מיהו חשמלאי

30

ספקי שירות בתחום חשמלאים

מיהו חשמלאי

חשמלאים הם נותני שירות "פופולריים" מאוד – כלומר, נקראים פעמים רבות לשם מתן שירות; ולא זו בלבד, אלא שקריאות להזמנת חשמלאים הן כמעט תמיד קריאות דחופות – הבית המודרני תלוי לחלוטין באספקת חשמל סדירה ורצופה, ואין כלל לתאר את החיים בלעדיה. כולנו מכירים מה קורה במקרה של בעיית חשמל: דוד חימום ש"מקפיץ את הפיוז", מכונת כביסה שנתקעת באמצע התהליך, מקרר שהמזון שבו עלול להתקלקל, מחשב שבלעדיו אי אפשר לעבוד, תאורה שבלעדיה אי אפשר להסתדר, חימום הבית או קירורו, תנור אפייה ומכשירים אחרים להכנת מזון – כל אלה עלולים להיות משותקים כליל עקב בעיית חשמל עד לבואו של חשמלאי שיפתור אותה.

רישיון עיסוק בחשמלאות

חשמלאי מוסמך הוא מי שברשותו רשיון ממשלתי המסמיך אותו לעסוק בחשמלאות. כל מי שמזמין חשמלאי חייב לדעת, כי ישנן כמה דרגות של רשיונות לעיסוק בחשמלאות, וכי לא כל בעל רשיון מורשה לבצע כל פעולה! מי שנושא רשיון "חשמלאי-עוזר" חייב לעבוד בפיקוחו הישיר של חשמלאי מוסמך; מי שמחזיק ברשיון "חשמלאי מעשי" מוגבל לסוגים מסויימים של עבודות חשמל וחייב גם הוא לעבוד תחת פיקוחו של חשמלאי מוסמך; ורק מי שברשותו רשיון "חשמלאי מוסמך" או "חשמלאי ראשי" רשאי לעבוד ללא פיקוח נוסף ולבצע את כל הסוגים של עבודות החשמל הדירתיות.

עוד חשוב לדעת, כי חשמלאי אמנם "מבין" במכשירי חשמל, אך אם הבעיה החשמלית בדירה או בבית נובעת מתקלה במכשיר חשמלי מסויים (מקרר, מכונת כביסה, תנור אפייה, מזגן וכו'), רק טכנאי מורשה של החברה שמספקת שירות לאותו מכשיר רשאי לטפל בו ולתקנו. אגב, טכנאי כזה חייב להיות בעל רשיון שנקרא "חשמלאי-שירות" ושמתיר במפורש טיפול במכשיר האמור. חשמלאי איננו טכנאי!

תפקידיו של חשמלאי מוסמך

בעיות חשמל בבית המגורים או בדירת המגורים אינן רק בעיות דחופות מן הסוגים שתוארו לעיל. חשמלאים נקראים לעתים קרובות לשם חיזוק, או הגדלה, של עוצמת הזרם האפשרית בדירה, כאשר בדרך כלל מדובר בדירות ישנות. שפע מכשירי החשמל המודרניים, שרבים מהם פועלים בו-זמנית, מחייב אספקת חשמל מוגברת, והדבר נעשה בדרך כלל באמצעות הוספת "פאזה". בדירות ישנות מאוד מתעורר לעתים הצורך להחליף גם את החוטים הטמונים בקירות, ואולי אף את לוח החשמל הראשי כולו, משום שאלו לא יועדו להעברת זרמים כה חזקים. זו כמובן עבודה שרק חשמלאי מוסמך רשאי לבצע.

חשמלאים נקראים לעתים קרובות גם לבצע שינויים ושיפורים – העברת נקודות חשמל ממקום למקום, הוספת נקודות חשמל חדשות, שינוי שקעים ומתגים לדגמים חדישים, העברה של קווים חדשים עבור מזגנים או מתקנים אחרים, התקנה של מפסק מגן נגד התחשמלות, וכיוצא באלו פעולות. שיפוצים בבית או בדירה מלווים כמעט תמיד בעבודות חשמל שחייבות להתבצע רק על-ידי חשמלאי מוסמך.

איתור חשמלאי מקצועי ואמין

כיצד מוצאים חשמלאי טוב ואמין שעליו ניתן לסמוך? התשובה המודרנית, כמו בתחומים רבים אחרים, היא: באינטרנט. אתרי שירות שממליצים על בעלי מקצוע הם דרך מצוינת להשיג חשמלאים מומחים ואמינים לפי איזור המגורים (לדוגמא: חשמלאי במרכז, חשמלאי בשרון, חשמלאי בקריות, חשמלאי בבת ים, חשמלאי במודיעין, חשמלאים בצפון, חשמלאים בדרום וכיו"ב). בכל איזור ניתן למצוא את בעלי המקצוע המעולים ביותר והזמינים ביותר שעברו "סינון" על-ידי הגולשים וזכו להמלצות חמות. אין חכם כבעל ניסיון, ואם חשמלאי זוכה להמלצות הגולשים המשמעות היא ברורה – זה בעל מקצוע טוב ואמין שפתר בעיות חשמל אצל לקוחות רבים ולכן זכה להמלצתם, ולכן כדאי גם לנו להיעזר בשירותיו.

מאמרים ומדריכים

רוצים לדעת למה לצפות מבעל המקצוע? מעוניינים לבצע תיקונים קלים בעצמכם? המומחים שלנו כתבו עבורכם מאמרים ומדריכים מקצועיים שיסיעו לכם לפני, במהלך ואחרי קבלת השירות

מחירון עבודות חשמל

השוו בין הצעות מחיר שהוגשו ע"י בעלי מקצוע המנויים בתחום חשמלאים לשירותי עבודות חשמל