16

ספקי שירות בתחום דודי שמש וחשמל

סוגי דודי חשמל קיימים והמדריך המלא לאופן התקנת דודי חשמל

במאמר יוסבר אילו סוגי דוד חשמל קיימים ,כיצד בוחרים דוד חשמל לבית ומהו תהליך התקנת דוד חשמל.

כל המידע החשוב על דודי חשמל

דיירים רבים מתלבטים בין התקנת דוד חשמל או דוד שמש. בקניית דירה חדשה אין מקום להתלבטות – החוק בישראל מחייב התקנת דוד שמש בדירה, ודוד זה כולל כמעט תמיד גם מחמם מים חשמלי בתוכו. רק כאשר מגיעה העת להחליף דוד שמש ישן (אחרי כ-10 שנים), או כאשר בדירה יש רק דוד חשמלי והגיעה העת להחליפו, יש להקדיש תשומת לב לכמה נקודות.

האם כדאי להחליף דוד שמש בחשמלי?

התשובה איננה פשוטה ותלויה במספר רב של גורמים, כאשר העיקריים שבהם הם מספר המשתמשים במים חמים ודפוסי השימוש שלהם, והאם יש מקום לצורך התקנת דוד חשמל בתוך הדירה. אופציה מעניינת היא להתקין דוד חשמל במקום בו היה מותקן דוד השמש הישן ורק לבטל את הקולטים, וכך לחסוך בהוצאות ההתקנה והעברת הצנרת.

היכן כדאי להתקין דוד חשמלי בדירה?

לא בכל דירה יש מקום לצורך התקנת דוד חשמל לחימום מים, ובמיוחד בדירות שנבנו במקור עם דוד שמש חיצוני. יש לשים לב לשני כללים חשובים באשר למיקומו של דוד חשמלי לחימום מים:

  • מרחקו מהברזים צריך להיות הקטן ביותר האפשרי, על-מנת למנוע בזבוז של מים ושל חשמל;
  • רצוי מאוד שהדוד יהיה מותקן במאונך ולא במאוזן – נצילותו של דוד חשמל מאונך טובה הרבה יותר, והמים שבתוכו נשמרים חמים זמן רב יותר.


איזה נפח דוד לבחור?

ניתן להשיג דודי חימום בנפחים שבין 200-50 ליטר, והבחירה בנפח המתאים צריכה להיעשות לפי מספר הדיירים והרגלי השימוש שלהם ולפי המקום האפשרי להתקנה. עבור דייר בודד, דוד חימום חשמלי קטן בנפח 50 ליטר יכול להספיק בהחלט; זוג דיירים יוכל בדרך כלל להסתפק בנפח 80 ליטר; ויש להעלות את הנפח לפי מספר הדיירים הנוספים בדירה.

באיזה יצרן לבחור?

החוק הישראלי מחייב כי דודי חשמל ייוצרו בהתאם לדרישות התקן, אך קיימים הבדלים גדולים בין היצרנים השונים מבחינת איכות החומרים, שנות האחריות, טיב ההתקנה ויעילות הפעולה. כמו ברוב המוצרים, דודי חשמל גדולים יותר ואיכותיים יותר הם גם יקרים יותר, ולכן השיקול הכספי חשוב; אך כדאי תמיד לזכור כי אורך החיים של דוד חשמל גדול יחסית (15-10 שנים), ולכן כדאי להתאמץ מעט יותר ולהשקיע במוצר איכותי. כמובן, יש להתרחק כמו מאש מכל מיני "חאפרים" למיניהם, ולהקפיד על בחירה של יצרן מהימן וידוע שמסוגל להציג תעודת תו-תקן.

באיזה מתקין לבחור?

גם התקנת דוד חשמל, חייבת על פי חוק להיעשות לפי התקן הישראלי, ורוב המתקינים אכן מבצעים עבודתם נאמנה ובהתאם לדרישות. המחיר הוא לכן גורם מכריע, אך יש להיזהר מאוד ממתקינים לא-מורשים שאינם מופיעים ברשימות היצרן. התקנה גרועה של דוד עלולה להסתיים באסון, או בנזק משמעותי לדירה; הדרך הבטוחה ביותר היא לרכוש דוד חשמלי מיצרן מהימן ולהזמין התקנה מטעמו, וכך תהיה האחריות שלמה וכוללת.

על מה להקפיד בעת ההתקנה?

בעת התקנת דוד חשמל, כדאי מאוד לשים לב לכמה נקודות:

  • מחיר סופי – האם המחיר כולל את כל הצינורות והאביזרים הדרושים, הובלה, התקנה, ובמידת הצורך – פירוק ופינוי הדוד הישן.
  • חימום מהיר – האם הדוד כולל שרוול האצה ("מחמם מהיר" – מומלץ מאוד).
  • מיקום – האם המתקין מודע למיקום הדוד בדירה ולדרך בה ניתן להעלות את הדוד לדירה (מדרגות לעומת מעלית).
  • חיבורים – במקרה של התקנה ראשונה, כיצד מתכוון המתקין לחבר את הדוד החדש למערכות המים והחשמל, והאם ההספק החשמלי בדירה מתאים להפעלת דוד חימום חשמלי בבטחה. יש לוודא כי אין נזילות מים מן החיבורים, וכי חיבורי החשמל מוגנים מפני נגיעה מקרית.
  • פינוי וסילוק של דוד ישן – אם יש צורך לפנות דוד חימום ישן, להסכים על כך במפורש. יש לדבר במפורש על כך שדוד ישן תמיד כבד הרבה יותר מחדש (בגלל האבנית שהצטברה בו) ולא להסכים לשום "הפתעות" ותוספות במחיר. יש לוודא כי המתקין מפנה את הדוד הישן בצורה מסודרת ולא משליך אותו ליד הבניין או במקום שאיננו מורשה.
  • בדיקה וכתב אחריות – בתום ההתקנה יש לבדוק האם המים מתחממים (זה קורה תוך דקות מעטות), האם המפסק החשמלי ונורת הסימון פועלים כהלכה, ואם הותקן מפסק עם שעון אוטומטי (מומלץ מאוד!) – האם השעון מכוון ופועל כהלכה. רצוי מאוד להפעיל את הדוד החדש יחד עם מכשירים חשמליים נוספים (מכונת כביסה, תנור אפייה וכו') ולוודא שלא "קופץ" נתיך בגלל עומס יתר. יש להקפיד על קבלת כתב אחריות חתום ומפורט שכולל תאריך, וכן כתובת לקריאות שירות.

16

ספקי שירות בתחום דודי שמש וחשמל

מצא בעל מקצוע

טכנאי דודים מומלצים תל אביב

דרמ דודי שמש ואינסטלציה
ד.ר.מ דודי שמש ואינסטלציה

לפרטי העסק

9.3

voice-icon 24

חוות דעת

אני מאוד מרוצה
מחברת "ד.ר.מ דודי שמש ואינסטלציה" הם נתנו לי שירות מהיר אדיב ומקצועי - ממליץ בחום! לפני כמה שבועות הזמנתי את אבי לבצע אצלנו התקנת דוד שמש חדש. הגעתי אליהם דרך האתר שלכם והשירות שקיבלתי מהם היה אדיב ומקצועי מראשית ועד סיום.

אינסטלציה ידי זהב
אינסטלציה ידי זהב

לפרטי העסק

9.3

voice-icon 66

חוות דעת

כשראינו שהמים בכיור
עומדים הבנו שיש כנראה סתימה ואשתי לקחה את המושכות לידיים ופנתה לאילן. אילן נתן הצעת מחיר הוגנת וקבענו מתי התיקון יתבצע. אילן הגיע בזמן עם כל הכלים, מכונות, חומרים וכל מה שאינסטלטור מקצועי יכול להצטרך בזמן ביקור.

סמיון אינסטלציה ודודי שמש
סמיון אינסטלציה ודודי שמש

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 3

חוות דעת

אין ספק שסמיון
בחור רציני! יצרתי איתו קשר דרך אתר "מדרג" והוא נתן לי הצעת מחיר סבירה לחלוטין עבור התקנת קולט שמש גדול והרשים אותי מאוד אז קראתי לו. סמיון נתן לי את השירות הכי זריז ויעיל שראיתי בחיי!

סופר אנרגיה
סופר אנרגיה

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 46

חוות דעת

לפני מספר שבועות,
הדוד אצלי על הגג התפוצץ, והציף הכל במים. התקשרתי לחברת דודים אחת (לא דרך האתר), שהגיעה לתת לי אבחון והצעת מחיר, אבל לא הייתי כל-כך מרוצה מהמחיר שהוצע, אי לכך המשכתי לחפש חברת דודים נוספת, והגעתי לחברת "סופר אנרגיה" שרשומה באתר טוב תודה, והם נתנו לי הצעת מחיר הרבה יותר אטרקטיבית והרבה יותר זולה.

גבע דודי שמש וחשמל
גבע דודי שמש וחשמל

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 57

חוות דעת

את יואב מ"גבע
דודי שמש וחשמל" לא יצא לי לפגוש פנים מול פנים, כל ההתקשרות איתו הייתה דרך הטלפון. מדובר בדוד שמש של אמא שלי - אשה מבוגרת שנתקעה ללא מים חמים.

כרומגן דודי שמש
כרומגן דודי שמש

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 6

חוות דעת

אני מאוד מרוצה
מהשירות של חברת "טל סחר" וממליץ עליהם מכל הלב! פניתי אליהם לצורך החלפת דוד שמש ללא קולט, יצרתי קשר טלפונית וענה לי בחור חביב בשם דניאל, הוא היה מקסים ואדיב וכבר מהרגע הראשון התרשמתי ממנו לטובה.

אלכס דודי שמש וחשמל
אלכס דודי שמש וחשמל

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 9

חוות דעת

התפוצץ לי הדוד
שמש והייתי צריכה בעל מקצוע שיבוא לתקן, כתבתי בגוגל טכנאי דודים ואז הגעתי לקבוצה של העיר חיפה בפייסבוק, שם כמה האנשים המליצו על "אלכס דודי שמש וחשמל".

עדי מערכות
עדי מערכות

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 31

חוות דעת

אני מכיר את
אהרון כבר הרבה זמן ויצרתי איתו קשר בשביל שיבצע החלפה והתקנה של דוד שמש חדש אצלי בבית. אהרון המליץ לי על סוג ונפח הדוד בהתאם לצרכים ולמחיר שהתכוונתי להשקיע, הוא הסביר לי בצורה מפורטת אילו אופציות של דודים הוא ממליץ לי לקחת, וגם פירט לי על התכונות שלהם, וכמובן גם העלויות.

אופיר דודי שמש וחשמל
אופיר דודי שמש וחשמל

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 22

חוות דעת

הייתי מרוצה מאוד
מכל הבחינות, אופיר היה מאוד נחמד, בא לפני לראות את המיקום של ההתקנה, המחיר היה הוגן מאוד. נתן מילה ועמד בה מכל הבחינות, ביצע עבודה מקצועית היה אמין מאוד, הגיע בשעות שהיה לי נוח, היה לארג' והשאיר נקי ומסודר - מומלץ בחום!

שביט דודי שמש וחשמל בעמ
שביט דודי שמש וחשמל בע"מ

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 56

חוות דעת

קיבלתי מחברת "שביט
דודי שמש" שירות טוב, מהיר ומקצועי. הזמנתי אותם לא מזמן, כשהתפוצץ לי הדוד שמש של הדירה.

אליה מערכות
אליה מערכות

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 6

חוות דעת

בנימין היה נשמע
לי מאוד מקצועי ואחראי כשוחחנו בטלפון לכן, הזמנתי אותו להחלפת דוד שמש וקולטים בבניין בו אני גרה והוא אכן נתן שירות חבל על הזמן! הוא ביצע עבודה נקייה ומסודרת.

אנרגיה שיא
אנרגיה שיא

לפרטי העסק

9.6

voice-icon 9

חוות דעת

ניסים פינה את
הדוד הישן והתקין דוד שמש חדש של חברת ירדן באחד הנכסים שבבעלותי, לאחר שחיפשתי מתקין דודים באינטרנט הגעתי לאתר שלו. ניסים דרש מחיר דומה לשאר בעלי המקצוע בתחום לאחר סקר שוק שביצעתי אבל העדפתי אותו כי הוא גר באזור שלי ובנוסף, הוא גם מאוד מקצועי!

אר תיקונים
א.ר תיקונים

לפרטי העסק

9.1

voice-icon 23

חוות דעת

המקרר שלי הפסיק
לעבוד ובחיפוש באינטרנט הגעתי לכמה טכנאים. לאחר השיחה עם מוטי דיברתי עם עוד מס'' טכנאים ולבסוף חזרתי אליו כי הוא נשמע לי הכי אמין ועם המחיר הכי סביר. מוטי דייק בזמן שהגיע.

אנרגיה פלוס
אנרגיה פלוס

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 3

חוות דעת

חיפשתי דוד כרומגן
ולאחר חיפוש ובדיקה באינטרנט עם כמה בעלי מקצוע בתחום, הגעתי לחברת "אנרגיה פלוס" שנתנו לי את ההצעה הכי אטרקטיבית.

שע שירותי אינסטלציה ודודי שמש
ש.ע שירותי אינסטלציה ודודי שמש

לפרטי העסק

9.6

voice-icon 4

חוות דעת

לאחר הצפת מים
שהתרחשה בביתי, הבנתי שיש לי צורך באינסטלטור. הזמנתי שלושה אינסטלטורים ומבין שלושתם שלמה היה הכי מהיר, נתן הצעה הכי אטרקטיבית והרשים בסבלנות ובהסברים המפורטים.

כתבות ומאמרים