אבי חשמל
אבי חשמל!!

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 45

חוות דעת

אבי הוא חשמלאי
זהב!! ביצע עבודה מעולה, בזמן מאד קצר. היה אדיב, נתן הסברים כשצריך, עבד עם הרבה סבלנות ואפילו הצעת המחיר שלו - הייתה מאד מאד סבירה ביחס לשאר!!

חשמל דורי
חשמל דורי

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 14

חוות דעת

מרוצה ממנו מאוד,
דורי החשמלאי הגיע אלי פעמיים שונות לצורך ביצוע עבודות חשמל בבית ובמשרד, ההתרשמות שלי ממנו היא שהוא מקצועי מאוד, מבצע עבודות יפות ובאמת לוקח מחירים סבירים - ממליץ בחום!

שמש חשמל
שמש חשמל

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 28

חוות דעת

נתנאל בעל מקצוע
מדהים!!!! שירות מקצועי אמין אפשר לסמוך עליו. שמתי אותו כחשמלאי קבוע שלי במידה ויקרה משהו בחשמל הוא הראשון שאתקשר אליו - ממליצה מכל הלב, אמינות זה דבר חשוב במיוחד עם אנשי מקצוע (:

אבי החשמלאי
אבי החשמלאי

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 18

חוות דעת

על אבי החשמלאי
יש לי רק דברים טובים להגיד - מעבר לכך שהוא בעל מקצוע מעולה הוא גם בחור אדיב, אמין וישר עם יחסי אנוש מצויינים. הזמנתי אותו מס' פעמים לתיקוני חשמל שונים בביתי ובפעם האחרונה לצורך התקנת גופי תאורה.

חשמל נתניה
חשמל נתניה

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 2

חוות דעת

עבדתי עם מארק
הרבה שנים! הוא ביצע את כל עבודות החשמל ב2 בניינים שבהם הייתי מנהל התפעול והייתה זו חוויה מאוד נעימה. יצא לי להכיר הרבה בעלי מקצוע אבל אני יכול לומר בפה מלא שמארק היה הטוב ביותר!

גרסי יואל עבודות חשמל
ג'רסי יואל עבודות חשמל

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 2

חוות דעת

אני מכיר את
יואל מאז שהייתי קטן ויכול לומר בביטחון שהוא הכי מקצוען שיש! הוא מטפל לי בכל בעיות החשמל בדירה ולאחרונה, הייתה לי הפסקת חשמל והוא תיקן את הלוח. יואל לא רק אמין והגון אלא גם יודע לאתר את התקלות במהירות ומוצא פתרונות יעילים לכל בעיה!

יאיר נוסרי
יאיר נוסרי

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 2

חוות דעת

יאיר בעל מקצוע
ראוי לשבח! הזמנתי אותו בעקבות המלצות רבות מפה לאוזן להחלפת מפסק בדוד שמש והוא קודם כל ביקש שאשלח לו תמונות של הבעיה ולאחר מכן, נתן לי הצעת מחיר סבירה אז הזמנתי אותו.

בני שרותי תיקונים
בני שרותי תיקונים

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 44

חוות דעת

אני רוצה להודות
לבני על טיפולו המסור והשירות האדיב שהוא העניק לי. ברשותי מקרר מסוג אמקור, לאחרונה הרחתי ריח לא נעים שמגיע מהמקרר, בתחילה חשבתי שמדובר במזון מקולקל שנשאר במקרר זמן רב, אך לאחר שערכתי ניקיון מסיבי והוצאתי את כל דברי השתייה והמזון הבנתי כי זה קשור למקרר ולא למזון שבתוכו.

אהוד חשמלאי מוסמך
אהוד חשמלאי מוסמך

לפרטי העסק

9.6

voice-icon 21

חוות דעת

אהוד החשמלאי בחור
הגון וישר ואני סומך עליו בעיניים עצומות! הוא ביצע עבורי מס' עבודות שונות, בין היתר - חשמל חכם בכל הבית, התקנת שקעי חשמל חדשים ותיקון תקלה בדוד שמש - אין תקלה שהוא לא הצליח לפתור!

חשמלאי מוסמך איציק סייג
חשמלאי מוסמך איציק סייג

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 3

חוות דעת

איציק ביצע עבורי
התקנה של דוד חשמל חדש מכיוון שהקודם כבר לא עבד ותיקן מספר דברים בארון חשמל של הבניין. הגעתי אליו בעקבות המלצות רבות של חברים.

אלי שירותי חשמל
אלי שירותי חשמל

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 26

חוות דעת

מרוצה מאוד, יחס
אישי וחברי (וזה חשוב), אמין מאוד וגם מבחינה מקצועית אלי מעולה פלוס - ממליצה מכל הלב!

אבי עבודות חשמל ומיזוג אויר
אבי עבודות חשמל ומיזוג אויר

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 56

חוות דעת

כאשר אני ובעלי
הבחנו שהמאוור שברשותינו מסוג haier, אינו פועל כראוי ידענו למי אנו צריכים לפנות. את עידן אנו מכירים כבר תקופה ארוכה, ובכל פעם בה אנו נתקלים בבעיה זו או אחרת באחד ממכשירי החשמל אני ובעלי יודע כי איש השירות שלנו הוא עידן "מעידן הזהב".

חשמל גליק
חשמל גליק

לפרטי העסק

9.8

voice-icon 3

חוות דעת

אני מאוד ממליץ
על "חשמל גליק". דן התקין אצלי מנורות בבית, מדובר בבעל מקצוע מאוד אמין ונחמד, מאוד מקצועי ומיומן, עשה עבודה מעולה ומאוד יפה. הוא עומד בזמנים, מגיע מוכן עם כל הציוד הנדרש, והמחיר מאוד סביר.

בני  חשמלאי מוסמך
בני - חשמלאי מוסמך

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 35

חוות דעת

החשמל אצלי בבית
התחיל כל פעם לקפוץ, לא הבנתי מה הסיבה. ניסיתי כל פעם לנתק מכשיר אחר עד שהתברר לי שהבעיה היא במקרר שכנראה מקצר ולכן הפיוז קופץ. חשבתי להזמין טכנאי מקררים שיבדוק היטב את המקרר לפני שאני מחליט ללכת לקנות חדש, כי זו הוצאה כבדה.

מזרחי עבודות חשמל ותקשורת
מזרחי עבודות חשמל ותקשורת

לפרטי העסק

9.6

voice-icon 4

חוות דעת

עובד איש מקצוע
ישר והגון - בעל מקצוע מהשורה הראשונה, אין הרבה אנשי מקצוע כאלה אמינים בתחום! אני מכירה את עובד כבר תקופה דיי ארוכה, אני עובדת עם הרבה בעלי מקצוע ומבחינת תיקוני חשמל אני יודעת שעובד חשמלאי מקצוע מעולה, שלא מתפשר על קוצו של יוד, אדם יסודי ונמרץ, שאוהב את עבודתו ומבין אותה על בורייה.

טקקונדשיין מישל בשני
טק-קונדשיין (מישל בשני)

לפרטי העסק

9.3

voice-icon 3

חוות דעת

את מישל הטכנאי,
גילינו לפני כשנה, כשבא לעשות לנו עבודת התקנה של מזגנים עיליים בשני חדרי שינה של הבית. אלו מזגנים חדשים, שבדיוק רכשנו, ואני ובעלי חיפשנו מתקין אמין, שגם לא יהיה יותר מדי יקר.

מכלול  עבודות חשמל ותקשורת
מכלול - עבודות חשמל ותקשורת

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 10

חוות דעת

מרוצה מאוד, שגיא
זמין, נענה מהר לקריאות שלי, תמיד סבלני אדיב מקצועי נותן הסברים ולמישהו כמוני בעל עסק ומשרדים זה עניין חשוב לדעת מה קורה במתחם העסק שלי ואני מעריך את שגיא על היחס ועל העבודה המקצועית, הוא מלווה אותי בכל דבר ועניין ותמיד נותן מענה ופתרון לכל דבר - ממליץ עליו מכל הלב!

יעקובוביץ דודי חשמלאי
יעקובוביץ דודי חשמלאי

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 12

חוות דעת

דודי החשמלאי בעל
מקצוע משכמו ומעלה, הוא עושה אצלנו בבניין את כל עבודות החשמל וכולנו מרוצים עד הגג - מומלץ בחום!

אגס שירותי חשמל
אגס שירותי חשמל

לפרטי העסק

9.8

voice-icon 3

חוות דעת

את חיים החשמלאי
הזמנתי לפני מס' חודשים לצורך תיקוני חשמלי שונים בבית כולל החלפת בתי מנורה. אני כבר לא זוכר איך הגעתי אליו אבל אני בהחלט שמח על-כך. מדובר בבעל מקצוע איכותי וניכר שהוא מכיר את העבודה על בוריה.

אג חשמל
א.ג. חשמל

לפרטי העסק

0

voice-icon 0

חוות דעת

עח חשמל ושפוצים
ע.ח חשמל ושפוצים

לפרטי העסק

9.8

voice-icon 4

חוות דעת

מרוצה ממנו מאוד,
עאדל בחור עשר, מקצוען, מבצע עבודה נקייה, באמת עושה עבודה מהלב, אפילו שאם צריך לעבוד עוד יום על כל העבודה הוא מוכן לבוא לקראת, עבודה מושלמת מהלב ואיכות גבוהה כמובן.

וולטק  פתרונות חשמל מתקדמים
וולטק - פתרונות חשמל מתקדמים

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 22

חוות דעת

אני ממליצה על
מוטי בחום! הגעתי אליו על סמך המלצה של חברה שנעזרה בשירותיו, התרשמתי מהיכולות שלו, ומרמת המקצועיות שלו מאד לטובה, ובהחלט אם אזדקק לחשמלאי בעתיד, לא אהסס לקרוא לו שוב.

"מונה חשמל הוא רכיב שמותקן על ידי חברת החשמל. לעיתים זהו רכיב דיגיטלי ולעיתים מכני"

"החשמל שזורם ברשת הביתית שלכם יוצר מעין פעימות שנמדדות ונרשמות על ידי מונה החשמל"

"שעון השבת הנפוץ ביותר הוא השעון המכני שיש לו מחזור פעולה של 24 שעות"

כתבות ומאמרים

כל המידע על מנורות לד

כל המידע על מנורות לד

במאמר יוסבר מהי מנורת לד, מהם היתרונות שלה על פני נורת ליבון רגילה, מתי מומלץ להשץמש בה ואילו סוגי נורות לד קיימים.

קרא עוד
התקנת מנורות ונברשות

התקנת מנורות ונברשות

במאמר יוסבר אילו סוגי אביזרי תאורה לבית קיימים, מה חשוב לדעת לפני שרוכשים אותם, וכיצד מתבצעת ההתקנה שלהם.

קרא עוד
מהם השלבים בהתקנת מאוורר תקרה?

מהם השלבים בהתקנת מאוורר תקרה?

במאמר יוסבר מהו מאוורר תקרה ומה השלבים בהתקנת מאוורר תקרה

קרא עוד
המדריך להחלפת גוף תאורה

המדריך להחלפת גוף תאורה

במאמר זה ננסה לתאר ולפשט את תהליכי ההתקנה של גופי תאורה בהתאם לקטגוריות הראשיות שלהם.

קרא עוד