כיצד נבחר את דק העץ המתאים עבורנו לגינה או מסביב לבריכה?

מצא בעל מקצוע עכשיו
39

ספקי שירות בתחום בניית דק

מצא בעל מקצוע

תמונות של בעלי המקצוע

פינת ישיבה על דק המתאים לגינה ולשימוש חוץ
דק בהיר לפינת ישיבה בגינה
דק מסביב לבריכה עמיד במים ומונע החלקה
39

ספקי שירות בתחום בניית דק

מעוניינים בבניית דק לגינה או דק לבריכה? המאמר הזה הוא עבורכם

מאז שנות התשעים, הפופולאריות של דקים בישראל רק עולה והולכת – והסיבות לכך הן רבות - ההיצע גדל, המחירים ירדו, והתקנת דק מוסיפה אסתטיקה ופונקציונאליות – בגינה, למרפסת, או מסביב לבריכה.

מזג האוויר הנוח בארצנו הקטנטונת, פירושו ימים רבים בהם שהייה בחוץ (במרפסת או בגינה הפרטית) היא נעימה. דק בחצר הוא משטח מושלם להניח עליו ריהוט גן וליצור פינה נהדרת לבלות בה זמן איכות עם בני משפחה, חברים או לבדנו.

אם גם אתם שוקלים להתקין דק לגינה, אם אתם מתכוונים להקים בריכת שחייה בחצר ומתכוונים את המרחב סביבה, המאמר הזה הוא בדיוק בשבילכם - במאמר תמצאו מידע רב אודות בניית דק עץ או דק סינטטי לגינה, כמו גם אודות המקרה הייחודי של בניית דק לבריכה. במאמר תמצאו את כל הטיפים שיסייעו לכם לבחור את הדק המושלם עבורכם, כולל מחירי הדקים, דרישות התחזוקה שלהם, ועוד.

מתכננים בניית דק לגינה? ההיצע הרב הוא מבורך - אבל גם מבלבל...

עד לפני כ - 15 שנים, כל הדקים בארץ היו דקים מעץ. ברוב המקרים נעשה שימוש בעץ אורן שהוא סוג העץ הזמין ביותר בישראל. דקים מעץ אורן הם פופולריים גם כיום אבל היקף השימוש בסוגי עץ נוספים, כגון דקים מאיפאה, וגם מעץ אירוקו או טיק, גדל משמעותית. התפתחות חשובה נוספת שהרחיבה מאוד את מגוון חומרי הגלם המשמשים בבניית דקים היא הופעתם של לוחות דק סינטטיים – לבנייה של דק סינטטי, שיש לו יתרונות וחסרונות על פני דק עץ.

כיום, מי שמתכננים להקים דק עץ לגינה יכולים לבחור בין כ - 50 סוגי דק שונים, ביניהם מגוון סוגי עץ רך וקשה והמון דגמים של לוחות דק סינטטי (יותר או פחות דמוי עץ).

חשוב לדעת שלא רק מגוון הלוחות למשטח הדק עצמו גדל - גם השיטות להנחת התשתית (היא הקונסטרוקציה לדק) התפתחו, וכיום ניתן לבחור בין קונסטרוקציה לדק עשויה קורות עץ אורן לכזו עשויה אלומיניום. עוד, ניתן לבחור בין שיטות קיבוע שונות, גלויות וסמויות.

היצע גדול פירושו אפשרות לבחור דק שמתאים לכם בדיוק - אבל האחריות לאפיין את הדרישות ולבחור נכון מוטלת עליכם. בתחילת הדרך, עם ההחלטה להקים דק בגינה או דק סביב הבריכה חשוב לקחת את הזמן, נחקור קצת ונתייעץ התמונה תתבהר במהירות והבחירה המושלמת תתגלה.

בחירת הדק המתאים ביותר עבורנו

אין דק מסויים שהוא, בכל מקרה, הכי טוב לבניית דק.
לכל סוג עץ תכונות המקנות לו יתרונות וחסרונות יחסיים ומראה שונה (שהוא בעיקר עניין של טעם – ומחיר למ"ר בדרך כלל), ללוחות דק סינטטי מאפיינים שהופכים אותם עדיפים במקרים מסויימים אך פחות מתאימים במקרים אחרים. כדי לבחור נכון יש שיקולים שחשוב לקחת בחשבון ולהפנות בהתאם שאלות לעצמינו ואל בעלי המקצוע. קביעת מסגרת תקציב צריכה להיות אחד השלבים הראשונים בדרך אל הדק המושלם שלכם. אם תדעו כמה אתם מתכוונים להוציא תוכלו לקבל בחירות בהתאם.

בשלב מוקדם בתכנון מומלץ לערוך רשימה של דרישות ומאפיינים שתרצו שיהיו לדק שלכם. כך למשל דק סביב בריכה צריך עמידות טובה בפני מים וחספוס שימנע החלקה. דק בגינה צריך להשתלב היטב בנוף, להיות בעל מראה טבעי ולהיות מזמין ונעים בתנאי מזג אוויר שונים. כך למשל אם עבור דק שחשוף לקרינת שמש רבה נבחר חומר גלם הנוטה לצבור חום, כגון לוחות סינטטיים בצבע כהה, נגלה שבימי הקיץ אי אפשר ללכת על הדק יחפים, שחם ולא נעים להיות על הדק.

קל למצוא מידע על דק מעץ לגינה כמו גם על לוחות סינטטים שרבים בוחרים עבור דק לבריכה. טיפ חשוב הוא לא להסתפק במה שאפשר ללמוד בעצמכם, היוועצו עם בעלי מקצוע, נציגי מכירות במחסני עץ המציעים מגוון לוחות עץ טבעי לדק כמו גם לוחות סינטטיים ונציגי חברות העוסקות בהתקנת דק לגינה ודק לבריכה. הסבירו מה חשוב לכם וקבלו המלצות, בקשו הצעות מחיר מבעלי המקצוע שהכי הרשימו אתכם ואל תבחרו דווקא את הזולה ביותר אלא את זו שמספקת את המענה הטוב ביותר למכלול הצרכים וההעדפות שלכם.

עוד דברים שחשוב לקחת בחשבון בתכנון דק לגינה

בעלי מקצוע נוטים בדרך כלל להציג את הדק שהם מציעים באופן שידגיש את יתרונותיו ומצניע את חסרונותיו. חשוב לדעת לקרוא בין השורות ולראות את התמונה האמיתית. כך למשל דק מעץ אורן הוא אכן חזק וזול יחסית אבל הוא יהיה עמיד מספיק רק אם לוחות העץ עברו טיפול תרמי וטיפול בחומר שדוחה מזיקים. עניין חשוב נוסף הוא הוצאות עתידיות על תחזוקה - דק מעץ רך ידרוש תחזוקה רבה יחסית, כולל ליטוש וצביעה מחדש מדי כמה שנים, זאת – לעומת דק מעץ קשה ועמיד, שידרוש פחות תחזוקה, ודק סינטטי שכמעט ולא דורש תחזוקה כלל מעבר לטאטוא ושטיפה במים על פי הצורך.

חשוב לתת את הדעת לא רק על סוג הלוחות מהם יבנה משטח הדק עצמו אלא גם על התשתית ואופן קיבוע הלוחות אליה. אם נבחר קונסטרוקציה לדק מקורות עץ אורן חשוב לוודא שהקונסטרוקציה תיבנה גם היא מקורות שעברו את הטיפולים הדרושים כדי להקנות להם עמידות. אם תשתית אלומיניום מתאימה לדק שלנו חשוב לוודא שבעלי המקצוע שמתקינים את הדק צברו מספיק ניסיון בעבודה עם פרופילים כאלה.

לאחר שקיבלנו את הבחירות בנוגע לסוג הדק, הקונסטרוקציה לדק ושיטת הקיבוע, גלויה או נסתרת, מומלץ להקפיד שנעשה שימוש בחומרי גלם איכותיים ושהעבודה נעשיית כראוי. בקשו הוכחות לעמידה בתקנים, בידקו רמת שביעות רצון של מי שהקימו דק דומה לשלכם בגינה או סביב בריכה, במיוחד בקרב מי שעשו זאת כבר לפני כמה שנים.

מאמרים ומדריכים

רוצים לדעת למה לצפות מבעל המקצוע? מעוניינים לבצע תיקונים קלים בעצמכם? המומחים שלנו כתבו עבורכם מאמרים ומדריכים מקצועיים שיסיעו לכם לפני, במהלך ואחרי קבלת השירות

מהו דק איפאה?

מהו דק איפאה?

במאמר יוסבר על דק מעץ איפאה, כיצד מתבצעת התקנה שלו, מהם יתרונותיו, ומהם חסרונותיו לעומת סוגי הדקים האחרים.

מחירון בניית דק רגיל

השוו בין הצעות מחיר שהוגשו ע"י בעלי מקצוע המנויים בתחום בניית דק לשירותי בניית דק רגיל