31

ספקי שירות בתחום חשמלאים

שקע ותקע - כל המידע הנחוץ על נקודת חשמל

כאשר אתם מתעסקים עם חשמל, הבטיחות היא זו שצריכה לעמוד לנגד עיניכם ולהנחות אתכם בכל פעולה שאתם עושים, גם בפעולות הטריוויאליות ביותר כמו להכניס תקע לשקע. במאמר הבא תמצאו את הכל על נקודת חשמל, שקעים ותקעים.

שקע ותקע – התנהלות בטוחה עם נקודת חשמל

שקע ותקע הם לא רק הבובות של חברת חשמל, אלא ממש רכיבים אמיתיים שדרכם זורם החשמל. למעשה הם מהווים את הצורה הנפוצה ביותר לחיבור מכשירי חשמל אל רשת החשמל המרכזית. שקע, מלשון לשקוע, הוא הרכיב אותו משקיעים בקיר והוא זה שמחובר משם לרשת החשמל באמצעות כבלים מוליכים. לעומתו, התקע, מלשון לתקוע, הוא הרכיב שמחובר למכשיר החשמלי עצמו ואותו תוקעים לתוך נקודת חשמל - לקבלת זרם חשמל למכשיר.
זה אמנם נראה מאוד פשוט - מחברים - והופ, מיד מגיע החשמל למקרר או למכונת הכביסה שלנו. נכון? אז זהו, שלא. מסתבר שיש סוגים שונים של נקודת חשמל, בארץ הם מחוברים לחשמל מזרם מסוים ואילו בארה"ב יש להם זרם שונה, יש כאלה אשר בטיחותיים לילדים, יש כאלה בעלי 2 פינים וכאלה בעלי 3 פינים. בקיצור, עולם שלם.
מטרת מאמר זה היא לעשות סדר בעולם הזה ולספק לכם ידע על הנקודת חשמל הבייתית שלכם, גם כדי שתדעו איזה נקודות חשמל נדרשות לכם ועל ידי כך תצליחו להאריך את חיי המוצר שלכם ולשמור על רשת החשמל תקינה, אבל בעיקר כי מדובר בחשמל, ועם חשמל לא משחקים.
זוהי באמת סכנת חיים.

על פינים בתקעים וחורים בשקעים

שוק החשמל המודרני מציע מספר גדול יחסית של סוגי נקודות חשמל ומתגים למטרות שונות. הסיבה לכך היא היסטורית וקשורה לוויכוח העתיק והוותיק, מי בעצם המציא את החשמל? האם זהו תומס אדיסון, שקיבל על כך קרדיט לאורך שנים רבות, או שמא ניקולא טסלה, שרק בעשורים האחרונים זוכה לתהודה ולהערכה מחודשת, בעיקר בזכות המחווה הנפלאה שהוענקה לו כאשר המכונית החשמלית הראשונה נקראה על שמו?
כנראה שלא נצליח לענות על שאלה זו, אבל בכל מקרה, גם לפני 150 שנה וגם כיום, התוצאה היתה ונשארה שהמתח החשמלי המצוי במרבית מדינות העולם נע בין 220-240 וולט, ואילו במדינות אמריקה השונות (כולל במרכז היבשת ובארה"ב), וכן ביפן, משתמשים במתח חשמלי שונה, שנע בין 110-127 וולט. בפועל זה אומר שאם אתם מגיעים לכנס בניו יורק למשל, תצטרכו מתאם על מנת להטעין או לחבר את המחשב הנייד שלכם, כיוון שיש סבירות גבוהה שהתקע שלו לא יתאים לשקע האמריקאי (אלא אם כן יש לו שנאי מובנה, דבר שכמובן פותר את הבעיה מהשורש).
ומה זה אומר לגבי ישראל?
נקודת החשמל הנפוצה אצלנו בארץ דומה למקובל באיחוד האירופי – מה שנקרא תקע C, שבנוי משני פינים עגולים מקבילים. אבל יש לנו גם תקע אחד, נפוץ מאוד, שייחודי רק לנו, ממש המצאה ישראלית, שמו הוא H, שבנוי משלושה פינים עגולים וזהים, שיוצרים יחד מעין משולש שווה צלעות.

שקע בטיחותיים לחדרי ילדים ובכלל

כשמתייחסים לנקודות חשמל, חובה להזכיר כמובן גם את הצד הבטיחותי.
אז נכון, בטיחות היא בהחלט חלק מהותי בחשמל באופן כללי, אבל לוח החשמל או החוטים והכבלים שבקירות הם פחות מאיימים, אולי מפני שאינם נגישים כל כך. הזמינות והנגישות הגבוהות ביותר מתבטאות באופן מובהק בנקודות חשמל שמהוות סכנה של ממש בעיקר עבור ילדים, מפני שחלקם ממוקמות בגבהים שכל ילד יכול להגיע אליהן, וגם אם לא, אז הוא יעשה זאת עם כסא. כי ילדים, כפי שאתם יודעים מאוד אוהבים לטפס ולהתנסות, והכי כיף זה להכניס את התקע לשקע. מה יותר מעניין מזה...?
האמת היא שאם יש לכם בית חדש, סביר להניח שנקודות החשמל שלכם הם מהסוג החדש, שבהם מופעל זרם חשמלי אך ורק אם כל הפינים של התקע מוכנסים אליהם במקביל. נקודות חשמל אלה לא אמורים לסכן בהתחשמלות אף ילד שינסה להחדיר אליהם סיכות או חפצים חדים אחרים.
אם אתם רוצים להיות אקסטרה זהירים, דעו שיש גם פתרונות אחרים, והם אפילו זולים להפליא.
אפשר למצוא כיום בשוק נקודות חשמל בטיחותיות. מדובר בתקע שהוא גם שקע, כלומר מצד אחד יש לו פינים שנכנסים הקיר, אך צידו השני הוא משמש כנקודת חשמל לכל דבר עם יתרון משמעותי – יש לו מפסק בחלקו העליון, אותו ניתן להדליק ולכבות מבלי שנצטרך להוציא מהקיר.
אפשרות נוספת היא התקנה של נקודת חשמל בעלת מכסה או תריסי מגן פנימיים בחדרי ילדים או בנקודות חשמל שילדים יכולים להגיע אליהם. לחילופין אפשר גם להרכיב על נקודות החשמל מעין פקקי פלסטיק ייעודיים (אותם ניתן לפרק במקרה הצורך), שימנעו מהילדים להחדיר לשקע עצמים מסוכנים ולהסתכן בהתחשמלות.
ועוד כמה טיפים לגבי בטיחות חשמל עם ילדים:

  • הימנעו משימוש בכבל מאריך. במקום זה פשוט התקינו נקודות חשמל נוספות. זה אמנם עולה לא מעט, אבל שווה כל שקל אם משווים את זה לחיי הילדים.

  • בדקו את תקינות ההארקה בבית. זה תמיד עניין קריטי, אבל עם ילדים זה מקבל משנה חשיבות.

  • בדקו מדי פעם גם את פעולתו של מפסק הפחת. זו באמת בדיקה פשוטה שתוכלו לבצע במהירות ולהציל חיים באמצעותה.

התנהלות בטוחה עם נקודות חשמל ומה שבניהם

על מנת לשמור על הבטיחות, גם של הילדים שלכם כמובן, אבל גם שלכם, כדאי קודם כל להבין, שחשמל הוא נכס. הוא חלק בלתי נפרד מחיי היומיום שלנו, הוא עוזר לנו ומשדרג את איכות חיינו והוא משרת אותנו בנאמנות. אבל בכדי שכל זה יקרה בבטחה, צריך גם להתייחס אליו בהתאם לחוקים ולכללים מאוד ספציפיים.
חיבור תקין של תקע לנקודת חשמל צריך להתבצע בצורה חלקה. אם אתם נתקלים בקשיים להכניס את התקע לשקע, סימן שהוא לא מתאים, או שיש בעיה עם איתו. אל תמשיכו ללחוץ, נקודת החשמל עלולה להתחמם ולהישרף, וזה באמת מסוכן.
יש מספר סיבות לכך שנקודת החשמל מתחחמת או נשרפת. ייתכן שחיבור הנקודת חשמל לקיר רופפת או שהמגעים בתוכה רופפים, ייתכן שהמכשיר שאתם מנסים לחבר אל נקודת החשמל אינו תואם במתח ו/או בהספק וייתכן שהשקע פשוט ישן מאוד וכבר עשה את שלו. בכל מקרה, מדובר בבעיה וסביר להניח שיהיה צורך להחליף את השקע.
אל תנסו לעשות את זה בעצמכם. זו עבודה לחשמלאי מורשה.
מומלץ להכנס אל רשימת חשמלאים מורשים לעבודות חשמל של בעלי המקצוע שלנו.

החלפת שקע חשמלי

החלפה של נקודת חשמל מתבצעת במיוחד במצבים בהם יש שקע שרוף בבית או שיש עליו סימנים שחורים של פיח, אבל לעיתים היא גם קשורה לכך שיש קצר בבית (במיוחד אם אתם מנסים להכניס תקע של מכשיר חשמלי כל שהו אל נקודת חשמל בבית ופתאום אין חשמל), או אם אתם פשוט מעוניינים להחליף את נקודות החשמל לכאלה בטיחותיות או מעוצבות וחדשות יותר.
ההחלפה נעשית, כפי שציינו, על ידי חשמלאי מורשה, שיבדוק האם נקודת החשמל מקצרת וכן את חיווט חוטי החשמל ובמקרה הצורך יתקן את הבעיות שיימצאו. החשמלאי ינתק את החשמל בבית ורק לאחר מכן ייגש לעבודה שבסיומה יתקין לכם נקודת חשמל חדשה ויוודא שהבעיות שהיו לא נשנות.

לסיכום המאמר, זכרו שכאשר אתם מתעסקים עם חשמל, הבטיחות היא זו שצריכה לעמוד לנגד עיניכם ולהנחות אתכם בכל פעולה שאתם עושים, גם בפעולות הטריוויאליות ביותר כמו להכניס תקע לשקע.

בהצלחה!

31

ספקי שירות בתחום חשמלאים

מצא בעל מקצוע

חשמלאים מומלצים תל אביב

עמית גל עבודות חשמל
עמית גל עבודות חשמל

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 3

חוות דעת

מרוצה מהשירות של
עמית, עמית הוא אמין מאוד, מגיע בזמן מקצועי, יודע לפתור תקלות אונסייט - אפשר לסמוך עליו בעיניים עצומות. אנחנו עובדים עם עמית כבר המון זמן הוא חשמלאי הבית, איש מקצוע מצוין, אמין וטוב.

איוון חשמלאי
איוון חשמלאי

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 3

חוות דעת

לאיוון הגעתי בעקבות
המלצה של חבר, הוא ביצע עבורי התקנה של לוח חשמל חדש בבית כולל תשתית. איוון בעל מקצוע חרוץ, אדיב, בעל ידיים טובות ומבין עניין בתחום שלו. מבחינת הזמנים היה איחור קל אבל הכל מתגמד לעומת התוצאה שקיבלתי והעבודה המקצועית שלו.

גאקי חשמל ואינסטלציה
ג'אקי חשמל ואינסטלציה

לפרטי העסק

9.6

voice-icon 28

חוות דעת

ממליץ מאד!! בא
לבצע אצלי חיבור של מזגן חדש לנקודות חשמל. עשה עבודה מקצועית, הגיע בזמן, וגם המחיר שדרש היה מאד הוגן.

חשמל שרוני
חשמל שרוני

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 29

חוות דעת

יהושע החשמלאי בן
אדם צנוע, עושה עבודה נהדרת, ובמחירים ממש סבירים.

אבי חשמל
אבי חשמל!!

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 45

חוות דעת

אבי הוא חשמלאי
זהב!! ביצע עבודה מעולה, בזמן מאד קצר. היה אדיב, נתן הסברים כשצריך, עבד עם הרבה סבלנות ואפילו הצעת המחיר שלו - הייתה מאד מאד סבירה ביחס לשאר!!

חשמל דורי
חשמל דורי

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 14

חוות דעת

מרוצה ממנו מאוד,
דורי החשמלאי הגיע אלי פעמיים שונות לצורך ביצוע עבודות חשמל בבית ובמשרד, ההתרשמות שלי ממנו היא שהוא מקצועי מאוד, מבצע עבודות יפות ובאמת לוקח מחירים סבירים - ממליץ בחום!

שמש חשמל
שמש חשמל

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 28

חוות דעת

נתנאל בעל מקצוע
מדהים!!!! שירות מקצועי אמין אפשר לסמוך עליו. שמתי אותו כחשמלאי קבוע שלי במידה ויקרה משהו בחשמל הוא הראשון שאתקשר אליו - ממליצה מכל הלב, אמינות זה דבר חשוב במיוחד עם אנשי מקצוע (:

אבי החשמלאי
אבי החשמלאי

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 18

חוות דעת

על אבי החשמלאי
יש לי רק דברים טובים להגיד - מעבר לכך שהוא בעל מקצוע מעולה הוא גם בחור אדיב, אמין וישר עם יחסי אנוש מצויינים. הזמנתי אותו מס' פעמים לתיקוני חשמל שונים בביתי ובפעם האחרונה לצורך התקנת גופי תאורה.

חשמל נתניה
חשמל נתניה

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 2

חוות דעת

עבדתי עם מארק
הרבה שנים! הוא ביצע את כל עבודות החשמל ב2 בניינים שבהם הייתי מנהל התפעול והייתה זו חוויה מאוד נעימה. יצא לי להכיר הרבה בעלי מקצוע אבל אני יכול לומר בפה מלא שמארק היה הטוב ביותר!

גרסי יואל עבודות חשמל
ג'רסי יואל עבודות חשמל

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 2

חוות דעת

אני מכיר את
יואל מאז שהייתי קטן ויכול לומר בביטחון שהוא הכי מקצוען שיש! הוא מטפל לי בכל בעיות החשמל בדירה ולאחרונה, הייתה לי הפסקת חשמל והוא תיקן את הלוח. יואל לא רק אמין והגון אלא גם יודע לאתר את התקלות במהירות ומוצא פתרונות יעילים לכל בעיה!

יאיר נוסרי
יאיר נוסרי

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 2

חוות דעת

יאיר בעל מקצוע
ראוי לשבח! הזמנתי אותו בעקבות המלצות רבות מפה לאוזן להחלפת מפסק בדוד שמש והוא קודם כל ביקש שאשלח לו תמונות של הבעיה ולאחר מכן, נתן לי הצעת מחיר סבירה אז הזמנתי אותו.

בני שרותי תיקונים
בני שרותי תיקונים

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 44

חוות דעת

אני רוצה להודות
לבני על טיפולו המסור והשירות האדיב שהוא העניק לי. ברשותי מקרר מסוג אמקור, לאחרונה הרחתי ריח לא נעים שמגיע מהמקרר, בתחילה חשבתי שמדובר במזון מקולקל שנשאר במקרר זמן רב, אך לאחר שערכתי ניקיון מסיבי והוצאתי את כל דברי השתייה והמזון הבנתי כי זה קשור למקרר ולא למזון שבתוכו.

אהוד חשמלאי מוסמך
אהוד חשמלאי מוסמך

לפרטי העסק

9.6

voice-icon 21

חוות דעת

אהוד החשמלאי בחור
הגון וישר ואני סומך עליו בעיניים עצומות! הוא ביצע עבורי מס' עבודות שונות, בין היתר - חשמל חכם בכל הבית, התקנת שקעי חשמל חדשים ותיקון תקלה בדוד שמש - אין תקלה שהוא לא הצליח לפתור!

חשמלאי מוסמך איציק סייג
חשמלאי מוסמך איציק סייג

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 3

חוות דעת

איציק ביצע עבורי
התקנה של דוד חשמל חדש מכיוון שהקודם כבר לא עבד ותיקן מספר דברים בארון חשמל של הבניין. הגעתי אליו בעקבות המלצות רבות של חברים.

ק קרור וחשמל
ק. קרור וחשמל

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 15

חוות דעת

את יוסי הטכנאי
הזמנתי לצורך תיקון מזגן ומכונת-כביסה והשירות שלו היה נהדר! אני מאוד מרוצה ושמחה להמליץ עליו! הוא הגיע בזמן שקבענו, הביא איתו את כל הציוד הנדרש וישר ניגש לעבודה, בלי להתמהמה או למרוח את הזמן.

אלי שירותי חשמל
אלי שירותי חשמל

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 26

חוות דעת

מרוצה מאוד, יחס
אישי וחברי (וזה חשוב), אמין מאוד וגם מבחינה מקצועית אלי מעולה פלוס - ממליצה מכל הלב!

אבי עבודות חשמל ומיזוג אויר
אבי עבודות חשמל ומיזוג אויר

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 56

חוות דעת

כאשר אני ובעלי
הבחנו שהמאוור שברשותינו מסוג haier, אינו פועל כראוי ידענו למי אנו צריכים לפנות. את עידן אנו מכירים כבר תקופה ארוכה, ובכל פעם בה אנו נתקלים בבעיה זו או אחרת באחד ממכשירי החשמל אני ובעלי יודע כי איש השירות שלנו הוא עידן "מעידן הזהב".

חשמל גליק
חשמל גליק

לפרטי העסק

9.8

voice-icon 3

חוות דעת

אני מאוד ממליץ
על "חשמל גליק". דן התקין אצלי מנורות בבית, מדובר בבעל מקצוע מאוד אמין ונחמד, מאוד מקצועי ומיומן, עשה עבודה מעולה ומאוד יפה. הוא עומד בזמנים, מגיע מוכן עם כל הציוד הנדרש, והמחיר מאוד סביר.

בני  חשמלאי מוסמך
בני - חשמלאי מוסמך

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 35

חוות דעת

החשמל אצלי בבית
התחיל כל פעם לקפוץ, לא הבנתי מה הסיבה. ניסיתי כל פעם לנתק מכשיר אחר עד שהתברר לי שהבעיה היא במקרר שכנראה מקצר ולכן הפיוז קופץ. חשבתי להזמין טכנאי מקררים שיבדוק היטב את המקרר לפני שאני מחליט ללכת לקנות חדש, כי זו הוצאה כבדה.

מזרחי עבודות חשמל ותקשורת
מזרחי עבודות חשמל ותקשורת

לפרטי העסק

9.6

voice-icon 4

חוות דעת

עובד איש מקצוע
ישר והגון - בעל מקצוע מהשורה הראשונה, אין הרבה אנשי מקצוע כאלה אמינים בתחום! אני מכירה את עובד כבר תקופה דיי ארוכה, אני עובדת עם הרבה בעלי מקצוע ומבחינת תיקוני חשמל אני יודעת שעובד חשמלאי מקצוע מעולה, שלא מתפשר על קוצו של יוד, אדם יסודי ונמרץ, שאוהב את עבודתו ומבין אותה על בורייה.

טקקונדשיין מישל בשני
טק-קונדשיין (מישל בשני)

לפרטי העסק

9.3

voice-icon 3

חוות דעת

את מישל הטכנאי,
גילינו לפני כשנה, כשבא לעשות לנו עבודת התקנה של מזגנים עיליים בשני חדרי שינה של הבית. אלו מזגנים חדשים, שבדיוק רכשנו, ואני ובעלי חיפשנו מתקין אמין, שגם לא יהיה יותר מדי יקר.

מכלול  עבודות חשמל ותקשורת
מכלול - עבודות חשמל ותקשורת

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 10

חוות דעת

מרוצה מאוד, שגיא
זמין, נענה מהר לקריאות שלי, תמיד סבלני אדיב מקצועי נותן הסברים ולמישהו כמוני בעל עסק ומשרדים זה עניין חשוב לדעת מה קורה במתחם העסק שלי ואני מעריך את שגיא על היחס ועל העבודה המקצועית, הוא מלווה אותי בכל דבר ועניין ותמיד נותן מענה ופתרון לכל דבר - ממליץ עליו מכל הלב!

יעקובוביץ דודי חשמלאי
יעקובוביץ דודי חשמלאי

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 12

חוות דעת

דודי החשמלאי בעל
מקצוע משכמו ומעלה, הוא עושה אצלנו בבניין את כל עבודות החשמל וכולנו מרוצים עד הגג - מומלץ בחום!

אג חשמל
א.ג. חשמל

לפרטי העסק

0

voice-icon 0

חוות דעת

עח חשמל ושפוצים
ע.ח חשמל ושפוצים

לפרטי העסק

9.8

voice-icon 4

חוות דעת

מרוצה ממנו מאוד,
עאדל בחור עשר, מקצוען, מבצע עבודה נקייה, באמת עושה עבודה מהלב, אפילו שאם צריך לעבוד עוד יום על כל העבודה הוא מוכן לבוא לקראת, עבודה מושלמת מהלב ואיכות גבוהה כמובן.

וולטק  פתרונות חשמל מתקדמים
וולטק - פתרונות חשמל מתקדמים

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 22

חוות דעת

אני ממליצה על
מוטי בחום! הגעתי אליו על סמך המלצה של חברה שנעזרה בשירותיו, התרשמתי מהיכולות שלו, ומרמת המקצועיות שלו מאד לטובה, ובהחלט אם אזדקק לחשמלאי בעתיד, לא אהסס לקרוא לו שוב.

"שוק החשמל המודרני מציע מספר גדול יחסית של סוגי נקודות חשמל ומתגים למטרות שונות"

"בדקו את תקינות ההארקה בבית. זה תמיד עניין קריטי, אבל עם ילדים זה מקבל משנה חשיבות"

"החלפה של נקודת חשמל מתבצעת במיוחד במצבים בהם מזהים שהנקודה שרופה"

כתבות ומאמרים

כיצד יש לתכנן תאורה עבור חדרי ילדים?

כיצד יש לתכנן תאורה עבור חדרי ילדים?

במאמר יוסבר על החשיבות שבתאורה לחללים שונים בבית, וכיצד נתכנן תאורה עבור הסלון, המטבח, חדר השינה וחדר הילדים.

קרא עוד
מה חשיבותה של התקנת תאורה לבית?

מה חשיבותה של התקנת תאורה לבית?

במאמר יוסבר על החשיבות של התקנה תאורה לבית, באילו גורמים יש להתחשב בשלב ההתקנה, ובמה שונה תאורת בית מתאורת חוץ.

קרא עוד
כיצד להחליף שקע חשמלי ללא הזמנת חשמלאי

כיצד להחליף שקע חשמלי ללא הזמנת חשמלאי

במאמר יוסבר כיצד נבצע התקנת שקע חשמל בשיטת עשה זאת בעצמך ויפורטו כללי בטיחות, בעיות ודרכי פתרונן.

קרא עוד
התקנת נקודות חשמל שונות בבית

התקנת נקודות חשמל שונות בבית

במאמר יוסבר כיצד לבצע התקנת נקודות חשמל, מה ניתן לעשות בעצמינו ומתי חובה להזמין חשמלאי מוסמך.

קרא עוד