31

ספקי שירות בתחום איטום גגות

10 כללי היסוד לצורך איטום מרפסות מרוצפות ופתרון בעיות נזילות

במאמר יוצגו כללי היסוד בביצוע מערכת איטום נכונה למרפסות ומה השיטות לטיפול בבעיות של איטום מרפסות

איטום מרפסות ואזורים מרוצפים

איטום אזורים מרוצפים בכלל ואיטום מרפסות מרוצפות בפרט מהווים בעיה מורכבת מאחר ומערכת האיטום נמצאת מתחת למרצפות וקשה לשים את היד על אזור הכשל במערכת האיטום. הדבר הראשון שצריך להבין מאין נובעת הנזילה, ניתן לבדוק זאת במספר דרכים: סתימת המרזבים והצפת המרפסת, הרמת חלק מהריצוף הקיים לזיהוי אזור הכשל או שימוש במכשור מתקדם ותרמי לזיהוי מקור הנזילות.
בהתאם לזיהוי בעיית האיטום קיימות מספר שיטות לאיטום המרפסת, בכל השיטות יש להתייחס למספר עקרונות בסיסיים: מאחר ומדובר בשכבת ריצוף שבאה במגע תמידי עם מי גשמים ושכבת האיטום חשופה לחדירת מים באופן תמידי יש להתייחס לשטח מתחת לריצוף כמעיין בריכה ובכל מקרה של כשל במערכת האיטום המים יחדרו אל המבנה שמתחת, לכן ניקוז המים שחודרים מתחת לריצוף הוא הכרחי וחובה לבצע הפרדה בין הריצוף החיצוני לריצוף הפנימי של הבית.

מיקום המרפסת והשפעתו על בעיית האיטום

איטום של מרפסות מרוצפות יכול להיות בעייה קטנה עד מאוד או בעייה גדולה עד מאוד – תלוי בשני גורמים עיקריים: הראשון – האם המרפסת המרוצפת חשופה לגשם ותחתיה יש דירת מגורים; והשני – איכות הבנייה של הבניין ומידת תשומת הלב שהוקדשה לנושא האיטום בכלל ולנושא איטום מרפסות בפרט.

מרפסות מרוצפות סגורות, או שנסגרו, או שנמצאות בקומת הקרקע, אינן מהוות בעייה בנושא האיטום. במרפסת סגורה המים אינם זורמים על הרצפה ואינם מנוקזים דרך מרזב, למעט מים של שטיפה וניקוי שבדרך כלל מעטים מכדי לגרום לנזילה כלשהי. מרפסות פתוחות בקומת קרקע, שאין תחתיהן דירת מגורים, כמובן שאינן מהוות בעייה לאיש גם אם איטומן איננו מושלם. הבעיות הנפוצות בתחום האיטום הן במקרים של מרפסות פתוחות שרצפתן היא הגג של דירת מגורים (או של מרפסת אחרת). חדירת מים ממרפסת פתוחה לדירה שתחתיה היא אחת התלונות הנפוצות ביותר בנושא האיטום, ולמרבה הצער גם אחת הקשות ביותר והיקרות ביותר לתיקון.

איכות בנייה לקויה היא הגורם הראשי לבעיות איטום אלו, ובדרך כלל אין שום פתרון יסודי לבעייה ללא פתיחת הריצוף כולו וביצוע מחדש של כל פעולות האיטום הדרושות. פתרונות מקומיים (כגון: אטימת סדקים, תיקון סביב פתחי המרזבים וכדומה), יעילים רק אם הבעייה היא אכן מקומית ומוגדרת היטב ואין כל בעייה אחרת. פתרונות של עבודות איטום נוסח "איטום מרצפות" בעזרת חומרי איטום שקופים כמעט תמיד אינם יעילים, וגם אם כן, יעילותם מוגבלת למספר שנים קטן מאוד.

10 כללים באיטום יסודי ומקצועי של מרפסות מרוצפות

1. השיפועים חייבים להיות נכונים (בכוון המרזבים) ובשיעור מספיק (לפחות 1.5%), עם מפגשים מעוגלים ("רולקות") עם המעקות ועם סף הפרדה מיוחד בין שטח המרפסת לשטח הדירה.

2. פתחי המרזבים חייבים להיות בנויים ומותקנים במקצועיות בעזרת פריטים סטנדרטיים בלבד.

3.יש למרוח שכבה ראשונה של שכבת יסוד ביטומנית ("פריימר"), ולאחר ייבושה – שכבה של זפת ביטומנית תקנית.

4. האיטום חייב להיעשות בעזרת שתי שכבות של יריעות ביטומניות שהונחו כהלכה בשיטת ה"רעפים" (חפיפה מלמעלה למטה בכוון המרזבים, וחפיפה בין היריעות כך שהתפרים לא יהיו זה מעל זה). כוון העבודה יהיה תמיד מן המרזבים וכלפי מעלה.

5. היריעות חייבות להיות מולחמות כהלכה לשכבת היסוד, לרולקות ולשיפועים, מולחמות זו לזו, והשכבה השנייה חייבת להיות מולחמת לראשונה.

6. במעקות, היריעות חייבות "לטפס" מעל גובה הריצוף ולהיות מחוזקות למעקות בעזרת סרגלי אלומיניום.

7. לאחר סיום האיטום ובדיקתו בהצפה, יש לפזר את חומר המילוי; חומר זה איננו חול ים רגיל אלא חול עם מלט, או חצץ דק מאוד.

8. בזמן הריצוף יש להקפיד על רווח מספיק בין האריחים (4-3 מ"מ), ולאטום אותו כהלכה בעזרת חומר מילוי מיוחד ("רובה") אקרילית או אפוקסית. כנ"ל גם לגבי הפנלים הצדדיים.

9. את הרווח שבין הפנלים לריצוף, וסביב כל המרזבים, הצינורות וכו' יש לאטום בעזרת חומר איטום פוליאוריתני גמיש מסוג סיקפלקס 11FC בלבד.

10. במעקות הבנויים מסביב יש לאטום את כל הסדקים בעזרת חומר איטום פוליאוריתני גמיש, ואת המעקות עצמם לאטום באמצעות צבע גמיש או "שליכט" גמיש מסוג אקרילי או מינרלי. מעקות שאינם אטומים כהלכה מעבירים מים אל מתחת לשכבת האיטום של המרפסת, וכל עבודת האיטום איננה יעילה.

רק הקפדה מלאה על כל שלבי העבודה הללו וביצוע העבודה בידי אנשי מקצוע מנוסים יבטיחו איטום מלא של מרפסות מרוצפות למשך שנים רבות. אין "קיצורי דרך" בנושא זה, וכל פתרון זמני או מקומי פשוט דוחה את הצורך בעבודה יסודית ונכונה ומהווה בזבוז כסף לשווא.

השיטות לטיפול בעיות איטום מרפסות מרוצפות ונזילות

איטום סדקים ומניעת מעבר מים למערכת האיטום – פתרון קוסמטי ולטווח קצר, הרעיון הוא למלא מחדש את המרווחים בין המרצפות ברובה אפוקסי, לבדוק את טיב השיפועים בגג, לוודא את פעולת המרזבים, מריחת חומר מתאים בין מפגש הקירות ההיקפיים לרצפה ועוד. פתרון שאינו מתייחס לרטיבות מתחת לריצוף ולכשל במערכת האיטום אלא מנסה למנוע ככל הניתן חדירה של מים דרך הריצוף הקיים

זיהוי ממוקד של הכשל במערכת האיטום וביצוע טיפול נקודתי – במקרים ובהם ההנחה שהבעיה נגרמת בגלל נזק מקומי למערכת האיטום כגון נזילה או פיצוץ בצנרת המונחת תחת הריצוף, ננסה למצוא את נקודת הכשל בעזרת הרמה חלקית של הריצוף או שימוש במכשור מתקדם ונטפל באופן ממוקד בתיקון נקודת הכשל במערכת האיטום.

ביצוע שכבת איטום חדשה מעל הריצוף הקיים – שיטה שמספקת חיסכון רב בהוצאות אך כמו באיטום סדקים מספקת פתרון זמני מאחר ואין התייחסות לבעיה במערכת האיטום הישנה וברטיבות שנוצרה מתחת לריצוף אלא מבוצע איטום מחדש על האיטום הקיים. בשימוש בפתרון זה חובה לבדוק את התקנים ההנדסיים לגבי תוספת המשקל והגובה של השכבה הנוספת.

ביצוע איטום מחדש – הפתרון הנכון, המקצועי והיקר ביותר. בשיטה זאת אנו מתמקדים בבעיה ומטפלים בה מהיסוד. מבצעים פירוק של הריצוף הקיים, מסירים את שכבת האיטום הישנה, מזהים את הסיבות שהובילו לכשלים במערכת האיטום הנוכחית, מבצעים איטום מחדש באמצעות השיטה המתאימה ביותר ומניחים את הריצוף מחדש. פתרון זה יקר משמעותית מהאחרים אך בטוח שיחזיק לזמן ממושך ביותר ולכן חוסך בעלויות לטווח הארוך31

ספקי שירות בתחום איטום גגות

מצא בעל מקצוע

קבלני איטום מומלצים תל אביב

גסנ ציפויים
ג.ס.נ ציפויים

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 5

חוות דעת

הגעתי לג'לאל מפה
לאוזן וכל מה שאמרו עליו אמיתי ונכון! הוא ביצע עבורי איטום גג ביריעות ביטומניות ונתן לי את הצעת המחיר הזולה ביותר בשוק לאחר שערכתי בדיקה עם בעלי מקצוע נוספים.

שאדי איטום
שאדי איטום

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 60

חוות דעת

אנחנו גרים בעוספיה
בבית פרטי ובחורפים האחרונים סבלנו מרטיבות חמורה ומנזילות של מי גשמים לתוך הבית והקירות. השנה החלטתי לבצע עבודת איטום גדולה ולהזמין לשם כך חברה מקצועית.

אחים סמי
אחים סמי

לפרטי העסק

9.6

voice-icon 36

חוות דעת

במקצועי אני קבלן
שיפוצים ובנייה בסביבות ירושלים ובמהלך השנים האחרונות אני לוקח כקבלן משנה של עבודות האיטום אך ורק את סמי מוסא מחברת "אחים סמי". השירות שלו מעולה, האיכות של העבודות מאוד גבוהה ועם הזמן למדתי פשוט שמדובר בבן אדם שאפשר לסמוך עליו.

בית ביטומן
בית ביטומן

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 23

חוות דעת

אנו גרים בבית
משותף עם גג בשטח 150 מטר, בשנים האחרונות היתה לנו בעיה חוזרת של רטיבויות ונזילות מהגג לדירות שבקומה העליונה. הזמנו כמה פעמים בעלי מקצוע שעשו כל מיני עבודות של תיקונים אך הבעיה תמיד שבה על עצמה.

אחים תימור חלבי
אחים תימור חלבי

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 27

חוות דעת

חברת "האחים תימור
חלבי" עשו אצלנו עבודה טובה, טימור בן אדם אמין, מקצועי, ישר. הגענו אליו דרך האינטרנט ולאחר שבדקנו כמה אופציות בחרנו בו בגלל הרושם המקצועי והאמין שהוא עשה עלינו כשנפגשנו.

דור של איטום
דור של איטום

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 7

חוות דעת

חיפשנו באתרים בעל
מקצוע מומחה לאיטום גג בניין ביריעות ביטומניות ובמקרה הגענו ליניב והוא נתן לנו את הצעת המחיר הכי אטרקטיבית! בסופו של יום, הוא ביצע עבודה מקצועית ואיכותית.

אב זיפות 10
א.ב. זיפות 10

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 4

חוות דעת

חברת "א.ב זיפות
10" ביצעה עבורנו עבודות איטום בבסיסים וכן גם באתרים ממשלתיים, הם ביצעו את עבודתם במסירות ובמקצועיות רבה תוך הקפדה על זמנים ושימוש בשיטות האיטום המתקדמות ביותר!

צוות פכ לאיטום
צוות פ.כ לאיטום

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 64

חוות דעת

בכמה מילים, זה
אולי יישמע קלישאתי, אבל אני ממליץ על פאדי והצוות שלו בגלל המקצועיות ובזכות השירות! בחורף שעבר התחילה אצלנו בעיה של רטיבות ודליפה מגג הבית ולאחר כמה בירורים עם חברים ובעלי מקצוע הגענו לפאדי מ"צוות פ.כ.

גג כל איטום בעמ
גג כל איטום בע"מ

לפרטי העסק

9.6

voice-icon 7

חוות דעת

ששון בעל מקצוע
מיוחד במינו! הגעתי אליו דרך המלצה של אחד מדיירי הבניין והוא ביצע עבורנו איטום גג ביריעות ביטומניות. ששון הגיע עם הצוות שלו והם היו אדיבים מאוד, מקצועיים ובעלי ניסיון רב ומעבר לכך, הם שמרו על סביבה נקייה ותיקתקו את העבודה, התוצאה נפלאה!

איטום משה בן דויד
איטום משה בן דויד

לפרטי העסק

9.6

voice-icon 5

חוות דעת

פגשתי את משה
בחנות לחומרי בניין ושוחחנו, הוא שידר לי אמינות והרגשתי שאפשר לסמוך עליו אז הזמנתי אותו לעבודת איטום סנטף בעקבות הגשם. משה ביצע עבורי עבודה יסודית והוא נתן לי אחריות ושירות יוצא מן הכלל!

נילאי איטום
נילאי איטום

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 7

חוות דעת

נילאי ביצע עבורי
עבודת איטום גג בניין ביריעות ביטומניות והוא מאוד מקצועי! הגעתי אליו דרך המלצה והוא גם נתן לי את הצעת המחיר הכי אטרקטיבית מבין כל בעלי המקצוע האחרים שבדקתי. קודם כל נילאי עמד בזמנים!

אלפסי איטום וזיפות
אלפסי איטום וזיפות

לפרטי העסק

9.6

voice-icon 33

חוות דעת

מתן עשה עבודה
מצוינת, אדם מאוד אמין, עמד בלוח הזמנים, עשה עבודה מאוד טובה!

איטום עין חמד
איטום עין חמד

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 38

חוות דעת

צוות מקצועי זריז
איכותי וזול. מאז שהם עשו אצלנו את העבודה הספקתי להמליץ עליהם כבר לשלושה חברים. אני עצמי הגעתי אליהם בעקבות המלצה משכן שהייתה לו בעיה דומה לשלי והם עשו אצלו עבודה טובה, ככה שאני לא הראשון ולא האחרון שיש לו רק מילים טובות להגיד.

איטום אבי לוי
איטום אבי לוי

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 33

חוות דעת

אחרי הרבה שנים
שלא חודש אצלנו האיטום, שתי השכבות הקודמות של הזפת בגג התחילו להתפורר וכתוצאה מכך אנחנו התחלנו לסבול מרטיבויות שהיו בהתחלה קלות אבל נעשו יותר ויותר משמעותיות ואנחנו חיפשנו בדחיפות בעל מקצוע שיבוא לעשות איטום מחדש של הגג.

עלמה חברת איטום
עלמה חברת איטום

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 42

חוות דעת

איב טיפל לי
במס'' נזילות רציניות שנבעו מהגג (שטוח מבטון) ובקירות החיצוניים בבניין. חבר המליץ לי על איב וכשהוא בא לראות במה מדובר ומה גודל העבודה על מנת לתת הצעת מחיר ששהייתה האטרקטיבית מבין מס'' הצעות, הוא גם עשה רושם של בחור רציני ומקצועי.

אלטום  פתרונות איטום מתקדמים
אלטום - פתרונות איטום מתקדמים

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 8

חוות דעת

בבניין שבו אנו
גרים, מידי חורף כשמגיע הגשם יש בעיה של נזילות - הבעיה קיימת במרפסת של הבית, מרפסת גדולה שאחרי כמה ימים גשומים מתחילה נזילה לבית של השכנים בקומה התחתונה.

שמואל איטום ואחזקות
שמואל איטום ואחזקות

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 22

חוות דעת

החברה של שמואל
היא חברת איטום מקצועית, מחזיקה בצוות עובדים מיומן שיודע מה הוא עושה, וגם יודע איך לבצע.

מאצ איטום וזיפות גגות
מ.א.צ איטום וזיפות גגות

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 5

חוות דעת

יש לי הערכה
גדולה כלפי משה! שמעתי עליו לא מעט מפה לאוזן באזור שלי והוא נתן לי את הצעת המחיר האטרקטיבית ביותר עבור איטום גג ביתי ביריעות ביטומניות והיה זמין להגיע תוך זמן קצר, אז סיכמנו מועד לביצוע העבודה.

חלבי רביע איטום
חלבי רביע איטום

לפרטי העסק

9.6

voice-icon 30

חוות דעת

הייתי מאוד מרוצה,
האיטום מצוין - ממליץ בחום על רביע חלבי! חיפשנו בעל מקצוע שיבצע עבודות איטום לגג בית פרטי שבנינו. לאחר סקר שוק שעשינו, החלטנו לעבוד עם "חלבי רביע איטום".

דורון עבודות איטום
דורון עבודות איטום

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 54

חוות דעת

אל כרטיס העסק
של דורון באתר "טוב תודה", הגעתי דרך חיפוש כללי בגוגל של בעלי מקצוע העוסקים באיטום. בדירה שברשותי הייתה נזילה, זוהי דירת גג בבניין שתי קומות, הגג עצמו שטוח.

סופר איטום
סופר איטום

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 96

חוות דעת

חיפשתי באתרי פרסום
של בעלי מקצוע באינטרנט מישהו בתחום האיטום לאור נזילות רבות שהיו לנו מהגג. פניתי לכיוף מסופר איטום לאחר שיחת טלפון הוא הגיע לראות במה מדובר ונתן לי הצעת מחיר לאחריה קבענו מועד לביצוע העבודה עצמה.

ארגמן איטום בעמ
ארגמן איטום בע"מ

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 3

חוות דעת

אנו חברה קבלנית
ואסי קבלן המשנה שלנו כבר 4 שנים, הוא מבצע עבורנו עבודות איטום גגות, בתים פרטיים, קירות חיצוניים ומרתפים. אסי הכי מקצוען שיש ומילה שלו זו מילה!

ציון איטום ובינוי
ציון איטום ובינוי

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 2

חוות דעת

על ציון מחברת
"ציון איטום ובינוי" יש לי רק דברים טובים להגיד - בעל מקצוע ישר והגון שמבצע עבודה איכותית ביותר. הוא ביצע עבורי איטום גג ביריעות ביטומניות, הוא והצוות עבדו במשך 3 ימים על הגג וביצעו עבודה נהדרת.

נטו עבודות איטום
נטו עבודות איטום

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 4

חוות דעת

השירות שקיבלתי מאלכס
מחברת "נטו" הוא השירות הכי טוב שקיבלתי מבעלי מקצוע. גם אמין, גם מקצועי, וגם איכותי, הכל באחד!!! את אלכס הזמנתי היות ורציתי לעשות איטום בתקרה שבסלון ואיטום במקלחת.

גדי טייר מומחה לעבודות איטום
גדי טייר מומחה לעבודות איטום

לפרטי העסק

8.6

voice-icon 3

חוות דעת

גדי טייר בעל-מקצוע
מומלץ ביותר! הוא מעולה, יודע את העבודה ועושה אותה מכל הלב! הזמנתי אותו לצורך איטום מרפסת מרוצפת, הדיירים בדירה שמתחתינו התלוננו על רטיבות בתקרה והיינו צריכים לבצע איטום שכלל הרמת המרצפות ולאחר האיטום התקנת ריצוף חדש.

נסיב חלבי איטום זה אנחנו
נסיב חלבי איטום.. זה אנחנו

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 3

חוות דעת

השירות של נסיב
חלבי היה אחלה, אני מרוצה וכמובן ממליץ עליו. אומנם עבר מעט זמן מאז שנסיב היה אצלי אך אני זוכר אותו לטובה על היחס החם, המקצועיות והאמינות ואין לי ספק שבמידה ואצטרך עבודה נוספת בתחום האיטום אני אפנה אליו שוב.

גולד איטומים
גולד איטומים

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 59

חוות דעת

תחום האיטום הוא
בין התחומים שאיני בקיאה בו כלל, לאחר שהחלטתי יחד עם בעלי לבצע עבודות איטום בביתי הבנתי כי עלי לחפש מישהו אמין שניתן לסמוך עליו. איני זוכרת בדיוק איך הגעתי ל"אגם בטקל" אבל מה שבטוח הוא שאיני מתחרטת על זה לרגע.

חסון נוהל איטום
חסון נוהל איטום

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 21

חוות דעת

אחרי שנים רבות,
שלא עשיתי עבודת איטום בגג ביתי, החלטתי שלקראת החורף אני רוצה לחדש את האיטום. הגעתי לנוהל דרך עבודה אחרת, שראיתי אצל חבר ומאוד התרשמתי מרמת הביצוע.

החזרת ריצוף לאחר סידור מערכת איטום במרפסת מרוצפת

בעיות נזילות במרפסת חיצונית

כתבות ומאמרים

איטום חלונות – כל מה שאתם צריכים לדעת

איטום חלונות – כל מה שאתם צריכים לדעת

באילו מצבים מצריך איטום חלונות? במאמר זה תקבלו את כל המידע על טיפול ומצבים שחייב לבצע איטום חלונות.

קרא עוד
איטום אמבטיה ומקלחת – עשו זאת בעצמכם

איטום אמבטיה ומקלחת – עשו זאת בעצמכם

כאשר בונים או משפצים חדר אמבטיה בשפה מקצועית "חדר רטוב" אליו מצריך התייחסות אחרת מאשר לחדרים אחרים בתוך הבית. להמשך קריאה במאמר לחצו על הריבוע וקבלו את המידע המפורט.

קרא עוד
איטום מרתף - כיצד מבוצע ומהם השלבים החשובים

איטום מרתף - כיצד מבוצע ומהם השלבים החשובים

במאמר יוסבר מהי עבודת איטום מרתפים ומבנים תת קרקעיים ויפורטו בקצרה השלבים להכנה וביצוע של עבודות איטום במרתפים

קרא עוד
כיצד מתבצע איטום קירות פנימיים ואיך נימנע מרטיבות ועובש בקירות הבית?

כיצד מתבצע איטום קירות פנימיים ואיך נימנע מרטיבות ועובש בקירות הבית?

במאמר יוסבר על תהליך איטום קירות פנימיים ויוסבר כיצד לטפל בנזקי רטיבות ועובש בשיטת עשה זאת בעצמך

קרא עוד
מהן השיטות השונות לצורך איטום רצפות ואזורים מרוצפים?

מהן השיטות השונות לצורך איטום רצפות ואזורים מרוצפים?

במאמר יוסבר מה השיטות לאיטום אזורים מרוצפים ומה היתרונות והחסרונות של כל שיטת איטום רצפות

קרא עוד