חידוש דקים בעזרת ליטוש או שמן - כיצד נתחזק את הדק שלנו?

מצא בעל מקצוע עכשיו
40

ספקי שירות בתחום בניית דק

מצא בעל מקצוע

תמונות של בעלי המקצוע

רצפת דק בפינת ישיבה נותנת מראה מעוצב ונקי
שימוש בחומרי גלם איכותיים חשוב למראה ושמירת הדק לאורך זמן
התקנה והחלפה של רצפת דק בעזרת הכלים והחומרים המיועדים לכך חשובה
כדאי לשמור על ניקיון ולטיפול מהיר בבעיות ברצפת הדק
40

ספקי שירות בתחום בניית דק

יש לכם דק בבית? כך תדעו אם הגיע הזמן לחידוש הדק – וגם איך עושים זאת

דק בגינה או במרפסת הוא משטח בעל נוכחות, ויש לו השפעה ניכרת על המראה, האסתטיקה והאווירה באזור סביבו. דק שנראה טוב, חדש או מתוחזק היטב, הוא דק מרשים ותורם ליצירת תחושה של בית מטופח. הדק היפה מעיד על השקעת זמן ומשאבים בעיצוב הגינה או המרפסת – על אף שמייד תגלו, כי תחזוקה שוטפת של דקים (שהיא הכרחית) – לא דורשת מכם הרבה, וכי חידוש דקים (מעץ בעיקר) מאפשר להקנות לדק שלנו מראה חדש לחלוטין.

מכיוון שלדק חשיבות אסטטית כה רבה חשוב לתחזק אותו כראוי, להימנע משימוש שפוגע בדק (למשל גרירת חפצים כבדים וחדים על פני ריצוף דק), לנקות כשצריך, לאפשר ניקוז חופשי של מים, לוודא תקינות כללית ולבצע חידוש דק כמו גם תיקונים במידת הצורך (למשל קיבוע מחדש של לוח רופף). דק מתוחזק היטב ישמור על מראה חדש לאורך שנים – ודק עץ שנדאג לחידושו מידי פעם, ישמור גם הוא על אותה אסתטיקה (ואותה בטיחות בשימוש) שהיתה לו, ממש ביום בו סיימו לבנות אותו.

גם אם נתחזק את הדק שלנו היטב, עם חלוף הזמן הוא עשוי להראות סימני בלאי - דק מעץ מתבלה בדרך כלל מהר יותר מדק סינטטי, ודק מעץ רך (כמו דק אורן) מהר יותר מדק מעץ קשה (כמו דק איפאה). ככל שהדק חשוף יותר לשמש ולגשם וככל שעומס השימוש בו גדול יותר - כך תגבר הנטייה להתפתחות סימני בלאי כגון צבע שדהה או התקלף, כתמים, סדקים, אזורים שנשחקו ועוד.
דק סינטטי ניחן בעמידות גבוהה ודורש מעט תחזוקה, אולם האפשרות לחדש דק סינטטי היא מוגבלת. דק מעץ, במיוחד ככל שמדובר בסוג עץ פחות עמיד, דורש תחזוקה שוטפת רבה יותר מדק סינטטי אבל ניתן להשיב לו את נעוריו באמצעות טיפול חידוש דק. בפיסקאות הבאות תמצאו מידע בנושא חידוש דק, איך זה נעשה, האם אפשר לחדש דק בעצמכם, טיפים להשגת תוצאות טובות בקלות ועוד.

חידוש דק סינטטי – פשוט תחליפו דק

אם כבר יש לכם דק סינטטי או אם אתם שוקלים להתקין דק כזה בגינה או במרפסת חשוב שתדעו שלצד העמידות הטובה והצורך המועט בתחזוקה יש גם חיסרון – אי אפשר לחדש מראה של דק סינטטי שאיבד מיופיו. אם הדק הסינטטי שלכם הוכתם, התבלה או ניזוק – ברוב המקרים, תצטרכו או לחיות איתו ככה, או להחליף קורות דק ספציפיות (אם הדבר מתאפשר) – או להחליף את כל הדק. הבשורות הטובות הן, שבשל העמידות הגבוהה של קורות דק סינטטי, הוא צפוי להיראות מצוין למשך תקופה ארוכה, וגם בשימוש מאסיבי.

על מנת להאריך את התקופה בה תהנו מדק סינטטי, חשוב לתחזק אותו כך שישמור על מראהו החדש והמזמין לאורך שנים רבות. שמירה על ניקיון ריצוף הדק, הימנעות מפעולות שהדק אינו בנוי לעמוד בהן (העמסת משקל שיגרום ללוחות להיסדק או להישבר למשל), הסרת כתמים בהקדם, שימוש בחומרים המיועדים לטיפול בדק סינטטי, ואולי גם הצללתו למניעת נזקי שמש (על ידי בניית פרגולה, למשל) - כל אלה יבטיחו שהדק הסינטטי שלכם ישרת אתכם היטב וישמור על מראה מרשים.

חידוש דק עץ – תמיד תוכלו לקבל מראה מושלם של הדק שלכם

יש מגוון סוגי עץ מהם נבנים דקים בישראל, מהם כאלה בעלי עמידות גבוהה במיוחד. דק עץ דורש יותר תחזוקה מדק סינטטי אבל בניגוד לדק סינטטי ניתן להחזיר לדק עץ מראה כאילו רק אתמול סיימו להקים אותו. התדירות הנדרשת עבור אותו חידוש לדק העץ שלכם, תלויה בסוג העץ, עומס ואופי השימוש בדק, היקף החשיפה לפגעי מזג האוויר ורמת התחזוקה השוטפת שהדק זוכה לקבל. בדרך כלל, חידוש דקים נדרש בכל שנתיים עד חמש שנים, ותחזוקה טובה של הדק תדחה את הצורך בחידושו לעיתים קרובות.

איך אפשר לדחות את חידוש הדק על ידי תחזוקה נכונה

דק עץ, כמו כלאזור אחר בבית, נדרש לשמירה על ניקיון ולטיפול מהיר בבעיות. חשוב להסיר כתמים עם היווצרותם, לבדוק לפחות פעם בשנה לפני החורף שכל הברגים והחיבורים של הדק הם יציבים ואינם חלודים, ולבצע תיקונים בריצוף הדק בעת הצורך.

פשוט לחדש דק עשוי עץ

אתם יודעים שהגיע הזמן לחידוש הדק שלכם, כאשר צבע העץ נפגם או דהה, או כאשר החיבורים בין קורות הדק שלכם נחלשים. חידוש דק עץ יכלול הכנת הדק ויישום חוזר של גימור, כלומר צביעה בלכה (שקופה או מגוונת) או שימון עם שמן לדק המתאים לסוג העץ ממנו נבנה הדק.

בשלב הכנת הדק לחידוש - יש להסיר כתמים, צבע ישן ועץ שמתפורר. ניתן להשתמש בחומרים המיועדים לטיפול בעץ או להסתפק בתהליך ליטוש דק באמצעות מלטשת חשמלית. אם נעשה שימוש בנוזלים כדי להכין את הדק לצביעה או שימון יש לאפשר די זמן לייבוש מוחלט של קורות הדק טרם המשך עבודה.

השלב השני בחידוש הדק הוא יישום חומר גימור. חומרים המשמשים לגימור דק הם כאלה הנספגים בעץ ומגנים עליו. הגימור הנפוץ ביותר הוא צביעה בלכה מגוונת או שימון בשמן דק. חשוב לוודא שהדק נקי ויבש לחלוטין לפני שמתחילים לצבוע בלכה או למרוח שמן לדק.

מומלץ לבחור חומרי גימור איכותיים, כאלה המספקים הגנה מפני קרינת UV כמו גם ממזיקים. חומרי הגימור גם דוחים לחות ומגנים מפני ריקבון והתפתחות עובש.

מומלץ לא להסתפק בשכבה אחת של לכה או שמן אלא להוסיף גם שכבה שניה. חשוב לדעת שבשימוש בחומרים מסויימים, יש להניח לשכבה הראשונה להתייבש לפני שכבה שנייה, ואז ללטש מעט, לטאטא או להבריש (כדי לסלק אבק ופירורים שנוצרו כתוצאה מהליטוש) וליישם שכבה שניה.

לחילופין, ישנם חומרים שהשכבה השניה שלהם מיושמת בשיטת "רטוב על רטוב", אין להניח לשכבה הראשונה להתייבש לגמרי לפני שמורחים שכבה שניה. כדי לוודא ביצוע נכון יש לפעול לפי הוראות היצרן.

לחדש את הדק בעצמנו או להזמין בעלי מקצוע שיעשו זאת עבורנו?

מי שיש להם יכולת טכנית ומוכנים להשקיע זמן ומאמץ יכולים בהחלט לבצע מלאכת חידוש דק בעצמם. חשוב לעבוד מסודר ובסבלנות, להקפיד על הכנה טובה של הדק ויישום נכון של חומר גימור איכותי. ניתן כמובן להזמין בעל מקצוע שיבצע עבורנו את חידוש דק העץ, וודאו שהמלאכה נעשית כהלכה ותוך שימוש בחומרים איכותיים.

מאמרים ומדריכים

רוצים לדעת למה לצפות מבעל המקצוע? מעוניינים לבצע תיקונים קלים בעצמכם? המומחים שלנו כתבו עבורכם מאמרים ומדריכים מקצועיים שיסיעו לכם לפני, במהלך ואחרי קבלת השירות

מחירון בנית דק סמוי

השוו בין הצעות מחיר שהוגשו ע"י בעלי מקצוע המנויים בתחום בניית דק לשירותי בנית דק סמוי