מהו דק איפאה?

מצא בעל מקצוע עכשיו
39

ספקי שירות בתחום בניית דק

מצא בעל מקצוע

תמונות של בעלי המקצוע

לדק מסוג איפאה יתרונות רבים - הוא קשיח, עמיד לרטיבות ומזיקים ובעל מראה יפה, אחיד ויוקרתי
לדק מסוג איפאה ישנם גם מס' חסרונות שיש לקחת בחשבון כמו רגישות לשמש, הצורך בתשתית חזקה יותר ומחירו הגבוה
39

ספקי שירות בתחום בניית דק

כל מה שרציתם לדעת על דק איפאה

דקים – אותם משטחים מעץ המותקנים במקום ריצוף, או מעל ריצוף – הם דרך נפלאה לעצב שטחים חיצוניים כגון גינות, מרפסות גדולות, מרפסות גג, גינות גג, גגות שטוחים או ליד בריכות. משטח דק הוא פתרון פרקטי מוצלח ופתרון עיצובי מצוין.

עקרונית, כל משטח דק נבנה בצורה דומה: אם זה דק שנבנה ישירות מעל אדמה (למשל בגינות, או ליד בריכות), יש להכין את הקרקע ולצקת בה יסודות; לאחר מכן יש להכין תשתית נושאת של עמודי הגבהה וקורות רוחב במרווחים קצובים; ועל קורות הרוחב מתקינים לוחות דק מהסוג הרצוי. תשתית טובה, ישרה ויציבה היא המפתח להתקנת דקים מוצלחים שיישארו ישרים לאורך זמן, לא יתעוותו ולא ייסדקו. אחד מסוגי העצים הטובים ביותר לבניית דקים הוא עץ איפאה (פ' דגושה, מבטאים כמו "איקאה", באנגלית: Ipe). זהו עץ הגדל בברזיל, צבעו חום שוקולד עשיר, והוא קשיח מאוד ועמיד מאוד.

יתרונות וחסרונות של דק "איפאה"

ישנם כמה יתרונות חשובים לבניית דק איפאה או לשימוש בעץ איפאה למטרות דומות (פרגולות, רצפות עץ וכו'):
קשיות – איפאה הוא עץ קשיח מאוד, ולכן דק איפאה יהיה עמיד מאוד בפני שחיקה, שריטות, פגיעות וכו'. אם מתכננים דק שיהיה "פעיל" מאוד – משחקי ילדים, הזזת רהיטים וכו' – עץ איפאה הוא הבחירה האידיאלית.
עמידות ברטיבות – עץ איפאה גדל ביערות הגשם בברזיל, ולכן מסוגל להתמודד היטב עם לחות רבה לאורך זמן. באיזורים גשומים, דק איפאה יחזיק מעמד שנים רבות יותר.
עמידות בפני מזיקים – גם בגלל קשיותו וגם בגלל הרכבו הכימי, עץ איפאה דוחה מזיקים ואינו נפגע מהם. לכן יישאר דק איפאה שלם יותר ואיכותי יותר לאורך שנים רבות יותר.
מראה אחיד – עץ איפאה אינו מכיל "עיניים", ולכן ייראה המשטח של דק איפאה אחיד, חלק, יפה ויוקרתי. "עיניים" בעץ נוטות לצבור לחות, ליצור עיוותים בעץ, להתפרק, ובסופו של דבר לחייב ליטוש של כל המשטח – כל אלה אינם קיימים במשטח דק איפאה.
צבעוניות – דק שבנוי מלוחות עץ איפאה נראה מגוון במבחר צבעי חום ושוקולד עשירים ויוצר מראה יוקרתי מאוד.

חייבים להזכיר גם כמה חסרונות של דק איפאה שכדאי להתחשב בהם

תשתית – מכיוון שעץ איפאה קשה מאוד, ההתפשטות וההתכווצות שלו (בחום ובקור) מפעילות על התשתית הנושאת כוחות חזקים מאוד. כדי למנוע עיוותים, יש להניח דק איפאה על תשתית נושאת צפופה וחזקה יותר מאשר זו הנבנית עבור דקים מסוגי עץ אחרים.
שמש – עץ איפאה רגיש לקרינת השמש, ועלול לשנות את צבעו מחום-שוקולד עשיר לאפור. לכן כדאי להתקין דק איפאה במקומות שבהם קרינת השמש מועטה – צד צפון, מקומות מוצלים בסוככים, וכמובן מקומות מקורים (ליד בריכה מקורה, תחת גגון וכדומה).
תחזוקה – כדי לשמור על צבעו העשיר של דק איפאה יש לטפל בו בשמן מיוחד לטיפול בדקים, ולהקפיד על סוג השמן המתאים לעץ קשה וכהה (ולא לעץ רך או בהיר). בדרך כלל, דק איפאה זקוק לטיפול כזה לא יותר מאשר פעם בשנה.
מחיר – עבור איכות יש לשלם, ואיכותו של דק איפאה מחייבת השקעה גדולה יותר בתשתית, בתחזוקה, וכמובן במחיר העץ עצמו. מחירו הכולל של דק איפאה גבוה משמעותית ממחירם של דקים מסוגי עץ אחרים.

לסיכום

בגלל יתרונותיו הגדולים ומראהו הנהדר, ולמרות חסרונותיו, עץ איפאה הוא בחירה מצוינת לבניית דק איכותי ויוקרתי מעץ. דק איפאה הוא אחד מסוגי הדקים היפים, האיכותיים והנעימים ביותר שאפשר להתקין. התקנה של דק איפאה יכולה להיעשות ע"י כל בעל מקצוע מומחה לעבודות עץ - כזה שמתמחה בבניית דקים, ובשאר אלמנטים מעץ כמו פרגולות, גדרות, ואפילו פרקטים.

מאמרים ומדריכים

רוצים לדעת למה לצפות מבעל המקצוע? מעוניינים לבצע תיקונים קלים בעצמכם? המומחים שלנו כתבו עבורכם מאמרים ומדריכים מקצועיים שיסיעו לכם לפני, במהלך ואחרי קבלת השירות

מחירון בניית דק רגיל

השוו בין הצעות מחיר שהוגשו ע"י בעלי מקצוע המנויים בתחום בניית דק לשירותי בניית דק רגיל