31

ספקי שירות בתחום חשמלאים

כל מה שרציתם לדעת על לוחות חשמל

במאמר נסקור מה כולל לוח חשמל דירתי, מה ניתן לבדיקה ע"י בעל הדירה ומה מחייב בדיקת חשמלאי מוסמך.

כל מה שרציתם לדעת על לוחות חשמל

לוח חשמל דירתי ממלא כמה תפקידים חשובים: קודם כל, הוא נקודת הכניסה של חשמל לדירה וממנו מגיעה אספקת חשמל לכל הנקודות בבית. שנית, הוא מאפשר ניתוק מבוקר של החשמל – אם למעגלים ספציפיים ואם לדירה כולה – לצורך עבודות חשמל בדירה. שלישית, הוא מגן על מעגלי הזרם בדירה מפני עומס יתר או קצר חשמלי ומונע בכך סכנת שריפה; ורביעית, הוא מגן על הדיירים בדירה מפני התחשמלות (אם מותקן בו מפסק זרם פחת למניעת התחשמלות כפי שיוסבר להלן). לעיתים ניתן למצוא בו גם שעון שבת ובלוחות ישנים נמצא בו גם מונה הזרם של חברת החשמל שמודד את צריכת החשמל בדירה.

מיקום לוח החשמל

בדירות מגורים ישנות, לוח חשמל דירתי ממוקם מחוץ לדירה – בדרך כלל בחדר המדרגות ליד הכניסה לדירה. המשמעות היא, שכדי לנתק או לחדש את הספקת הזרם יש לצאת אל מחוץ לדירה. המשמעות היא גם, שכל ילד שובב יכול גם הוא לעשות זאת... אם מדובר בניתוק החשמל אין זה נורא כל כך, אך אם נותק החשמל לצורך עבודות בדירה ומישהו חיבר אותו מחדש ללא ידיעת החשמלא, התוצאה עלולה להיות קטלנית.
מסיבה זו קובע התקן, כי לוח חשמל דירתי בדירות חדשות יותקן בתוך תחומי הדירה. תקנה זו מחייבת גם, כי מונה חברת החשמל – ה"שעון" שמונה את צריכת החשמל לחיוב – יהיה מותקן מחוץ לדירה, במקום שנגיש לעובדי חברת החשמל לצורך קריאה וטיפול. בבניינים מודרניים, כל מוני החשמל והנתיכים הראשיים של חברת החשמל מרוכזים בארונות נפרדים ממתכת בחדר המדרגות או באיזור שירות של הבניין.

בטיחות ומידע טכני

לוח חשמל דירתי תקני אמור להיות מותקן בתוך ארון מפלסטיק שכבה מעצמו (במקרה שריפה). חוטי החשמל נכנסים קודם כל למפסק הזרם הראשי, שתפקידו להפסיק את אספקת החשמל לכל הארון במקרה הצורך. ברוב המקרים, מפסק זרם ראשי זה הוא גם מבטח (ראו להלן) – כלומר, הוא "נופל" ומפסיק את אספקת החשמל לכל הלוח במקרה של קצר חשמלי או עומס יתר במערכת החשמל הדירתית.

בין אותו מפסק זרם ראשי ובין שאר רכיבי הלוח מפריד רכיב בטיחותי נוסף – מפסק זרם פחת (שמוכר גם בשמות אחרים: ממסר פחת , מפסק דלף , מפסק מגן ועוד). תפקידו של מפסק זרם פחת הוא לזהות אוטומטית מצב של "דליפה" חריפה של זרם מהמערכת, מצב שאופייני להתחשמלות (אך גם לתקלות אחרות במערכת, כגון קצר). במקרה כזה, אותו ממסר פחת מפסיק את הזרם במהירות רבה – פחות מ-30 אלפיות השנייה – כך שגם אם התחשמל אדם, התחשמלות זו נפסקת לפני שנגרם לו נזק כלשהו. מכאן נובעת חשיבותו העצומה של מפסק זרם פחת בלוח החשמל, וכן גם החשיבות של בדיקתו התקופתית ע"י בעל מקצוע.

לאותו מפסק מגן מחוברים חוטי החשמל אל פסי צבירה – אלו הם פסים מלבניים, בדרך כלל מנחושת, אליהם מחוברים ומהם ניזונים כל מעגלי החשמל בדירה. תפקידם של אותם פסי צבירה הוא לאפשר חיבור נוח ומהיר של מעגלים רבים למקור הזרם מבלי ליצור סבך של חוטים ומבלי לגרום להתחממות. חיבור החוטים אל אותם פסי צבירה נעשה בדרך כלל באמצעות מהדקים – חיבור פשוט ונוח שמפשט את סיבוכיות הלוח ומאפשר שינויים קלים בו.

כל מעגלי החשמל בדירה – תאורה, שקעים, מזגן, דוד חימום, תנור, מכונת כביסה וכן הלאה – מחוברים אל אותם פסי צבירה באמצעות מבטחים, כאשר לכל מעגל מבטח משלו. מבטחים ידועים גם בשמות אחרים – בעבר קראו להם "פקקים" (כי צורתם היתה עגולה); לאחר מכן נקראו נתיכים (כי הכילו חוט דק שניתך וניתק בזמן עומס יתר) או "פיוזים" (מהמונח האנגלי Fuse); בימינו נקראים מבטחים אלה בשם מאמ"ת (מפסק אלקטרו-מגנטי תרמי) או מא"ז (מפסק אוטומטי זעיר), ולפעמים גם "מפסק חצי אוטומטי" או מז"ז (מפסק זרם זעיר). מבטחים אלה ממלאים שני תפקידים: מתג המותקן בהם מאפשר לנתק בבטחה את הזרם למעגל הקשור אליהם (ולו בלבד!), ואם מזהה אותו מאמ"ת מצב של עומס יתר או קצר, הוא "נופל" ומפסיק את אספקת החשמל לאותו מעגל.

מי רשאי להתקין, לתקן, להוסיף או להסיר מרכיבים, ולטפל בלוח החשמל הדירתי?

התשובה לכך היא חד משמעית ומוחלטת: התקנת לוח חשמל או תיקון שלו יכולים להתבצע רק ע"י חשמלאי מוסמך בלבד. לוח חשמל דירתי מודרני מחובר לרשת החשמל ישירות, ואין דרך לנתק אותו ממנה ללא נגישות לנתיכים של חברת החשמל, או ללא ניתוק פיזי של חוטי הכניסה. אלו הן פעולות שרק חשמלאי מוסמך רשאי לבצע. חשוב להבין כי מעגלי הכוח והתאורה בדירה מחושבים לפי הספקים צפויים, וכל שינוי של הנתיכים בלוח או הוספת נקודות חשמל עלולים לשבש חישובים אלו ולגרום לעומס יתר מסוכן. מסיבה זו קיימים מעגלים נפרדים עם נתיכים נפרדים עבור מכשירים "זוללי" חשמל – מכונת כביסה, מדיח, דוד חימום, מזגן וכו'.

פעולות שאפשר לבצע באופן עצמאי

בעל הדירה (שאינו חשמלאי) רשאי לבצע בלוח החשמל הדירתי את הפעולות הבאות בלבד:

  • סימון ורישום של הנתיכים – איזה מעגל בדירה מבוקר על-ידי איזה נתיך. זו פעולה מומלצת ביותר, וחשוב לבצעה מיד לאחר התקנת הלוח או שיפוצו.
  • בדיקה חודשית של מפסק זרם פחת באמצעות לחיצה על הכפתור המיועד לכך. אם זרם החשמל לדירה לא נותק במלואו כתוצאה מבדיקה זו, יש לקרוא לחשמלאי בדחיפות.
  • ניתוק וחידוש הזרם למעגל מסוים במקרה של תיקון קל (למשל, החלפת מתג או גוף תאורה).
  • במקרה של קצר חשמלי או עומס יתר – לאחר גילוי הסיבה וסילוקה – חידוש הספקת החשמל באמצעות הרמת הנתיך המתאים. אם הנתיך "קופץ" שוב, יש לקרוא לבעל מקצוע לבירור הסיבה.
  • אם הלוח מכיל שעון שבת – כיוונו של השעון הזה בהתאם לצורך.

31

ספקי שירות בתחום חשמלאים

מצא בעל מקצוע

חשמלאים מומלצים תל אביב

חשמל דורי
חשמל דורי

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 14

חוות דעת

מרוצה ממנו מאוד,
דורי החשמלאי הגיע אלי פעמיים שונות לצורך ביצוע עבודות חשמל בבית ובמשרד, ההתרשמות שלי ממנו היא שהוא מקצועי מאוד, מבצע עבודות יפות ובאמת לוקח מחירים סבירים - ממליץ בחום!

עמית גל עבודות חשמל
עמית גל עבודות חשמל

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 3

חוות דעת

מרוצה מהשירות של
עמית, עמית הוא אמין מאוד, מגיע בזמן מקצועי, יודע לפתור תקלות אונסייט - אפשר לסמוך עליו בעיניים עצומות. אנחנו עובדים עם עמית כבר המון זמן הוא חשמלאי הבית, איש מקצוע מצוין, אמין וטוב.

איוון חשמלאי
איוון חשמלאי

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 3

חוות דעת

לאיוון הגעתי בעקבות
המלצה של חבר, הוא ביצע עבורי התקנה של לוח חשמל חדש בבית כולל תשתית. איוון בעל מקצוע חרוץ, אדיב, בעל ידיים טובות ומבין עניין בתחום שלו. מבחינת הזמנים היה איחור קל אבל הכל מתגמד לעומת התוצאה שקיבלתי והעבודה המקצועית שלו.

חשמל שרוני
חשמל שרוני

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 27

חוות דעת

יהושע החשמלאי בן
אדם צנוע, עושה עבודה נהדרת, ובמחירים ממש סבירים.

גאקי חשמל ואינסטלציה
ג'אקי חשמל ואינסטלציה

לפרטי העסק

9.6

voice-icon 28

חוות דעת

ממליץ מאד!! בא
לבצע אצלי חיבור של מזגן חדש לנקודות חשמל. עשה עבודה מקצועית, הגיע בזמן, וגם המחיר שדרש היה מאד הוגן.

אבי חשמל
אבי חשמל!!

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 45

חוות דעת

אבי הוא חשמלאי
זהב!! ביצע עבודה מעולה, בזמן מאד קצר. היה אדיב, נתן הסברים כשצריך, עבד עם הרבה סבלנות ואפילו הצעת המחיר שלו - הייתה מאד מאד סבירה ביחס לשאר!!

גרסי יואל עבודות חשמל
ג'רסי יואל עבודות חשמל

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 2

חוות דעת

אני מכיר את
יואל מאז שהייתי קטן ויכול לומר בביטחון שהוא הכי מקצוען שיש! הוא מטפל לי בכל בעיות החשמל בדירה ולאחרונה, הייתה לי הפסקת חשמל והוא תיקן את הלוח. יואל לא רק אמין והגון אלא גם יודע לאתר את התקלות במהירות ומוצא פתרונות יעילים לכל בעיה!

חשמלאי מוסמך איציק סייג
חשמלאי מוסמך איציק סייג

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 3

חוות דעת

איציק ביצע עבורי
התקנה של דוד חשמל חדש מכיוון שהקודם כבר לא עבד ותיקן מספר דברים בארון חשמל של הבניין. הגעתי אליו בעקבות המלצות רבות של חברים.

אהוד חשמלאי מוסמך
אהוד חשמלאי מוסמך

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 19

חוות דעת

אהוד החשמלאי בחור
הגון וישר ואני סומך עליו בעיניים עצומות! הוא ביצע עבורי מס' עבודות שונות, בין היתר - חשמל חכם בכל הבית, התקנת שקעי חשמל חדשים ותיקון תקלה בדוד שמש - אין תקלה שהוא לא הצליח לפתור!

ציון אינסטלציה וחשמל
ציון אינסטלציה וחשמל

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 3

חוות דעת

יצרתי קשר עם
ציון בזמנו דרך אתר "מדרג" ועשיתי השוואת מחירים לגבי ביצוע עבודת אינסטלציה בדירתי והוא נתן לי את ההצעה הכי זולה אז בחרתי בו ומאז אני לא מחליף אותו! לאחרונה, הוא גם פתח עבורי סתימה באמבטיה.

שמש חשמל
שמש חשמל

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 28

חוות דעת

נתנאל בעל מקצוע
מדהים!!!! שירות מקצועי אמין אפשר לסמוך עליו. שמתי אותו כחשמלאי קבוע שלי במידה ויקרה משהו בחשמל הוא הראשון שאתקשר אליו - ממליצה מכל הלב, אמינות זה דבר חשוב במיוחד עם אנשי מקצוע (:

בני שרותי תיקונים
בני שרותי תיקונים

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 44

חוות דעת

אני רוצה להודות
לבני על טיפולו המסור והשירות האדיב שהוא העניק לי. ברשותי מקרר מסוג אמקור, לאחרונה הרחתי ריח לא נעים שמגיע מהמקרר, בתחילה חשבתי שמדובר במזון מקולקל שנשאר במקרר זמן רב, אך לאחר שערכתי ניקיון מסיבי והוצאתי את כל דברי השתייה והמזון הבנתי כי זה קשור למקרר ולא למזון שבתוכו.

שיפוצי השרון
שיפוצי השרון

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 3

חוות דעת

חיפשתי בעל מקצוע
לצורך שיפוץ כללי בדירה שלי ויצרתי קשר עם איגור בעקבות המלצה שקיבלתי, הוא עשה עלי רושם מצוין וקנה אותי עם טוב הלב שלו לכן, סגרתי איתו את העבודה. איגור לא אכזב אותי לשנייה!

חשמל נתניה
חשמל נתניה

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 2

חוות דעת

עבדתי עם מארק
הרבה שנים! הוא ביצע את כל עבודות החשמל ב2 בניינים שבהם הייתי מנהל התפעול והייתה זו חוויה מאוד נעימה. יצא לי להכיר הרבה בעלי מקצוע אבל אני יכול לומר בפה מלא שמארק היה הטוב ביותר!

אבי החשמלאי
אבי החשמלאי

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 18

חוות דעת

על אבי החשמלאי
יש לי רק דברים טובים להגיד - מעבר לכך שהוא בעל מקצוע מעולה הוא גם בחור אדיב, אמין וישר עם יחסי אנוש מצויינים. הזמנתי אותו מס' פעמים לתיקוני חשמל שונים בביתי ובפעם האחרונה לצורך התקנת גופי תאורה.

אלי שירותי חשמל
אלי שירותי חשמל

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 24

חוות דעת

מרוצה מאוד, יחס
אישי וחברי (וזה חשוב), אמין מאוד וגם מבחינה מקצועית אלי מעולה פלוס - ממליצה מכל הלב!

יאיר נוסרי
יאיר נוסרי

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 2

חוות דעת

יאיר בעל מקצוע
ראוי לשבח! הזמנתי אותו בעקבות המלצות רבות מפה לאוזן להחלפת מפסק בדוד שמש והוא קודם כל ביקש שאשלח לו תמונות של הבעיה ולאחר מכן, נתן לי הצעת מחיר סבירה אז הזמנתי אותו.

אבי עבודות חשמל ומיזוג אויר
אבי עבודות חשמל ומיזוג אויר

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 56

חוות דעת

כאשר אני ובעלי
הבחנו שהמאוור שברשותינו מסוג haier, אינו פועל כראוי ידענו למי אנו צריכים לפנות. את עידן אנו מכירים כבר תקופה ארוכה, ובכל פעם בה אנו נתקלים בבעיה זו או אחרת באחד ממכשירי החשמל אני ובעלי יודע כי איש השירות שלנו הוא עידן "מעידן הזהב".

חשמל גליק
חשמל גליק

לפרטי העסק

9.8

voice-icon 3

חוות דעת

אני מאוד ממליץ
על "חשמל גליק". דן התקין אצלי מנורות בבית, מדובר בבעל מקצוע מאוד אמין ונחמד, מאוד מקצועי ומיומן, עשה עבודה מעולה ומאוד יפה. הוא עומד בזמנים, מגיע מוכן עם כל הציוד הנדרש, והמחיר מאוד סביר.

בני  חשמלאי מוסמך
בני - חשמלאי מוסמך

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 35

חוות דעת

החשמל אצלי בבית
התחיל כל פעם לקפוץ, לא הבנתי מה הסיבה. ניסיתי כל פעם לנתק מכשיר אחר עד שהתברר לי שהבעיה היא במקרר שכנראה מקצר ולכן הפיוז קופץ. חשבתי להזמין טכנאי מקררים שיבדוק היטב את המקרר לפני שאני מחליט ללכת לקנות חדש, כי זו הוצאה כבדה.

מזרחי עבודות חשמל ותקשורת
מזרחי עבודות חשמל ותקשורת

לפרטי העסק

9.6

voice-icon 4

חוות דעת

עובד איש מקצוע
ישר והגון - בעל מקצוע מהשורה הראשונה, אין הרבה אנשי מקצוע כאלה אמינים בתחום! אני מכירה את עובד כבר תקופה דיי ארוכה, אני עובדת עם הרבה בעלי מקצוע ומבחינת תיקוני חשמל אני יודעת שעובד חשמלאי מקצוע מעולה, שלא מתפשר על קוצו של יוד, אדם יסודי ונמרץ, שאוהב את עבודתו ומבין אותה על בורייה.

טקקונדשיין מישל בשני
טק-קונדשיין (מישל בשני)

לפרטי העסק

9.3

voice-icon 3

חוות דעת

את מישל הטכנאי,
גילינו לפני כשנה, כשבא לעשות לנו עבודת התקנה של מזגנים עיליים בשני חדרי שינה של הבית. אלו מזגנים חדשים, שבדיוק רכשנו, ואני ובעלי חיפשנו מתקין אמין, שגם לא יהיה יותר מדי יקר.

מכלול  עבודות חשמל ותקשורת
מכלול - עבודות חשמל ותקשורת

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 10

חוות דעת

מרוצה מאוד, שגיא
זמין, נענה מהר לקריאות שלי, תמיד סבלני אדיב מקצועי נותן הסברים ולמישהו כמוני בעל עסק ומשרדים זה עניין חשוב לדעת מה קורה במתחם העסק שלי ואני מעריך את שגיא על היחס ועל העבודה המקצועית, הוא מלווה אותי בכל דבר ועניין ותמיד נותן מענה ופתרון לכל דבר - ממליץ עליו מכל הלב!

אג חשמל
א.ג. חשמל

לפרטי העסק

0

voice-icon 0

חוות דעת

אגס שירותי חשמל
אגס שירותי חשמל

לפרטי העסק

9.8

voice-icon 3

חוות דעת

את חיים החשמלאי
הזמנתי לפני מס' חודשים לצורך תיקוני חשמלי שונים בבית כולל החלפת בתי מנורה. אני כבר לא זוכר איך הגעתי אליו אבל אני בהחלט שמח על-כך. מדובר בבעל מקצוע איכותי וניכר שהוא מכיר את העבודה על בוריה.

יעקובוביץ דודי חשמלאי
יעקובוביץ דודי חשמלאי

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 12

חוות דעת

דודי החשמלאי בעל
מקצוע משכמו ומעלה, הוא עושה אצלנו בבניין את כל עבודות החשמל וכולנו מרוצים עד הגג - מומלץ בחום!

עח חשמל ושפוצים
ע.ח חשמל ושפוצים

לפרטי העסק

9.8

voice-icon 4

חוות דעת

מרוצה ממנו מאוד,
עאדל בחור עשר, מקצוען, מבצע עבודה נקייה, באמת עושה עבודה מהלב, אפילו שאם צריך לעבוד עוד יום על כל העבודה הוא מוכן לבוא לקראת, עבודה מושלמת מהלב ואיכות גבוהה כמובן.

וולטק  פתרונות חשמל מתקדמים
וולטק - פתרונות חשמל מתקדמים

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 22

חוות דעת

אני ממליצה על
מוטי בחום! הגעתי אליו על סמך המלצה של חברה שנעזרה בשירותיו, התרשמתי מהיכולות שלו, ומרמת המקצועיות שלו מאד לטובה, ובהחלט אם אזדקק לחשמלאי בעתיד, לא אהסס לקרוא לו שוב.

כתבות ומאמרים

מהו לוח חשמל דירתי?

מהו לוח חשמל דירתי?

במאמר יוסבר מהו לוח חשמל, ממה מורכב, היכן יש להתקין אותו ואילו פעולות רשאי אדם פשוט לבצע בו ואילו דורשות חשמלאי.

קרא עוד
המדריך להתאמת תאורה לסלון

המדריך להתאמת תאורה לסלון

במאמר יוסבר על מרכזיותו של חלל הסלון בתוך הבית, מדוע חשוב לתכנן בו תאורה נכונה, ובאילו אופני תאורה ניתן להאיר אותו.

קרא עוד
מהי תאורת חוץ?

מהי תאורת חוץ?

במאמר יוסבר מהי תאורת חוץ, במה היא שונה מתאורת פנים, אילו סוגי תאורות חוץ יש, ובאילו גופי תאורה נוהגים להשתמש לשם כך.

קרא עוד