17

ספקי שירות בתחום דודי שמש וחשמל

תצורות דודי שמש - סוגי דודי שמש הקיימים בשוק

במאמר נלמד על סוגי דודי השמש והחשמל הקיימים בשוק, היתרונות והחסרנות של כל תצורה וההבדלים ביניהם

תצורות דודי שמש

דודים לחימום מים נחלקים לשלוש קטגוריות עיקריות: דודים תעשייתיים ומסחריים (למשל, דודי חימום של בתי מלון, מפעלים וכדומה – שמופעלים בסולר, בגז או בחשמל ואינם מענייננו כאן); מערכות מרכזיות לחימום מים בבתים משותפים גדולים (אותן נזכיר בקצרה); והדודים המעניינים אותנו ביותר – דודי שמש וחשמל ביתיים. כאן נלמד על סוגי דודי שמש שונים:

דוד חשמל

דוד חשמלי לחימום מים נמצא כמעט בכל בית בישראל, אם כדוד נפרד ואם כמחמם מים חשמלי שמשולב בתוך דוד שמש רגיל. על תכונותיו של דוד חשמלי – בחירת הנפח, צורת ההתקנה, נקודות לתשומת לב וכו' – כבר עמדנו בהרחבה במאמר נפרד. דודי חשמל נפוצים מאוד גם במשרדים ובחנויות, בדירות קטנות שמיועדות להשכרה, וכן בדירות בקומות נמוכות שהמרחק בינן לבין הגג גדול ולכן התקנת דוד שמש עבורן אינה כדאית. עיקרון הפעולה של דודי חשמל זהה בכולם, והשונות ביניהם היא בעיקר בנפח.

דוד שמש

דודי שמש נפוצים עד מאוד בישראל, יותר מבכל מדינה אחרת בעולם. בניגוד לדודי חשמל, דודי שמש מסופקים בכמה תצורות וחשוב לדעת את ההבדלים ביניהן:

מערכת תרמוסיפונית
זו המערכת ה"קלאסית" של דוד שמש וקולטים שכמוה ניתן למצוא על רוב הגגות בישראל. במערכת זו, הדוד חייב להיות גבוה משמעותית (לפחות שני שלישים מגובהו) מאשר הקולטים, ובכך לאפשר את זרימת המים החמים כלפי מעלה ואגירתם בדוד.
מערכת תרמוסיפונית עם צללית נמוכה – זו מערכת דומה מאוד, אך הדוד כמעט שאיננו בולט בגובהו מעל לקולטים. זו מערכת אסתטית יותר למראה, אך יעילותה נמוכה יותר. יתרה מזאת, מערכת עם צללית נמוכה מחייבת התקנה של שסתום אל-חוזר מיוחד שימנע את התקררות המים בשעות הלילה, ומשום מה נוטים רוב המתקינים להתעלם מכך.

מערכת עם דוד מאוזן
גם זאת מערכת דומה למערכת הקלאסית, אלא שמשיקולי מקום ו/או אסתטיקה הדוד מותקן במאוזן ולא במאונך. במערכת כזאת חייבים להתקין משאבת סחרור לסחרור המים, משום שהעיקרון התרמוסיפוני שגורם למים החמים לעלות למעלה ולהיאגר בדוד כמעט שאיננו פעיל בה. בכך הופכת מערכת זו למערכת מאולצת.

מערכת מאולצת
זו מערכת של דוד אגירה ושל קולטי שמש רגילים, שסחרור המים שבה איננו מתבצע בעזרת העיקרון התרמוסיפוני אלא באמצעות משאבת סחרור חשמלית. במערכת כזאת, דוד האגירה איננו חייב להיות סמוך וצמוד לקולטים, ולכן הגמישות בהתקנתה גדולה יותר. חסרונותיה של מערכת זו נובעים מהצורך בסחרור המים (שמצידו צורך חשמל), מנקודת כשל נוספת במערכת (המשאבה החשמלית), ומאיבוד חום כתוצאה מצינורות ארוכים יותר. בעיקרון של מערכת מאולצת משתמשים גם בבתים משותפים גדולים, בהם הגג מכוסה כולו קולטי שמש והמים החמים מהם מסתחררים בכל הבניין ומחממים באמצעות מחליף חום (ראו להלן) את המים בדודים שבתוך הדירות. מערכות כאלה הן גם מערכות סגורות.

מערכות סגורות
אלו הן מערכות של דודים ושל קולטים מכל אחת מהתצורות שהוזכרו לעיל, בין אם פרטיות ובין אם משותפות, שבהן המים שמתחממים בקולטים אינם אותם מים שזורמים אחר כך בברזים. המים שמתחממים בקולטים עוברים בתוך צינור ספירלי מיוחד – מחליף חום – שנמצא בתוך הדוד ומחממים אותו, והוא זה שמחמם את מי הצריכה שבדוד. כך נמנעת הבעייה המציקה של צבירת אבנית בקולטים, שגורמת לסתימתם ולירידת יעילותם. מערכת סגורה תחזיק מעמד שנים רבות יותר, אך מחירה גבוה משמעותית ממחיר מערכת רגילה ויעילותה בחימום המים נמוכה מעט יותר.

מערכות היי-טק ו/או מערכות פרימיום
אלו הן מערכות של דודי שמש מכל אחד מן הסוגים שהוזכרו לעיל, אך באיכות חומרים טובה יותר: צינורות נחושת (ולא ברזל), ריתוכים מדוייקים יותר, ארגזי קולטים מאלומיניום או נירוסטה (ולא מפח מגולוון), זכוכית מחוסמת (ולא רגילה, ולכן שקופה יותר וללא גשרי מתכת), בידוד נוסף להגדלת יעילות החימום, אטמים ואביזרים איכותיים יותר. התקנת מערכות מובנות שכאלו, בד"כ יקרה יותר מאשר התקנת מערכות דודי שמש רגילות, ולמרבה הפליאה אינן זוכות לפרסום ולביקוש למרות שלקוחות רבים היו מעדיפים להשקיע יותר במערכת אמינה וטובה יותר.

17

ספקי שירות בתחום דודי שמש וחשמל

מצא בעל מקצוע

טכנאי דודים מומלצים תל אביב

דרמ דודי שמש ואינסטלציה
ד.ר.מ דודי שמש ואינסטלציה

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 26

חוות דעת

אני מאוד מרוצה
מחברת "ד.ר.מ דודי שמש ואינסטלציה" הם נתנו לי שירות מהיר אדיב ומקצועי - ממליץ בחום! לפני כמה שבועות הזמנתי את אבי לבצע אצלנו התקנת דוד שמש חדש. הגעתי אליהם דרך האתר שלכם והשירות שקיבלתי מהם היה אדיב ומקצועי מראשית ועד סיום.

כרומגן דודי שמש
כרומגן דודי שמש

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 6

חוות דעת

אני מאוד מרוצה
מהשירות של חברת "טל סחר" וממליץ עליהם מכל הלב! פניתי אליהם לצורך החלפת דוד שמש ללא קולט, יצרתי קשר טלפונית וענה לי בחור חביב בשם דניאל, הוא היה מקסים ואדיב וכבר מהרגע הראשון התרשמתי ממנו לטובה.

סמיון אינסטלציה ודודי שמש
סמיון אינסטלציה ודודי שמש

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 3

חוות דעת

אין ספק שסמיון
בחור רציני! יצרתי איתו קשר דרך אתר "מדרג" והוא נתן לי הצעת מחיר סבירה לחלוטין עבור התקנת קולט שמש גדול והרשים אותי מאוד אז קראתי לו. סמיון נתן לי את השירות הכי זריז ויעיל שראיתי בחיי!

סופר אנרגיה
סופר אנרגיה

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 46

חוות דעת

לפני מספר שבועות,
הדוד אצלי על הגג התפוצץ, והציף הכל במים. התקשרתי לחברת דודים אחת (לא דרך האתר), שהגיעה לתת לי אבחון והצעת מחיר, אבל לא הייתי כל-כך מרוצה מהמחיר שהוצע, אי לכך המשכתי לחפש חברת דודים נוספת, והגעתי לחברת "סופר אנרגיה" שרשומה באתר טוב תודה, והם נתנו לי הצעת מחיר הרבה יותר אטרקטיבית והרבה יותר זולה.

אינסטלציה ידי זהב
אינסטלציה ידי זהב

לפרטי העסק

9.3

voice-icon 66

חוות דעת

כשראינו שהמים בכיור
עומדים הבנו שיש כנראה סתימה ואשתי לקחה את המושכות לידיים ופנתה לאילן. אילן נתן הצעת מחיר הוגנת וקבענו מתי התיקון יתבצע. אילן הגיע בזמן עם כל הכלים, מכונות, חומרים וכל מה שאינסטלטור מקצועי יכול להצטרך בזמן ביקור.

גבע דודי שמש וחשמל
גבע דודי שמש וחשמל

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 57

חוות דעת

את יואב מ"גבע
דודי שמש וחשמל" לא יצא לי לפגוש פנים מול פנים, כל ההתקשרות איתו הייתה דרך הטלפון. מדובר בדוד שמש של אמא שלי - אשה מבוגרת שנתקעה ללא מים חמים.

אלכס דודי שמש וחשמל
אלכס דודי שמש וחשמל

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 11

חוות דעת

התפוצץ לי הדוד
שמש והייתי צריכה בעל מקצוע שיבוא לתקן, כתבתי בגוגל טכנאי דודים ואז הגעתי לקבוצה של העיר חיפה בפייסבוק, שם כמה האנשים המליצו על "אלכס דודי שמש וחשמל".

אר תיקונים
א.ר תיקונים

לפרטי העסק

9.1

voice-icon 23

חוות דעת

המקרר שלי הפסיק
לעבוד ובחיפוש באינטרנט הגעתי לכמה טכנאים. לאחר השיחה עם מוטי דיברתי עם עוד מס'' טכנאים ולבסוף חזרתי אליו כי הוא נשמע לי הכי אמין ועם המחיר הכי סביר. מוטי דייק בזמן שהגיע.

אנרגיה שיא
אנרגיה שיא

לפרטי העסק

9.6

voice-icon 9

חוות דעת

ניסים פינה את
הדוד הישן והתקין דוד שמש חדש של חברת ירדן באחד הנכסים שבבעלותי, לאחר שחיפשתי מתקין דודים באינטרנט הגעתי לאתר שלו. ניסים דרש מחיר דומה לשאר בעלי המקצוע בתחום לאחר סקר שוק שביצעתי אבל העדפתי אותו כי הוא גר באזור שלי ובנוסף, הוא גם מאוד מקצועי!

אופיר דודי שמש וחשמל
אופיר דודי שמש וחשמל

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 22

חוות דעת

הייתי מרוצה מאוד
מכל הבחינות, אופיר היה מאוד נחמד, בא לפני לראות את המיקום של ההתקנה, המחיר היה הוגן מאוד. נתן מילה ועמד בה מכל הבחינות, ביצע עבודה מקצועית היה אמין מאוד, הגיע בשעות שהיה לי נוח, היה לארג' והשאיר נקי ומסודר - מומלץ בחום!

שביט דודי שמש וחשמל בעמ
שביט דודי שמש וחשמל בע"מ

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 58

חוות דעת

קיבלתי מחברת "שביט
דודי שמש" שירות טוב, מהיר ומקצועי. הזמנתי אותם לא מזמן, כשהתפוצץ לי הדוד שמש של הדירה.

אליה מערכות
אליה מערכות

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 8

חוות דעת

בנימין היה נשמע
לי מאוד מקצועי ואחראי כשוחחנו בטלפון לכן, הזמנתי אותו להחלפת דוד שמש וקולטים בבניין בו אני גרה והוא אכן נתן שירות חבל על הזמן! הוא ביצע עבודה נקייה ומסודרת.

אנרגיה פלוס
אנרגיה פלוס

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 3

חוות דעת

חיפשתי דוד כרומגן
ולאחר חיפוש ובדיקה באינטרנט עם כמה בעלי מקצוע בתחום, הגעתי לחברת "אנרגיה פלוס" שנתנו לי את ההצעה הכי אטרקטיבית.

שע שירותי אינסטלציה ודודי שמש
ש.ע שירותי אינסטלציה ודודי שמש

לפרטי העסק

9.6

voice-icon 4

חוות דעת

לאחר הצפת מים
שהתרחשה בביתי, הבנתי שיש לי צורך באינסטלטור. הזמנתי שלושה אינסטלטורים ומבין שלושתם שלמה היה הכי מהיר, נתן הצעה הכי אטרקטיבית והרשים בסבלנות ובהסברים המפורטים.

כתבות ומאמרים

דוד שמש אמקור - מהם מערכות הדודים המרכזיים של החברה

דוד שמש אמקור - מהם מערכות הדודים המרכזיים של החברה

במאמר נספר בקצרה על חברת אמקור ונפרט על 4 סוגי מערכות דודי שמש המרכזיים של החברה

קרא עוד
מהם ההיתרונות של חברת

מהם ההיתרונות של חברת "נימרוד" דודי שמש וקולטים?

במאמר נספר בקצרה על חברת "נימרוד" דודי שמש ונפרט על היתרונות בשימוש ורכישת דודי שמש מתוצרת נימרוד

קרא עוד
מערכות סולאריות

מערכות סולאריות

במאמר יוסבר מהן מערכות סולאריות, אילו סוגי מערכות סולאריות קיימים, ומהם השימושים שלהם.

קרא עוד