17

ספקי שירות בתחום דודי שמש וחשמל

קולטים לדוד שמש - כל מה שחשוב לדעת על קולטי שמש

במאמר יוסבר על קולטי שמש: בחירת גודל קולט, סוגי הקולטים והנקודות שיש לבדוק בהתקנת קולטי שמש.

כל מה שרציתם לדעת על קולטי שמש

כאשר קונים או מזמינים דוד שמש חדש או כאשר מחליפים דוד שמש ישן, יש להחליט על ה"קונפיגורציה" של המערכת – כלומר, על תצורת המערכת, על המרכיבים שלה ועל יחסם זה לזה. דוד שמש נראה בדרך כלל "אותו הדבר" אצל כולם ועל כל הגגות, ואכן התצורה של דודי שמש היא סטנדרטית ברוב המקרים, אך כדאי בכל זאת להיות מודעים לכמה אפשרויות מעניינות ולכמה דקויות בהבדלים שבין דודי שמש שונים.

גודל הקולטים

קולטי שמש הם המחממים את המים, וגודלם חייב להתאים לנפח הדוד. עבור דוד שמש בנפח קטן (80-50 ליטר) מספיק בהחלט קולט שמש סטנדרטי יחיד, שגודלו כ- 90X180 ס"מ. עבור דוד שמש בנפח בינוני (עד 150 ליטר) יספיק בדרך כלל קולט שמש יחיד גדול (כ- 130X220 ס"מ), או, אם קשה להוביל ולהתקין קולט אחד גדול, שני קולטים סטנדרטיים קטנים. עבור דוד שמש בנפח גדול (200 ליטר) יש תמיד להתקין שני קולטים גדולים (כ- 110X220 ס"מ). נקודה חשובה שלא תמיד שמים לב אליה היא נוחות ההובלה וההרמה של הקולטים למקומם. קולטי שמש גדולים הם אכן גדולים מאוד וכבדים מאוד, ופעמים רבות לא ייכנסו כלל למעלית סטנדרטית ויהיה צורך להעלותם בעזרת חבלים מחוץ לבניין. יש להתייעץ על כך עם המתקין בטרם הזמנת הקולטים!

"צללית" הדוד

בעיקרון, דוד שמש (המיכל) חייב להיות גבוה מהקולטים, וכך מצטברים המים החמים בחלקו העליון. במטרה לשפר את הצורה החזותית של מערכות דודי שמש הומצא דוד שמש עם "צללית נמוכה", בה קצהו העליון של הדוד גבוה רק במעט מגובה הקולטים. זו ללא ספק מערכת אסתטית יותר, אך מסתבר שיעילותה נמוכה יותר, ולכן כדאי יותר להתקין דוד שמש עם צללית גבוהה. חשוב מאוד גם להקפיד על כך, שאם בכל זאת מותקן דוד שמש עם צללית נמוכה, ההתקנה כוללת גם שסתום אל-חוזר שמונע מן המים החמים שבדוד לחזור לקולטים בשעות הלילה ולהתקרר שם. משום מה מתקינים רבים "שוכחים" להתקין ברז זה (או אולי אינם יודעים כלל שיש להתקינו).

סוג קולטים לדוד שמש

רובם המכריע של קולטי השמש בארץ הוא מן הסוג הסטנדרטי – צינורות מתכת שמרותכים ל"סנפירים" ממתכת, צבועים בשחור, נתונים ב"קופסת" פח שמבודדת בבידוד פוליאוריטן מצידה התחתון ומכוסה זכוכית מצידה העליון. גם בנושא זה, קיימות כמה נקודות שראוי לבדוק אותן לפני שמבצעים התקנת קולטים:

מאיזו מתכת עשויים הצינורות - קולטי שמש זולים בנויים מצינורות ברזל, שמחלידים ונסתמים באבנית תוך שנים מעטות. קולטי שמש איכותיים בנויים מצינורות נחושת שמרותכים ל"סנפירי" נחושת בריתוך מיוחד.

באיזה צבע שחור השתמשו - קיימים צבעים זולים יותר ויקרים (ומשובחים) יותר, כדאי לבדוק.

מאיזו מתכת בנויה ה"קופסה" של הקולט - רובם המכריע של הקולטים המשווקים הם מפח מגולוון שבדרך כלל מספיק למטרה זו. באיזורים שסובלים מקורוזיה קשה – למשל, לחוף הים – כדאי לשקול התקנת קולטים לדוד שמש שבנויים מפלדת אל-חלד או מאלומיניום. הם יקרים יותר, אך יחזיקו מעמד שנים רבות יותר.

מהו סוג הזכוכית בו השתמשו - אומנם זכוכית רגילה מספיקה בדרך כלל, אך במקומות עם קרינת שמש נמוכה מומלץ להשתמש בזכוכית בעלת שקיפות גבוהה. במקומות בהם הקולטים עלולים להיות חשופים לפגיעת חפצים – למשל, השלכת אבנים, איזורי בנייה, רוחות עזות שמעיפות פחים וקרשים וכדומה – כדאי להתקין זכוכית מחוסמת שעמידה הרבה יותר בפני שבירה.

"פקקים" למקרה קפיאה - באיזורים בהם יורדת הטמפרטורה בחורף אל מתחת לאפס, קולטי שמש חייבים להכיל (לפי התקן) "פקקי" נחושת מיוחדים שמונעים נזק כבד לקולט במקרה שהמים שבתוכו קופאים.

17

ספקי שירות בתחום דודי שמש וחשמל

מצא בעל מקצוע

טכנאי דודים מומלצים תל אביב

דרמ דודי שמש ואינסטלציה
ד.ר.מ דודי שמש ואינסטלציה

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 26

חוות דעת

אני מאוד מרוצה
מחברת "ד.ר.מ דודי שמש ואינסטלציה" הם נתנו לי שירות מהיר אדיב ומקצועי - ממליץ בחום! לפני כמה שבועות הזמנתי את אבי לבצע אצלנו התקנת דוד שמש חדש. הגעתי אליהם דרך האתר שלכם והשירות שקיבלתי מהם היה אדיב ומקצועי מראשית ועד סיום.

מאור שירותי אינסטלציה דודי שמש וחשמל
מאור שירותי אינסטלציה דודי שמש וחשמל

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 3

חוות דעת

שוחחתי עם מאור
באקראי דרך אחד מאתרי הפרסום לצורך התקנת דוד שמש וקולטים והוא נתן לי את הצעת המחיר הכי זולה מבין כל בעלי במקצוע שבדקתי וגם אחרי שראיתי אותו קיבלתי אור ירוק שהוא אכן אמין לכן, הזמנתי אותו.

כרומגן דודי שמש
כרומגן דודי שמש

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 6

חוות דעת

אני מאוד מרוצה
מהשירות של חברת "טל סחר" וממליץ עליהם מכל הלב! פניתי אליהם לצורך החלפת דוד שמש ללא קולט, יצרתי קשר טלפונית וענה לי בחור חביב בשם דניאל, הוא היה מקסים ואדיב וכבר מהרגע הראשון התרשמתי ממנו לטובה.

גבע דודי שמש וחשמל
גבע דודי שמש וחשמל

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 57

חוות דעת

את יואב מ"גבע
דודי שמש וחשמל" לא יצא לי לפגוש פנים מול פנים, כל ההתקשרות איתו הייתה דרך הטלפון. מדובר בדוד שמש של אמא שלי - אשה מבוגרת שנתקעה ללא מים חמים.

סמיון אינסטלציה ודודי שמש
סמיון אינסטלציה ודודי שמש

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 3

חוות דעת

אין ספק שסמיון
בחור רציני! יצרתי איתו קשר דרך אתר "מדרג" והוא נתן לי הצעת מחיר סבירה לחלוטין עבור התקנת קולט שמש גדול והרשים אותי מאוד אז קראתי לו. סמיון נתן לי את השירות הכי זריז ויעיל שראיתי בחיי!

אלכס דודי שמש וחשמל
אלכס דודי שמש וחשמל

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 11

חוות דעת

התפוצץ לי הדוד
שמש והייתי צריכה בעל מקצוע שיבוא לתקן, כתבתי בגוגל טכנאי דודים ואז הגעתי לקבוצה של העיר חיפה בפייסבוק, שם כמה האנשים המליצו על "אלכס דודי שמש וחשמל".

אינסטלציה ידי זהב
אינסטלציה ידי זהב

לפרטי העסק

9.3

voice-icon 66

חוות דעת

כשראינו שהמים בכיור
עומדים הבנו שיש כנראה סתימה ואשתי לקחה את המושכות לידיים ופנתה לאילן. אילן נתן הצעת מחיר הוגנת וקבענו מתי התיקון יתבצע. אילן הגיע בזמן עם כל הכלים, מכונות, חומרים וכל מה שאינסטלטור מקצועי יכול להצטרך בזמן ביקור.

סופר אנרגיה
סופר אנרגיה

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 46

חוות דעת

לפני מספר שבועות,
הדוד אצלי על הגג התפוצץ, והציף הכל במים. התקשרתי לחברת דודים אחת (לא דרך האתר), שהגיעה לתת לי אבחון והצעת מחיר, אבל לא הייתי כל-כך מרוצה מהמחיר שהוצע, אי לכך המשכתי לחפש חברת דודים נוספת, והגעתי לחברת "סופר אנרגיה" שרשומה באתר טוב תודה, והם נתנו לי הצעת מחיר הרבה יותר אטרקטיבית והרבה יותר זולה.

אר תיקונים
א.ר תיקונים

לפרטי העסק

9.1

voice-icon 23

חוות דעת

המקרר שלי הפסיק
לעבוד ובחיפוש באינטרנט הגעתי לכמה טכנאים. לאחר השיחה עם מוטי דיברתי עם עוד מס'' טכנאים ולבסוף חזרתי אליו כי הוא נשמע לי הכי אמין ועם המחיר הכי סביר. מוטי דייק בזמן שהגיע.

אליה מערכות
אליה מערכות

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 8

חוות דעת

בנימין היה נשמע
לי מאוד מקצועי ואחראי כשוחחנו בטלפון לכן, הזמנתי אותו להחלפת דוד שמש וקולטים בבניין בו אני גרה והוא אכן נתן שירות חבל על הזמן! הוא ביצע עבודה נקייה ומסודרת.

אנרגיה שיא
אנרגיה שיא

לפרטי העסק

9.6

voice-icon 9

חוות דעת

ניסים פינה את
הדוד הישן והתקין דוד שמש חדש של חברת ירדן באחד הנכסים שבבעלותי, לאחר שחיפשתי מתקין דודים באינטרנט הגעתי לאתר שלו. ניסים דרש מחיר דומה לשאר בעלי המקצוע בתחום לאחר סקר שוק שביצעתי אבל העדפתי אותו כי הוא גר באזור שלי ובנוסף, הוא גם מאוד מקצועי!

אופיר דודי שמש וחשמל
אופיר דודי שמש וחשמל

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 22

חוות דעת

הייתי מרוצה מאוד
מכל הבחינות, אופיר היה מאוד נחמד, בא לפני לראות את המיקום של ההתקנה, המחיר היה הוגן מאוד. נתן מילה ועמד בה מכל הבחינות, ביצע עבודה מקצועית היה אמין מאוד, הגיע בשעות שהיה לי נוח, היה לארג' והשאיר נקי ומסודר - מומלץ בחום!

שביט דודי שמש וחשמל בעמ
שביט דודי שמש וחשמל בע"מ

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 58

חוות דעת

קיבלתי מחברת "שביט
דודי שמש" שירות טוב, מהיר ומקצועי. הזמנתי אותם לא מזמן, כשהתפוצץ לי הדוד שמש של הדירה.

אנרגיה פלוס
אנרגיה פלוס

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 3

חוות דעת

חיפשתי דוד כרומגן
ולאחר חיפוש ובדיקה באינטרנט עם כמה בעלי מקצוע בתחום, הגעתי לחברת "אנרגיה פלוס" שנתנו לי את ההצעה הכי אטרקטיבית.

שע שירותי אינסטלציה ודודי שמש
ש.ע שירותי אינסטלציה ודודי שמש

לפרטי העסק

9.6

voice-icon 4

חוות דעת

לאחר הצפת מים
שהתרחשה בביתי, הבנתי שיש לי צורך באינסטלטור. הזמנתי שלושה אינסטלטורים ומבין שלושתם שלמה היה הכי מהיר, נתן הצעה הכי אטרקטיבית והרשים בסבלנות ובהסברים המפורטים.

כתבות ומאמרים

התקנת פאנלים סולאריים

התקנת פאנלים סולאריים

במאמר יוסבר על יוזמה "ירוקה" חדשה - התקנת פאנלים סולאריים על גגות של מבנים, כדי לנצל את אנרגית השמש ליצור של חשמל.

קרא עוד