מהו דק אורן? מהו תהליך חידוש דק אורן?

מצא בעל מקצוע עכשיו
40

ספקי שירות בתחום בניית דק

מצא בעל מקצוע

תמונות של בעלי המקצוע

עץ אורן הינו סוג העץ הנפוץ ביותר לבניית דקים בארץ מאחר והוא זול, ניתן להשיגו במבחר מידות והוא רך ונוח לעבודה
יש לטפל בדק אורן פעם בחצי שנה עד שנה באמצעות שמן דקים המתאים לעצים רכים בלבד על-מנת לשמור על איכות הדק וצבעו הרענן
40

ספקי שירות בתחום בניית דק

דק אורן - כל הפרטים שחשוב לדעת

דקים ופרגולות נעשו כבר מזמן לפריטי עיצוב נפוצים ומקובלים, ואפשר לראותם בכל מקום. בניית דק נחשבה בעבר מיוחדת ויוקרתית, ואפיינה בעיקר מקומות ציבוריים כגון בתי מלון או בתים יוקרתיים במיוחד. ברבות השנים, הפתרון של התקנת דק אורן טבעי נעשה זול יותר ונפוץ יותר, והמיומנות של התקנת דקים נעשתה נחלת הכלל.

התקנה

הטכניקה של התקנת דק אורן, דומה בכל הסוגים של בניית דקים מעץ – הכנת התשתית (יישור הקרקע והכנת יסודות במקרה של התקנה על אדמה, או וידוא שיפועים וניקוז במקרה של התקנה על משטח בטון או משטח מרוצף); התקנת תשתית נושאת (עמודי הגבהה כגובה המרווח הרצוי, והתקנה של קורות רוחביות שעליהן יונח המשטח העליון); ולבסוף הנחת הקורות או הלוחות של המשטח העליון וחיבורם לקורות הנושאות. רק שינויים מעטים נדרשים בהתאם לסוג העץ, ומכל מקום, התשתית הנושאת בנויה בדרך כלל מקורות עץ אורן רגילות.

מאפייני דק אורן

עץ אורן הוא סוג העץ הנפוץ והמקובל ביותר לבנייה בכלל ולבניית דקים בפרט, וזאת משלוש סיבות: ראשית, זהו סוג העץ הזול ביותר שמתאים למטרות אלה.
שנית, הוא מסופק במבחר מידות כך שאפשר להתאימו בקלות רבה לכל דק שבונים.
שלישית, עץ אורן הוא עץ רך ונוח מאוד לעבודה. אלו יתרונות חשובים, ולכן הרוב המכריע של דקים ופרגולות עשויים מעץ אורן ולא משום עץ אחר.

מכל מקום, לפני שממהרים להזמין דק אורן ולהתקין אותו, חשוב מאוד להבין כמה תכונות ועובדות הקשורות לעץ האורן ולשימוש בו לשם התקנת דקים ופרגולות:
כאמור, עץ אורן הוא עץ רך - לכן, דק אורן יהיה רגיש יותר לשחיקה, שריטות, חבלות וכו' מאשר רצפת דק הבנויה מסוג עץ קשה ויקר יותר.
עץ אורן רגיש למזיקים ולרטיבות, ולכן חייבים להשתמש לבניית דקים ופרגולות אך ורק בעץ שעבר הספגה בחומר חיטוי ואיטום. אפשר לוודא זאת בקלות, מכיוון שהתהליך משנה את צבעו הטבעי של עץ אורן מלבן-צהבהב לירוק בהיר.
גם לעץ אורן דרגות איכות משלו, וחשוב להקפיד על הגדרה נכונה של סוג העץ בעת הזמנת דק אורן או פרגולה מאורן: אורן פיני נחשב לאורן איכותי, אורן מרוסיה או ממדינות אחרות (כולל ישראל) נחשב איכותי פחות.
ברוב הסוגים של עץ אורן יש "עיניים". כמות ה"עיניים" בעץ חשובה, משום שהעץ נוטה להתעקם ולהפריש שרף במקומות האלה. מקובל לסמן עץ אורן במספרים, שמודדים את כמות ה"עיניים" במטר – למשל, עץ אורן מספר 8 יכיל (בממוצע כמובן) עד 8 "עיניים" בכל מטר עץ. ה"עיניים" אומנם מקנות למשטח דק אורן מראה יפה ומיוחד, אך כמות גדולה מהן מורידה את איכותו הכוללת.
במשטח דק אורן יש לטפל באורח קבוע באמצעות שמן דקים (יש להקפיד להשתמש בשמן שמותאם לעצים רכים בלבד!). הטיפול חייב להיעשות כל שנה, ולעתים אף כל חצי שנה (במקומות עם תנאים קשים של גשם ושמש). הזנחת הטיפול תגרום לדק להיראות אפור ומוזנח, וגם תפגע באיכות העץ.
את הטיפול הראשון בדק אורן יש לבצע רק לאחר שהעץ התייבש היטב מנוזל החיטוי והאיטום; לכן כדאי להתקין דק אורן בתחילת הקיץ דווקא, ולשמן אותו לראשונה לאחר כחודש.

חשוב להבין את העובדות הללו, הקשורות לעץ אורן בכלל ולהתקנת דק אורן בפרט, ולהקפיד על הכללים לטיפול נכון בעץ ובדק. עץ אורן הוא עץ מצוין להתקנת דקים ופרגולות, בעיקר בגלל מחירו הזול וקלות העבודה עמו, והתקנה מקצועית של דק אורן מעץ שהוכן וטופל כהלכה תגרום שמחה רבה ותספק נחת רוח לשנים רבות.

מאמרים ומדריכים

רוצים לדעת למה לצפות מבעל המקצוע? מעוניינים לבצע תיקונים קלים בעצמכם? המומחים שלנו כתבו עבורכם מאמרים ומדריכים מקצועיים שיסיעו לכם לפני, במהלך ואחרי קבלת השירות

מהו דק איפאה?

מהו דק איפאה?

במאמר יוסבר על דק מעץ איפאה, כיצד מתבצעת התקנה שלו, מהם יתרונותיו, ומהם חסרונותיו לעומת סוגי הדקים האחרים.

מחירון בניית דק רגיל

השוו בין הצעות מחיר שהוגשו ע"י בעלי מקצוע המנויים בתחום בניית דק לשירותי בניית דק רגיל