31

ספקי שירות בתחום חשמלאים

חשמלאי מוסמך – מתי צריך ועבור אילו עבודות

השוק מוצף בחשמלאים בעלי כל מיני סוגי רישיונות. איך נדע להבדיל ביניהם ומי מהם חשמלאי מוסמך? אנחנו כאן עם התשובות.

חשמלאי מוסמך – מתי צריך ועבור אילו עבודות

אין זה סוד שהחשמל תופס מקום מרכזי בחיינו. אנחנו תלויים בו כמעט בכל דבר, החל מחימום המים לקפה של הבוקר ועד הדלקת נורת הלילה לקריאת הספר של לפני השינה. החשמל מלווה אותנו לכל מקום שנלך, ובשנים האחרונות נדמה שהוא יהיה אפילו נוכח עוד יותר לאור העובדה שרעיון הבית החכם מיושם כבר ביותר ויותר בתים ועם כניסתן של המכוניות החשמליות לשוק הרכב.
וכמו בכל תחום, ככל שנעשה שימוש נרחב יותר בחשמל, בציוד, במתקנים ובמכשירים שלנו, כך תיווצרנה תקלות שנצטרך לתקן על מנת להשיב את המצב לקדמותו. אז לא, חשמל הוא ממש לא התחום שבו אנו צריכים להגדיל ראש ולנסות לפתור את הבעיה בעצמנו, להיפך. אין לתקן תקלות חשמל מבלי שיש לנו ידע בתחום. אך ורק חשמלאים שעברו הכשרה ושיש להם רישיון רשאים לטפל בתקלות חשמל.
אבל השוק מוצף בחשמלאים בעלי כל מיני סוגי רישיונות וכל אחד מהם נקרא חשמלאי, גם אלה שהם מהנדסי חשמל וגם אלה שעשו קורס חשמלאים של שנה. איך נדע להבדיל ביניהם ומי מהם חשמלאי מוסמך שיש לו את הידע והניסיון לתקן עבורנו את התקלה הספציפית שלנו?
אנחנו כאן עם התשובות.

חשמלאי עוזר, חשמלאי מעשי וחשמלאי מוסמך – הבדלים וסמכויות

נכון, חשמלאי הוא תחום מורכב ויש חשמלאים מסוגים שונים כשכל אחד מהם רשאי לבצע עבודות חשמל מסוימות, אבל מדובר בסדר עולה - ככל שדרגת החשמלאי גבוהה יותר, כך הוא רשאי לתכנן ולבצע עבודות במתח חשמל גבוה יותר. במילים אחרות - ישנה היררכיה בדרגות החשמלאות.
סולם החשמלאות בעל 10 השלבים מתחיל בדרגת חשמלאי עוזר שיכול לבצע עבודות חשמל אך ורק בפיקוח של חשמלאי מוסמך לפחות, והוא מטפס מעלה עד לדרגת חשמלאי בודק סוג 3, כשאין אפשרות להתקדם בסולם ללא הכשרה והסמכה. כל דרגה נסמכת על זו שמתחתיה.

אבל כדי לעשות את החיים של כולנו קלים יותר, נגיד שניתן לחלק את דרגות החשמלאים לשלושה סוגים עיקריים:

חשמלאי מעשי – בעל סמכות לעסוק בעבודות חשמל ולערוך תכניות חשמל במתח נמוך (עד 1,000 וולט) בבתי מגורים ובמשרדים שיש בהם חשמל חד פאזי במתח של עד 40 אמפר. צריך לדעת שחשמלאי מעשי הוא בעל ניסיון של שנתיים לפחות כעוזר חשמלאי (הדרגה הנמוכה יותר).

חשמלאי מוסמך – זהו סוג החשמלאי הנפוץ ביותר, וזה שנוכל להזמין ברוב המקרים לטפל בחשמל שלנו בבית ולבצע עבורנו עבודות כגון הארקה ובטיחות חשמל. המילה "מוסמך" מתייחסת במקרה הזה לדרגת החשמלאי ולא לכך שעבר הסמכה כלשהי.

חשמלאי מוסמך הוא בעל ניסיון של שנה לפחות כחשמלאי מעשי (כלומר 3 שנים לכל הפחות כחשמלאי בכלל) והוא רשאי לבצע עבודות חשמל ולערוך תכניות חשמל במתח נמוך, אבל בלוח חשמל תלת פאזי ובמתח של עד 80 אמפר.

חשמלאי ראשי – הדרגה הבאה בסולם. מי שעבד לפחות שנה כחשמלאי מוסמך ושרשאי לבצע עבודות חשמל ולערוך תכניות חשמל במתח נמוך בלוח חשמל תלת פאזי במתח של עד 250 אמפר. מהנדסי חשמל מוגדרים באופן אוטומטי כחשמלאים ראשיים, והאמת היא שאלא אם אתם זקוקים למהנדס חשמל לתכנון עבודת חשמל חדשה, ברוב המקרים אפשר להסתפק בחשמלאי מוסמך. חשמלאי ראשי הוא בעל כישורי יתר (over qualified) עבור מרבית עבודות החשמל הנדרשות בבית.

ישנם עוד שני סוגי חשמלאים שהם יוצאי דופן בכך שאינם נכללים בהיררכיה – חשמלאי מסויג וחשמלאי שירות. אחד מהם רלוונטי מאוד עבורנו – חשמלאי שירות, שהינו מי שעבר קורס חשמל ייעודי המאושר על ידי משרד העבודה והרווחה בתחומי התמחות כגון מעליות, מזגנים, טלוויזיות, מיכשור ובקרה ועוד.

למה דווקא חשמלאי מוסמך?

האמת היא שלביצוע עבודות קטנות, כמו למשל תיקון תקלות חיווט, במיוחד אם החשמל בבית שלנו הוא חד פאזי, אפשר גם להסתפק בחשמלאי מעשי. אבל כיום, במרבית הבתים ובמשרדים הסטנדרטיים מותקן כבר לוח חשמל תלת פאזי במתח של עד 80 אמפר, ובלוח כזה רק חשמלאי מוסמך יכול לטפל ולענות בדיוק על הצרכים הנדרשים.
חשמלאי מוסמך יוכל לבצע תיקונים והחלפות ברשת החשמל, להקים תשתית חשמל חדשה ולבצע עבודות שחשמלאים בכירים ממנו תכננו. כך שבעצם אפשר לומר שדרגת חשמלאי מוסמך היא ביצועיסטית לחלוטין. הוא אמנם רשאי גם לתכנן עבודות עד מתח מסוים, אך עיקר תפקידו הוא בעיקר לבצע, גם עבודות חשמלאי וגם הוצאה לפועל של תכניות שתכננו חשמלאים בכירים.

כיצד נוודא שהחשמלאי שהזמנו הוא אכן חשמלאי מוסמך?

החוכמה היא לא רק לדעת איזה סוג חשמלאי כדאי לנו להזמין, חשוב גם שנדע להבחין מיהו חשמלאי מוסמך ולא שרלטן או כזה שאין לו רישיון מתאים לטיפול בבעיה שלנו.
לכן, כאשר נזמין חשמלאי מוסמך, נבקש, בלי להתבייש ובלי להסס, לראות את רישיון החשמלאי שלו. ברישיון אמורים להיות פרטים כמו שמו של החשמלאי, מספר הרישיון שלו, מספר תעודת הזהות, סוג הרישיון שלו, תאריך הוצאת הרישיון ותוקפו. חשוב לדעת שאם מדובר בחשמלאי מוסמך, הרישיון שלו ניתן לו על ידי משרד העבודה והרווחה, ולכן שמו צריך גם להופיע בעמוד ייעודי של המשרד שבו רשומים כל החשמלאים שהיחידה לרישוי חשמלאים הסמיכה. תוכלו לאתר ולבדוק את רישיונו של החשמלאי, אפילו טרם הגעתו, לפי פרטים מזהים כמו שמו ומספר ת.ז. שלו.

אז מה אמרנו?
חשמל הוא תחום שאין להקל בו ראש. לעיתים הוא אפילו עניין של חיים ומוות. מכיוון שברוב המקרים חשמלאי מוסמך יספיק לנו לביצוע עבודות שבשגרה וגם עבודות חדשות במערכת החשמל הביתית שלנו, על מנת לשמור על הבטיחות שלנו ושל בני ביתנו, חובה עלינו לוודא שאכן מדובר בחשמלאי רשום במשרד העבודה והרווחה ושיש לו את כל הרישיונות הנדרשים לביצוע סוג העבודה הנדרשת.

בהצלחה!

31

ספקי שירות בתחום חשמלאים

מצא בעל מקצוע

חשמלאים מומלצים תל אביב

חשמל דורי
חשמל דורי

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 14

חוות דעת

מרוצה ממנו מאוד,
דורי החשמלאי הגיע אלי פעמיים שונות לצורך ביצוע עבודות חשמל בבית ובמשרד, ההתרשמות שלי ממנו היא שהוא מקצועי מאוד, מבצע עבודות יפות ובאמת לוקח מחירים סבירים - ממליץ בחום!

גרסי יואל עבודות חשמל
ג'רסי יואל עבודות חשמל

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 2

חוות דעת

אני מכיר את
יואל מאז שהייתי קטן ויכול לומר בביטחון שהוא הכי מקצוען שיש! הוא מטפל לי בכל בעיות החשמל בדירה ולאחרונה, הייתה לי הפסקת חשמל והוא תיקן את הלוח. יואל לא רק אמין והגון אלא גם יודע לאתר את התקלות במהירות ומוצא פתרונות יעילים לכל בעיה!

עמית גל עבודות חשמל
עמית גל עבודות חשמל

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 3

חוות דעת

מרוצה מהשירות של
עמית, עמית הוא אמין מאוד, מגיע בזמן מקצועי, יודע לפתור תקלות אונסייט - אפשר לסמוך עליו בעיניים עצומות. אנחנו עובדים עם עמית כבר המון זמן הוא חשמלאי הבית, איש מקצוע מצוין, אמין וטוב.

איוון חשמלאי
איוון חשמלאי

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 3

חוות דעת

לאיוון הגעתי בעקבות
המלצה של חבר, הוא ביצע עבורי התקנה של לוח חשמל חדש בבית כולל תשתית. איוון בעל מקצוע חרוץ, אדיב, בעל ידיים טובות ומבין עניין בתחום שלו. מבחינת הזמנים היה איחור קל אבל הכל מתגמד לעומת התוצאה שקיבלתי והעבודה המקצועית שלו.

חשמל שרוני
חשמל שרוני

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 27

חוות דעת

יהושע החשמלאי בן
אדם צנוע, עושה עבודה נהדרת, ובמחירים ממש סבירים.

גאקי חשמל ואינסטלציה
ג'אקי חשמל ואינסטלציה

לפרטי העסק

9.6

voice-icon 28

חוות דעת

ממליץ מאד!! בא
לבצע אצלי חיבור של מזגן חדש לנקודות חשמל. עשה עבודה מקצועית, הגיע בזמן, וגם המחיר שדרש היה מאד הוגן.

אבי חשמל
אבי חשמל!!

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 45

חוות דעת

אבי הוא חשמלאי
זהב!! ביצע עבודה מעולה, בזמן מאד קצר. היה אדיב, נתן הסברים כשצריך, עבד עם הרבה סבלנות ואפילו הצעת המחיר שלו - הייתה מאד מאד סבירה ביחס לשאר!!

שמש חשמל
שמש חשמל

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 28

חוות דעת

נתנאל בעל מקצוע
מדהים!!!! שירות מקצועי אמין אפשר לסמוך עליו. שמתי אותו כחשמלאי קבוע שלי במידה ויקרה משהו בחשמל הוא הראשון שאתקשר אליו - ממליצה מכל הלב, אמינות זה דבר חשוב במיוחד עם אנשי מקצוע (:

חשמלאי מוסמך איציק סייג
חשמלאי מוסמך איציק סייג

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 3

חוות דעת

איציק ביצע עבורי
התקנה של דוד חשמל חדש מכיוון שהקודם כבר לא עבד ותיקן מספר דברים בארון חשמל של הבניין. הגעתי אליו בעקבות המלצות רבות של חברים.

אהוד חשמלאי מוסמך
אהוד חשמלאי מוסמך

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 19

חוות דעת

אהוד החשמלאי בחור
הגון וישר ואני סומך עליו בעיניים עצומות! הוא ביצע עבורי מס' עבודות שונות, בין היתר - חשמל חכם בכל הבית, התקנת שקעי חשמל חדשים ותיקון תקלה בדוד שמש - אין תקלה שהוא לא הצליח לפתור!

בני שרותי תיקונים
בני שרותי תיקונים

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 44

חוות דעת

אני רוצה להודות
לבני על טיפולו המסור והשירות האדיב שהוא העניק לי. ברשותי מקרר מסוג אמקור, לאחרונה הרחתי ריח לא נעים שמגיע מהמקרר, בתחילה חשבתי שמדובר במזון מקולקל שנשאר במקרר זמן רב, אך לאחר שערכתי ניקיון מסיבי והוצאתי את כל דברי השתייה והמזון הבנתי כי זה קשור למקרר ולא למזון שבתוכו.

אבי החשמלאי
אבי החשמלאי

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 18

חוות דעת

על אבי החשמלאי
יש לי רק דברים טובים להגיד - מעבר לכך שהוא בעל מקצוע מעולה הוא גם בחור אדיב, אמין וישר עם יחסי אנוש מצויינים. הזמנתי אותו מס' פעמים לתיקוני חשמל שונים בביתי ובפעם האחרונה לצורך התקנת גופי תאורה.

שיפוצי השרון
שיפוצי השרון

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 3

חוות דעת

חיפשתי בעל מקצוע
לצורך שיפוץ כללי בדירה שלי ויצרתי קשר עם איגור בעקבות המלצה שקיבלתי, הוא עשה עלי רושם מצוין וקנה אותי עם טוב הלב שלו לכן, סגרתי איתו את העבודה. איגור לא אכזב אותי לשנייה!

חשמל נתניה
חשמל נתניה

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 2

חוות דעת

עבדתי עם מארק
הרבה שנים! הוא ביצע את כל עבודות החשמל ב2 בניינים שבהם הייתי מנהל התפעול והייתה זו חוויה מאוד נעימה. יצא לי להכיר הרבה בעלי מקצוע אבל אני יכול לומר בפה מלא שמארק היה הטוב ביותר!

אלי שירותי חשמל
אלי שירותי חשמל

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 24

חוות דעת

מרוצה מאוד, יחס
אישי וחברי (וזה חשוב), אמין מאוד וגם מבחינה מקצועית אלי מעולה פלוס - ממליצה מכל הלב!

ק קרור וחשמל
ק. קרור וחשמל

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 15

חוות דעת

את יוסי הטכנאי
הזמנתי לצורך תיקון מזגן ומכונת-כביסה והשירות שלו היה נהדר! אני מאוד מרוצה ושמחה להמליץ עליו! הוא הגיע בזמן שקבענו, הביא איתו את כל הציוד הנדרש וישר ניגש לעבודה, בלי להתמהמה או למרוח את הזמן.

יאיר נוסרי
יאיר נוסרי

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 2

חוות דעת

יאיר בעל מקצוע
ראוי לשבח! הזמנתי אותו בעקבות המלצות רבות מפה לאוזן להחלפת מפסק בדוד שמש והוא קודם כל ביקש שאשלח לו תמונות של הבעיה ולאחר מכן, נתן לי הצעת מחיר סבירה אז הזמנתי אותו.

אבי עבודות חשמל ומיזוג אויר
אבי עבודות חשמל ומיזוג אויר

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 56

חוות דעת

כאשר אני ובעלי
הבחנו שהמאוור שברשותינו מסוג haier, אינו פועל כראוי ידענו למי אנו צריכים לפנות. את עידן אנו מכירים כבר תקופה ארוכה, ובכל פעם בה אנו נתקלים בבעיה זו או אחרת באחד ממכשירי החשמל אני ובעלי יודע כי איש השירות שלנו הוא עידן "מעידן הזהב".

חשמל גליק
חשמל גליק

לפרטי העסק

9.8

voice-icon 3

חוות דעת

אני מאוד ממליץ
על "חשמל גליק". דן התקין אצלי מנורות בבית, מדובר בבעל מקצוע מאוד אמין ונחמד, מאוד מקצועי ומיומן, עשה עבודה מעולה ומאוד יפה. הוא עומד בזמנים, מגיע מוכן עם כל הציוד הנדרש, והמחיר מאוד סביר.

בני  חשמלאי מוסמך
בני - חשמלאי מוסמך

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 35

חוות דעת

החשמל אצלי בבית
התחיל כל פעם לקפוץ, לא הבנתי מה הסיבה. ניסיתי כל פעם לנתק מכשיר אחר עד שהתברר לי שהבעיה היא במקרר שכנראה מקצר ולכן הפיוז קופץ. חשבתי להזמין טכנאי מקררים שיבדוק היטב את המקרר לפני שאני מחליט ללכת לקנות חדש, כי זו הוצאה כבדה.

מזרחי עבודות חשמל ותקשורת
מזרחי עבודות חשמל ותקשורת

לפרטי העסק

9.6

voice-icon 4

חוות דעת

עובד איש מקצוע
ישר והגון - בעל מקצוע מהשורה הראשונה, אין הרבה אנשי מקצוע כאלה אמינים בתחום! אני מכירה את עובד כבר תקופה דיי ארוכה, אני עובדת עם הרבה בעלי מקצוע ומבחינת תיקוני חשמל אני יודעת שעובד חשמלאי מקצוע מעולה, שלא מתפשר על קוצו של יוד, אדם יסודי ונמרץ, שאוהב את עבודתו ומבין אותה על בורייה.

טקקונדשיין מישל בשני
טק-קונדשיין (מישל בשני)

לפרטי העסק

9.3

voice-icon 3

חוות דעת

את מישל הטכנאי,
גילינו לפני כשנה, כשבא לעשות לנו עבודת התקנה של מזגנים עיליים בשני חדרי שינה של הבית. אלו מזגנים חדשים, שבדיוק רכשנו, ואני ובעלי חיפשנו מתקין אמין, שגם לא יהיה יותר מדי יקר.

מכלול  עבודות חשמל ותקשורת
מכלול - עבודות חשמל ותקשורת

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 10

חוות דעת

מרוצה מאוד, שגיא
זמין, נענה מהר לקריאות שלי, תמיד סבלני אדיב מקצועי נותן הסברים ולמישהו כמוני בעל עסק ומשרדים זה עניין חשוב לדעת מה קורה במתחם העסק שלי ואני מעריך את שגיא על היחס ועל העבודה המקצועית, הוא מלווה אותי בכל דבר ועניין ותמיד נותן מענה ופתרון לכל דבר - ממליץ עליו מכל הלב!

אג חשמל
א.ג. חשמל

לפרטי העסק

0

voice-icon 0

חוות דעת

אגס שירותי חשמל
אגס שירותי חשמל

לפרטי העסק

9.8

voice-icon 3

חוות דעת

את חיים החשמלאי
הזמנתי לפני מס' חודשים לצורך תיקוני חשמלי שונים בבית כולל החלפת בתי מנורה. אני כבר לא זוכר איך הגעתי אליו אבל אני בהחלט שמח על-כך. מדובר בבעל מקצוע איכותי וניכר שהוא מכיר את העבודה על בוריה.

יעקובוביץ דודי חשמלאי
יעקובוביץ דודי חשמלאי

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 12

חוות דעת

דודי החשמלאי בעל
מקצוע משכמו ומעלה, הוא עושה אצלנו בבניין את כל עבודות החשמל וכולנו מרוצים עד הגג - מומלץ בחום!

עח חשמל ושפוצים
ע.ח חשמל ושפוצים

לפרטי העסק

9.8

voice-icon 4

חוות דעת

מרוצה ממנו מאוד,
עאדל בחור עשר, מקצוען, מבצע עבודה נקייה, באמת עושה עבודה מהלב, אפילו שאם צריך לעבוד עוד יום על כל העבודה הוא מוכן לבוא לקראת, עבודה מושלמת מהלב ואיכות גבוהה כמובן.

וולטק  פתרונות חשמל מתקדמים
וולטק - פתרונות חשמל מתקדמים

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 22

חוות דעת

אני ממליצה על
מוטי בחום! הגעתי אליו על סמך המלצה של חברה שנעזרה בשירותיו, התרשמתי מהיכולות שלו, ומרמת המקצועיות שלו מאד לטובה, ובהחלט אם אזדקק לחשמלאי בעתיד, לא אהסס לקרוא לו שוב.

"חשמלאי מוסמך – זהו סוג החשמלאי הנפוץ ביותר, וזה שנוכל להזמין ברוב המקרים"

"חשמל הוא תחום שאין להקל בו ראש. לעיתים הוא אפילו עניין של חיים ומוות."

"לביצוע עבודות קטנות, אם החשמל בבית שלנו הוא חד פאזי, אפשר גם להסתפק בחשמלאי מעשי"

כתבות ומאמרים

המדריך לביקורת חשמל של חברת החשמל - תקלות חשמל וטיפים

המדריך לביקורת חשמל של חברת החשמל - תקלות חשמל וטיפים

מאמר זה יסביר מהי ביקורת חשמל של חברת החשמל, באיזה תקלות חשמל נזדקק לאחת כזו ומתי בדיוק צריך להזמין אחת - מבטיחים תשובות לכל השאלות.

קרא עוד
תלת פאזי - כל המידע על חיבור חשמל תלת פאזי

תלת פאזי - כל המידע על חיבור חשמל תלת פאזי

אם אתם מבקשים להגדיל את זרם החשמל לבית יש לכם שתי אפשרויות: מעבר מ-25 אמפר ל-40 אמפר ומעבר מחד פאזי לתלת פאזי. במאמר הבא נרחיב על אפשריות אלו ונציג את היתרונות והחסרונות של חד פאזי ותלת פאזי.

קרא עוד
סוגי חשמלאים - חשמלאי מוסמך, בודק, או מעשי? וההבדלים בניהם

סוגי חשמלאים - חשמלאי מוסמך, בודק, או מעשי? וההבדלים בניהם

חשמלאי נחשב לאחד המקצועות היציבים והנפוצים ביותר אבל לא כולם יודעים שלמקצוע החשמלאות אין רק הגדרה אחת, אלא שישנם סוגים שונים של חשמלאים, במאמר ננסה לענות על איזה סוג חשמלאי צריך להזמין כדי לתקן תקלות חשמל שונות.

קרא עוד
7 כללים לבחירת חשמלאי מוסמך

7 כללים לבחירת חשמלאי מוסמך

במאמר יוסבר כיצד לבחור חשמלאי אמין ומקצועי לעבודות חשמל ויודגשו כללים חשובים בהתנהלות עם חשמלאים

קרא עוד