בחירת קבלן ריצוף וחיפוי

29

ספקי שירות בתחום ריצוף וחיפוי

בחירת קבלן ריצוף וחיפוי

עבודות ריצוף וחיפוי אינן מסוג העבודות שניתן לבצע לבד, אלא אם כן מדובר במשטחים קטנים מאוד ובמקומות שאינם מסובכים ואינם רגישים לרטיבות. עבודות ריצוף או חיפוי מתבצעות כמעט תמיד על משטחים גדולים, מחייבות הובלה וטיפול בטונות של חומרים (אריחים, חול, בטון, פסולת וכדומה), ובמקרים רבים מחייבות עבודות הכנה קפדניות של המשטחים (הסרת חיפויים ישנים, החלקה, איטום, בידוד וכדומה). ריצוף או חיפוי איכותיים דורשים רצף מקצועי מיומן ומנוסה שיכול להתגבר על כל הקשיים והמקרים המיוחדים ולהוציא מתחת ידו משטח חלק, איכותי ואסתטי.

עבודות קבלן בדירה חדשה לעומת שיפוץ

בעת רכישה או בנייה של דירה חדשה, מובן מאליו כי את עבודות הריצוף והחיפוי יבצע הקבלן הבונה כחלק מתהליך הבנייה. רצוי מאוד להגדיר לקבלן את הדרישות ואת הדגשים שמעניינים אתכם – סוג הריצוף, צורתו וצבעו, איכותו, גודל האריחים, דרגת העמידות שלהם, שיטת ההנחה שלהם, דרישות האיטום והבידוד, רמת הדיוק בעבודה, המרווחים ושיטת האיטום שלהם, וכן הלאה (ראו מאמרים רלוונטיים בנושאי ריצוף וחיפוי באתר זה). לעיתים קרובות מדי מניחים רוכשי הדירות לקבלנים לבצע עבודות חיפוי וריצוף על-סמך המפרט הכללי של הדירה, ובדיעבד מסתבר כי מפרט זה לא כיסה את כל הנקודות הללו ונוצרו ליקויים רבים שיש לתקנם.
גם בחירת האריחים חשובה מאין כמותה – רוכשים רבים נוטים לקבל את המלצות היזם או הקבלן כמות שהן ואינם שמים לב לכך כי הציע להם תוצרת זולה שאיננה איכותית מספיק. פעמים רבות, בתוספת מחיר קטנה ניתן להגיע לאיכויות גבוהות הרבה יותר של חומרי ריצוף וחיפוי, איכויות שיתבטאו בהבדלים גדולים באסתטיקה וברמת העמידות של האריחים לאורך שנים.

התמונה איננה שונה מהותית בעת ביצוע שיפוצים בדירה קיימת: אם השיפוצים מתבצעים באמצעות קבלן שיפוצים, כל הנאמר לעיל חל גם במקרה זה. מכל מקום, קבלני שיפוצים אינם תמיד מחויבים ללקוחותיהם או אמינים כמו קבלני בניין איכותיים, מה גם שעבודות שיפוצים אינן מוגדרות בדרך כלל באמצעות מפרט טכני מחייב. לכן ראוי להקפיד עוד יותר על הגדרות חד-משמעיות של העבודה ושל איכות העבודה, ולא להתפשר על שום חריגה מהן גם אם קבלן השיפוצים טוען ש"אין מה לעשות" ו"ככה זה".

כיצד ניתן לבחור רצף מקצועי שאפשר לבטוח בו?

אם אתם מנהלים את העבודה בעצמכם, בחירת רצף והפיקוח עליו הם בידיכם ובאחריותכם.

"אתה מכיר אולי רצף טוב"? שגרתית ככל שתהיה, זו אולי השאלה ההגיונית ביותר, הפשוטה ביותר והיעילה ביותר בבואנו למצוא רצף אמין ואחראי. אין חכם כבעל ניסיון, ואם מי ממכרינו כבר העסיק רצף טוב ומוכן להמליץ עליו, כי אז אין לנו סיבה מיוחדת לפקפק בהמלצתו. כדאי כמובן לברר ולראות מה סוג עבודת השיפוצים אותה ביצע רצף זה וכיצד נראית התוצאה הסופית של עבודתו. בנוסף לכך, כמו כל נותן שירות, גם רצף חייב להיות אדיב, קשוב, מהימן, אחראי, מדייק בזמנים ועומד במילתו. אם איננו "משדר" לך אמינות ומהימנות, אם איננו מקשיב לך, או אם הופעתו רשלנית ומלוכלכת, חפש מישהו אחר.

אין לך ממליצים? חפש אותם. קיימים אתרי אינטרנט בהם רשומים אנשי מקצוע לפי סיווגים, וחשוב מכך – מומלצים על-ידי הגולשים באתר. בחיפוש מהיר ניתן למצוא רצפים שזכו להמלצות הגולשים, ומן הסתם המלצות אלו אמינות ובדוקות. כמובן שאין הדבר משחרר אותך מחובת הבדיקה העצמית של כל הכללים הקודמים שנוסחו לעיל. ולבסוף, אם זכית לשירות של רצף טוב והנך מרוצה מתוצאות עבודתו, חלוק את המלצתך עם אחרים – כך נזכה כולנו לשירות טוב יותר.

מאמרים ומדריכים

רוצים לדעת למה לצפות מבעל המקצוע? מעוניינים לבצע תיקונים קלים בעצמכם? המומחים שלנו כתבו עבורכם מאמרים ומדריכים מקצועיים שיסיעו לכם לפני, במהלך ואחרי קבלת השירות

חיפוי קירות

חיפוי קירות

במאמר יוסבר מהו חיפוי, מהם הצורות השונות להנחת אריחים ע"ג הקירות, ועל מה יש לשים לב בעבודות החיפוי.

מחירון עבודות חיפוי (עד 10 מ"ר)

השוו בין הצעות מחיר שהוגשו ע"י בעלי מקצוע המנויים בתחום ריצוף וחיפוי לשירותי עבודות חיפוי (עד 10 מ"ר)