סוגי הסתימות הנפוצות במערכת הביוב ומתי מומלץ להזמין שירותי ביובית

מצא בעל מקצוע עכשיו
46

ספקי שירות בתחום אינסטלטורים

מצא בעל מקצוע

תמונות של בעלי המקצוע

פתיחת סתימה יכולה להתבצע באופן עצמאי על-ידי שימוש בפומפה אך במידה וזה לא עוזר אין מנוס מלהזמין אינסטלטור מיומן עם מכשור מתאים לטיפול בבעיה
נזילות הינן בעיה נפוצה שעלולה לגרום לנזקים כבדים. במקרה של הצפה ניאלץ לקרוא לאינסטלור שישאב את המים באמצעות מכשור מתאים
46

ספקי שירות בתחום אינסטלטורים

כל מה שצריך לדעת על שירותי ביוב

בין אם מדובר בבית הפרטי שלנו או באזור שבו אנו מתגוררים, מערכת הביוב היא אמנם אחת מהמערכות הבסיסיות, אך גם אחת החשובות והמשפיעות ביותר על איכות חיינו. תפקידה הוא לנקז את השפכים מהמבנים אל מערכת השפכים העירונית ומשם להוביל אותם למט"ש (מכון לטיהור שפכים), ועל אף שמדובר במערכת שאיננו יכולים לתאר את חיינו בלעדיה, עדיין איננו ערים מספיק לחשיבות התחזוקה הנכונה שלה ושאם וכאשר תתגלינה בה בעיות, לרוב מדובר גם בשיבוש רציני של שגרת היומיום שלנו.
תקלות בביוב בדרך כלל מתרחשות בשל תחזוקה לא נאותה של המערכת. הן מורגשות כמעט באופן מיידי, כאשר אנו מבחינים בניקוז איטי של המים בכיורים ובאסלות או כאשר מתפשט ריח רע בבית או בשכונת מגורינו, לרוב בשל הצפה או סתימה בצנרת. לפעמים מדובר בפתרון פשוט שאפילו אנו יכולים לטפל בו בעזרת חומרים ייעודיים לפתיחת סתימות. אך לעיתים מדובר בתקלה מורכבת יותר שמצריכה לקרוא לאינסטלטור מקצועי ובמקרים חמורים, כמו החלפת קו ביוב או טיפול בבעיית ביוב מורכבת, אין מנוס מלהתקשר להזמנת שירותי ביובית.
הביובית היא רכב ייעודי שעליו מותקן מכשור לשאיבת לכלוך ושומנים ולשטיפה בלחץ של קו הביוב. הביובית מדמה את פעולת השאיבה של הפומפה (פַּמְפֶּמֶת בעברית תקינה), על ידי יצירת ואקום באמצעות יניקה ושאיבה בלחץ של מי השופכין או / ו גורם הבעיה ולאחר מכן, ניקוי של מערכת הביוב בעזרת צינור לחץ מים גבוה. הביובית מאפשרת פתיחה של סתימות עקשניות ומורכבות במיוחד ומספקת שירותי ביוב מהירים ויעילים.
אז מהן הבעיות הנפוצות במערכת הביוב בהן אנו נתקלים, איך אפשר לאתר אותן ומתי משתמשים בכל אחד מהשירותים שהוזכרו מעלה? כל זה ועוד בכתבה הבאה.

בעיות שכיחות בצנרת ובביוב

סתימה בצנרת הביוב היא אחת הבעיות השכיחות ביותר, הן בבתים פרטיים, אך בעיקר בבניינים משותפים. סתימות נגרמות ממגוון סיבות כמו התיישנות של הצנרת וחדירת עלים ושורשים, אך חלק הארי שלהן קורה בשל התנהגות מזלזלת של הדיירים שמשליכים לשירותים מוצרי היגיינה שסותמים את הצנרת. מרבית הסתימות מתנקזות ומופיעות בדרך כלל בקומות הראשונות.
טיפול בסתימה יכול להיעשות באופן עצמאי, על ידי שימוש בפומפה או בתכשיר פותח סתימות. במידה וזה לא עוזר, נוכל להיעזר באינסטלטור שיבצע ניקוי ידני ויבטיח פתיחה מלאה של הסתימה. אם התקלה חוזרת ונשנית, כנראה שמדובר בסתימה במערכת עצמה ולשם כך כדאי להזמין ביובית שמסוגלת לשאוב בעוצמות גבוהות את הלכלוך שהצטבר.
העלויות של טיפול בסתימת צנרת נעות בין 600 ₪ ועד כמה אלפי שקלים, אם עולה הצורך להזמין ביובית, להוציא שורשים שחדרו או לבצע צילום של המערכת ולשקם אותה באמצעות החדרת שרוול.
נזילות והצפות הן בעיה שכיחה נוספת שמהווה מטרד רציני ועלולה לגרום לנזקים כבדים עקב הצטברות נוזלים. הצפות יכולות להיגרם מחדירת מי גשמים שנקווים במקומות נמוכים כמו מרתפים ומקלטים, והטיפול בהם הוא שאיבה שלהם. אם מדובר במים בלבד, ניתן להשתמש בשירותיו של אינסטלטור שישאב ויזרים אותם אל פתחי הניקוז הסמוכים, אך אם אלו מי ביוב, נדרש להזמין ביובית שבאמצעות משאבות היניקה שלה, תאסוף את המים אל המיכל המותקן בה ותעביר אותם למט"ש הקרוב.
על מנת לטפל בנזילה ובהצפה חשוב לאתר קודם את המקור שלה. לשם כך יש מספר דרכים, חלקן מסורתיות כמו שבירת הקיר במקום שסביר שממנו היא נובעת (שיטה זו נחשבת כיום מיותרת, איטית ויקרה), וחלקן חדשניות יותר ועושות שימוש באמצעים טכנולוגיים מתקדמים. אחת מהן היא צילום תרמי, המבוצע בעזרת מצלמה תרמית שלמעשה מצלמת דרך הקיר ויודעת לזהות את המיקומים בהם ישנו ריכוז מים גבוה.
עלות טיפול בנזילה מתחיל מ-1,000 ₪ למקרים פשוטים בהם נעשה שימוש במצלמה תרמית. עלות הטיפול בהצפה, הכולל שאיבת הצפות מים על ידי ביובית נע בין 600-1,900 ₪.
לחץ מים נמוך היא בעיה מוכרת ומרגיזה מאוד, שבדרך כלל מתרחשת כאשר מערכת המים מתפקדת שלא כראוי וגורמת לזרם חלש מהברזים. במקרה כזה, יש להזמין אינסטלטור לבדיקה של הצנרת על מנת שיברר מה חוסם את המים מלהגיע בלחץ המתאים.
עלות הזמנת אינסלטור לטיפול בבעיית לחץ נמוך נעה בין 600-1,500 ₪ (ללא שבירה של קיר או קרמיקה).

אינסטלטור או ביובית?

אם כן, כיצד נדע מהו שורש הבעיה שלנו, מי יוכל לטפל בה וכיצד? למרבה המזל, אנו חיים בעידן שבו הקדמה הטכנולוגית מאפשרת לבעלי המקצוע לאתר את הבעיה באמצעות מכשור ייעודי, מבלי להזדקק לשבירת קירות או רצפות.
אינסטלטור עוסק בטיפול, בתיקון ובתחזוקה של צנרת הביוב והוא יכול לפתור בעיות רבות, במיוחד אם יש לו ציוד מתקדם. בדרך כלל נזמין אינסטלטור שנקבל עליו המלצות ושנבדוק קודם מה הניסיון שלו ועד כמה הוא מקצועי ואמין.
אם מדובר בסתימה חוזרת, בהצפה במקום אליו הגישה בעייתית או מסוכנת או בשאיבה של מי ביוב או כמות נוזלים גדולה, יש צורך בהזמנה של ביובית. בנוסף, אם בכוונתנו לבנות בית או לשפץ, ובין השאר גם להניח תשתיות חדשות, מומלץ גם כאן להזמין ביובית שתבצע פתיחת סתימות ביוב לפני הכניסה לבית.
אם ישנה התלבטות בין הזמנת אינסטלטור או ביובית, כדאי לנסות ולהבין קודם מהו מקור הבעיה. אם מקור הסתימה או ההצפה הוא בצנרת הפרטית שלנו והוא נקודתי (בכיור או באסלה), נזמין אינסטלטור. לעומת זאת, אם מקור התקלה בצנרת הכללית של הבניין המשותף בו אנו מתגוררים, כנראה שנצטרך להזמין ביובית. חשוב לדעת שאם מקור התקלה ברחוב, האחריות לטיפול מושתתת על הרשות המקומית.

ומילה לסיום...

מומלץ מאוד להקפיד על שגרה ותחזוקה שוטפת מינימלית של מערכת הביוב על מנת למנוע לפחות חלק מהתקלות לפני שהן בכלל מתרחשות. קודם כל, יש להימנע מלהשליך לצנרת חומרים שאינם נמסים או שאינם מתכלים. מומלץ לאסוף כל כמה ימים את שאריות השערות המצטברות על רצפת המקלחת או הכיור. רצוי גם שלא להשאיר לכלוך קשה ומוצק על הכלים שאנו מניחים בכיור ולדאוג להניח רשת בפתח הניקוז של הכיורים. השומנים נדבקים לדפנות ומצטברים בצנרת ואט אט יוצרים סתימה, לכן ביצוע שטיפה תקופתית של קווי הביוב שתנקה מצבורים אלה היא דבר מבורך.

מאמרים ומדריכים

רוצים לדעת למה לצפות מבעל המקצוע? מעוניינים לבצע תיקונים קלים בעצמכם? המומחים שלנו כתבו עבורכם מאמרים ומדריכים מקצועיים שיסיעו לכם לפני, במהלך ואחרי קבלת השירות

מחירון אינסטלטורים

בקטגוריית מחירוני אינסטלטורים ניתן לצפות בטבלאות מחירי שירותים כגון: ביקור אינסטלטור, פתיחת סתימות, עבודות אינסטלציה, איתור נזילות מים, התקנת כלים סניטריים.
המחירונים מתעדכנים באופן שוטף בהתאם להצעות המחיר המוגשות ע"י בעלי המקצוע המנויים בתחום אינסטלטורים