35

ספקי שירות בתחום קבלני גבס

מחיר קיר גבס, פירוט עלויות של עבודותעם לוחות גבס לבית

במאמר נלמד על פי מה נקבעים מחירי הבנייה והעיצוב בגבס ומהן העלויות אליהן עלינו לצפות בפרוייקטים.

כל מה שצריך לדעת על מחירי בנייה בגבס ועיצוב בגבס

בנייה בגבס מאפשרת ביצוע מגוון עצום של פרויקטים, תוך השגת תוצאות מרהיבות ואיכותיות, בגימור מדוייק, וכל זאת - ביעילות ובמחיר משתלם. גבס הוא חומר גלם נוח לעבודה ויש לו יתרונות רבים, הגמישות שהוא ניחן בה מעניקה חופש פעולה למעצבי פנים ואדריכלים כאשר בעלי מקצוע מיומנים יכולים להפוך את העיצובים הייחודיים למציאות. בחירה נכונה מתוך מגוון סוגים שונים של לוחות גבס ממזערת את החסרונות של חומר גלם זה, כך למשל שימוש בלוחות גבס ירוק בעל עמידות משופרת מפני לחות ורטיבות מאפשרת בנייה בגבס של קירות חדרי אמבט, כל זאת בתנאי שמלאכת הבנייה נעשית במקצועיות והלוחות מקובעים כך שנותר מרווח מספיק בין שפתם התחתונה לרצפה.
הימים בהם גבס שימוש רק לבנייה בתוך המבנה חלפו. כיום יש היצע של לוחות גבס לשימוש חיצוני. שימוש בלוחות כאלה להקמת קירות חיצוניים בשיטות בנייה קלה מקצר את פרק הזמן הדרוש להשלמת הפרוייקט ובה בעת הופך את אתר הבנייה למסודר, נקי וידידותי יותר לסביבה.

ניתן לומר שמחירי הבנייה בגבס הופכים את הבחירה בו אטרקטיבית במיוחד. בדרך כלל בחירה בגבס תאפשר צמצום עלויות והשגת התוצאות המבוקשות - תוך שמירה על מסגרת התקציב.
אם אתם עומדים לפני פרוייקט בנייה או שיפוץ, בוודאי תתבקשו לקבל מגוון החלטות. פעמים רבות בנייה בגבס היא אפשרות העומדת על הפרק, וכדי לדעת אם זו הבחירה הנכונה - חשוב להבין את היתרונות והחסרונות של פרויקטים לבנייה ועיצוב בגבס, כמו גם להשוות בין מאפייני ועלויות הבנייה בגבס – לחלופות שיוצעו לכם. לפניכם סקירה של מחירים אופייניים לביצוע עבודות שונות בגבס.

עוד לפני שאנחנו מתחילים "לדבר במספרים" – מחירוני עבודה בגבס מספקים אומדן לעלויות בלבד

קביעת התמחור של פרויקטי בנייה בגבס מערבת לא רק את מחירי לוחות הגבס והאלמנטים האחרים בהם ייעשה שימוש – אלא גם את מחירי הצביעה, העיצוב, וכמובן – את מחירי העבודה של איש המקצוע המבצע את עבודות הגבס. לכן, חשוב לדעת שאין מחירי בנייה בגבס המהווים תעריף אחיד. תמצאו הבדלים בין הנתונים המופיעים במחירונים השונים – ולא רק זאת, אלא שבהחלט ייתכן שתמצאו קבלני גבס מקצועיים ומומלצים, אשר ידרשו מחיר גבוה או נמוך מזה שצויין במחירון עליו בחרתם להסתמך.

כדי להעריך את מחירי הבנייה בגבס במסגרת פרוייקט שיפוץ או הקמת מבנה - מומלץ לאסוף נתונים ומחירים ממקורות אמינים, כאלה המספקים מידע ונתונים אודות אנשי מקצוע בתחום. איסוף מחירי עבודות גבס יעזור לכם לקבל סדר גודל של התקציב שתידרשו לו – אבל רק כשיהיו בידיכם הצעות מחיר מבעלי מקצוע, תדעו באמת את היקף ההוצאה שעומדת לפניכם.

סדרי גודל של עלויות לפרויקטים אופייניים של בנייה בגבס

לפניכם קצת מספרים שיעזרו לכם לקבל מושג על עלויות בנייה בגבס.

  • המלאכה הפשוטה ביותר בגבס היא הקמת קיר פנימי מלוחות גבס אפור רגיל. עבודות כאלה מתומחרות לפי 200 - 300 ש"ח למ"ר. בעלי מקצוע שונים בוחרים לגבות סכום שונה המושפע גם ממאפייני הפרוייקט המסויים, כך למשל המחיר יהיה גבוה יותר אם מדובר בדירה בקומה גבוהה בבניין ללא מעלית משום שדרוש זמן ומאמץ להעלות אליה לוחות גבס כבדים, חומרי גלם נלווים וכלי עבודה.
  • קיר כפול, לבידוד טוב יותר כמו גם חוזק משופר, יעלה בין 350 ל-450 ש"ח למטר.
  • מחיר קיר גבס ירוק, בעל עמידות משופרת מפני לחות ורטיבות, יעלה כ-10% יותר מקיר גבס רגיל. המצב דומה גם ככל שמדובר בקיר מלוחות גבס ורוד בעל עמידות משופרת מפני אש.
  • סגירת פתח בגודל של דלת תעלה כ-600 ש"ח. התקנת קרניז או פרופיל דקורטיבי מגבס תעלה בין 300 ל-400 ש"ח לכל מטר אורך.
  • התקנת חיפוי של לוח גבס על קיר קיים תעלה בין 150 ל-250 ש"ח למ"ר. מחיר דומה תשלמו עבור חיפוי תקרה בגבס בהדבקה.
  • עלות של הנמכת תקרה כאשר נעשה שימוש בלוחות גבס אפור רגיל תהיה כ-300 ש"ח למ"ר. אם תבחרו לעשות שימוש באריחי גבס דקורטיביים או כאלה המספקים בידוד תרמי ואקוסטי טוב במיוחד, המחיר עשוי להאמיר עד כדי 500 ש"ח למטר ואף יותר.
  • בניית נישה פשוטה, מזנון שאורכו עד 3 מטרים או מדפים מגבס תעלה כ-1,500 שקלים. המחיר יעלה ככל שמדובר במלאכה מורכבת יותר (למשל, כאשר העיצוב ייחודי ומסובך יחסית למימוש) או בהיקף גדול יותר. התקנת תקרה צפה תעלה בין 2,500 ל-3,500 ש"ח לשטח תקרה בן כ-10 מטרים רבועים.


זכרו - חשוב לקבל הצעות מחיר עבודות גבס מפורטות, כך שלא יהיה ויכוח אודות מה בדיוק התחייב איש הגבס לבצע. כך למשל צריך לדעת מראש אם המחיר הוא רק עבור התקנת הלוחות או כולל גם הכנה לצבע.
ברוב המקרים הצביעה מתומחרת בנפרד ולו רק בגלל שהיא מבוצעת על ידי צבע מקצועי מטעמכם או כזה שקבלן הגבס נעזר בשירותיו. צביעה של קיר, או משטח אחר מגבס, תעלה בין 40 ל-60 ש"ח למ"ר.
חשוב להדגיש שהמספרים הנ"ל מהווים אומדן בלבד, גורמים שונים עשויים להניע בעלי המקצוע לדרוש מחיר גבוה באופן משמעותי, ביצוע לפי תוכנית מורכבת במיוחד למשל או דרישות יוצאות דופן אחרות.

35

ספקי שירות בתחום קבלני גבס

מצא בעל מקצוע

קבלני גבס מומלצים תל אביב

רפ שיפוצים
ר.פ שיפוצים

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 3

חוות דעת

הגעתי לבאסים בעקבות
המון המלצות שקיבלתי מחברים ומלבד זאת, עשיתי השוואת מחירים והוא היה בין הזולים! הוא ביצע עבורי עבודות צבע, סיוד ושפכטל בדירה שלי. אין לי מילה אחת רעה לומר על באסים!

מפ בנייה ושיפוצים
מ.פ בנייה ושיפוצים

לפרטי העסק

9.6

voice-icon 4

חוות דעת

אחרי שנכוויתי מכל
כך הרבה בעלי מקצוע בתחום השיפוצים הגעתי סוף סוף למאמין, בעל מקצוע הכי נהדר וישר שיש. הוא ביצע עבורי שיפוץ כללי לבית, הוא הגיע עם הצוות שלו בשעה שקבענו והחלו בעבודה, יש לציין שכולם עבדו בשיתוף פעולה מלא והעבודה בוצעה ברמה מקצועית והכי טובה שיש.

לירן שיפוצים
לירן שיפוצים

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 3

חוות דעת

לירן בחור מדהים!
הוא ביצע עבורי שיפוץ כללי של 3 קומות בעסק שלי כולל שירותים ומטבח, הגעתי אליו דרך המלצה של אחד העובדים שלי. לירן הגיע עם צוות גדול והם דייקו בזמנים ועבדו בשיתוף פעולה נהדר!

אור תשתית
אור תשתית

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 24

חוות דעת

חיפשתי איש שיפוצים
לביצוע עבודות כלליות, קיבלתי המלצה על שגיא "מעיין שיפוצים", רציתי מישהו שיהיה נוח לעבוד איתו, כזה שאפשר לתקשר איתו, וכמובן שיהיה מקצועי ועם מחירים הוגנים.

עכ עבודות שיפוצים עם טעם
ע.כ עבודות שיפוצים עם טעם

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 23

חוות דעת

חמודי מחברת "ע.כ
עבודות שיפוצים עם טעם" ביצע אצלי בניית מטבח קומפלט! העבודה כללה את בניית המטבח עצמו, ריצוף וחיפוי קירות, אינסטלציה חדשה ועבודות חשמל - הכל בוצע בצורה נהדרת!

JAA עבודות שיפוצים
JAA עבודות שיפוצים

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 66

חוות דעת

חיפשתי שיפוצניק מומלץ
עם ניסיון שיעשה לי עבודת גבס בסלון. בחיפוש באינטרנט הגעתי למס' שיפוציניקים בינהם לאשרף. אשרף הגיע מוכן עם צילומי עבודות קודמות שלו, נתן רעיונות יצירתיים ועשה רושם של אחד מקצועי שמבין עניין.

יה שיפוצים בעמ
י.ה שיפוצים בע"מ

לפרטי העסק

9.6

voice-icon 11

חוות דעת

עם יוסי אני
עובד כבר שנים, בעל מקצוע שבנה ומתחזק את כל רשת המינימרקטים שלי ואני מרוצה כל פעם מחדש, בעל מקצוע אמין וישר.

אדי לשיפוצים
אדי לשיפוצים

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 50

חוות דעת

את אדי אנחנו
מכירים הרבה מאד שנים. הוא איש שיפוצים קבוע אצלנו בבית, ואנחנו לא מחליפים אותו באף אחד אחר. מעבר לזה שהוא עושה עבודה פשוט מעולה - אצלו האמינות והנאמנות זה דבר ראשון.

אפריים שיפוצים
אפריים שיפוצים

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 3

חוות דעת

הקשר שלנו עם
אפריים והצוות שלו התחיל לפני 4 שנים כאשר הם הגיעו לשפץ עבורנו את האמבטיות ולצבוע את הקירות מבחוץ, לאחרונה הייתה לנו רטיבות בבית ואפריים קילף אותה ויצר רף מים כדי למנוע את חדירתם.

EI  שיפוצים
E&I שיפוצים

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 3

חוות דעת

הגעתי לאבידור דרך
המלצות רבות באינסטגרם והוא ביצע עבורי שיפוץ כללי בדירה ועבור סבתי שיפוץ מטבח, אני לא מתחרטת לרגע! הוא היה זמין ונגיש עבורי בכל עת וגם אדיב ומקצועי. אבידור עמד בכל הדרישות שלי!

פרפקטו  ביצוע עבודות בנייה
פרפקטו - ביצוע עבודות בנייה

לפרטי העסק

9.6

voice-icon 9

חוות דעת

על איציק יש
לי רק דברים לומר, בנאדם סימפטי ושירותי שביצע עבודה בול כמו שרציתי ואני ממליצה עליו בחום!!! הוא הרכיב עבורי 3 גגונים מעץ במרפסות שבביתי, הוא הגיע בשעה שקבענו, ביצע מדידות מדויקות של הגגונים במרפסות, הראה מגוון רחב של עבודות שביצע וסגרנו תאריך לביצוע העבודה.

RADA לבנות ולשפץ זה במשפחה
RADA -לבנות ולשפץ זה במשפחה

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 3

חוות דעת

אני מנהל בגלידת
"גולדה" בכיכר במדינה והגעתי לאביעד וצוותו דרך המלצות מפה לאוזן, הם הקימו עבורי את הסניף ובדרך להקים עבורי סניף נוסף גם בבוגרשוב. אביעד והצוות שלו פשוט מעולים!

טל קבלן שיפוצים
טל קבלן שיפוצים

לפרטי העסק

9.6

voice-icon 16

חוות דעת

טל הקבלן שיפוצים
אחלה בחור, הוא הגון, נחמד ואדיב והיה תענוג לעבוד איתו! פניתי אליו לצורך הדבקת קרמיקה בקירות הפנימיים של בית-כנסת, מדובר בעבודה עדינה ומורכבת וטל עמד במשימה בהצלחה רבה.

קורן שיפוצים
קורן שיפוצים

לפרטי העסק

9.2

voice-icon 27

חוות דעת

בביקור אצל חבר
ראיתי עבודת שיפוץ יפה שנעשתה אצלו, מבירורים עלה שמו של בני מקורן שיפוצים. לאחר שיחה עם בני התיישבנו לתכנונים ותיאום ציפיות. בני תרם בשלב התכנון רבות מניסיונו המקצועי וכך גם סוכם המחיר עבור השיפוץ.

ירדן השקעות
ירדן השקעות

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 31

חוות דעת

עברתי הרבה שיפוצניקים
בקריירה שלי, רן הוא הכי נאמן הכי מסור והייתי אומר גם הכי ישר שהכרתי. אני עובד איתו כבר קרוב לארבע שנים ואני מרוצה וממליץ בחום.

פניםחוץ
פנים-חוץ

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 5

חוות דעת

אני מכירה את
ערן המון שנים ויכולה להעיד שהוא איש אמין וקפדן בפרטים הקטנים וגם יודע לייעץ ולהתאים את השיפוץ לצורכי הלקוח, לאחרונה הוא שיפץ את האמבטיה אצל גיסתי המבוגרת וביצע עבודה נהדרת!

א  שלמה עבודות גבס
א . שלמה עבודות גבס

לפרטי העסק

9.6

voice-icon 28

חוות דעת

אשר הוא בעל
מקצוע ברמה גבוהה, איש הגון, נעים הליכות, שמבצע את עבודתו לתפארת. יישר כוח!! בא לבצע אצלי שיפוץ כללי בדירה.

דני תורגמן
דני תורג'מן

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 5

חוות דעת

דני בעל מקצוע
מדהים ואין לי מילה אחת רעה לומר עליו! הגעתי אליו דרך מעצבת הפנים שלי והוא ביצע עבורי שיפוץ בכל הבית כולל עבודות צנרת. אני מאוד מרוצה מהעבודה שדני ביצע עבורי!

נועם שיפוצים
נועם שיפוצים

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 32

חוות דעת

אלי מאוד יסודי,
נוח וגמיש, העבודה שלו ברמת גימור מושלמת! עוד יתרון חשוב - נועם מספק את החומרים ולכן מוזיל בצורה משמעותית את הוצאות השיפוץ. את אלי הכרתי דרך חברים טובים שעשו שיפוץ בדירתם והיו מרוצים מאוד.

אפ השבחת מבנים
א.פ השבחת מבנים

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 2

חוות דעת

יש לי דירה
בבעלותי בחיפה שהייתה מאוד מוזנחת והרוסה ואפרים ביצע בה כמה שינויים הכוללים צבע ושפכטל, סידור רטיבויות, תיקון ריצוף וכו'. אפרים מקצוען בתחומו וביצע עבודה יסודית ומדויקת ביותר!

סימון שיפוץ וחידוש הבית
סימון שיפוץ וחידוש הבית

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 3

חוות דעת

את סימון אני
מכיר המון שנים ותמיד הוא מבצע עבורי עבודות שיפוצים שונות בביתי. בפעם הראשונה הוא הגיע וביצע ריצוף לכל הבית וצביעה של הקירות, העבודה שלו מדהימה, החומרים והציוד שלו איכותיים מאוד וזה ניכר בתוצאה הסופית של העבודה.

9.4

voice-icon 3

חוות דעת

אין לי מילים
בכדי להודות ולשבח את מוטי, החזיר לי את האמון שאבד לי שנפגשתי עם בעלי מקצוע שונים בנוגע לצביעת ביתי מבחוץ ולגבי ריצוף החצר.

שיינר חנוך בינוי וניהול פרוייקטים בעמ
שיינר חנוך- בינוי וניהול פרוייקטים בע"מ

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 4

חוות דעת

אני מנהלת אזור
ברשת אירוקה ואני שמחה להמליץ בחום על חנוך. בעל מקצוע שמעסיק אנשים רציניים ואחראים שמתחזקים לנו את החנויות בצורה הכי טובה שיש. בכל תקלה שיש בחנות ברשת חנוך תמיד זמין ומגיע עם הצוות שלו בזמינות כה קצרה, כל תקלה בחנות מטופלת בזריזות וביעילות.

מלך הגבס
מלך הגבס

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 2

חוות דעת

הגעתי לשמעון דרך
המלצה חמה של חבר, הוא בנה עבורי מזנון מגבס בדירה והייתי מאוד מרוצה ממנו! מלבד העובדה שהוא דרש את המחיר הזול ביותר לאחר סקר שוק שעשיתי, הוא גם ביצע את העבודה בזריזות, יעילות ועם המון נחישות.

דויד ישי שיפוצים וצבע
דויד ישי שיפוצים וצבע

לפרטי העסק

9.2

voice-icon 5

חוות דעת

לאחר בירורים ופגישות
ייעוץ עם בעלי מקצוע שחיפשתי בתחום הריצוף, החלטתי לסגור עם דוד מכיוון שהצעתו הייתה הכי הוגנת מבין כולם וזמינותו הייתה מידית.

רונן ברד אינסטלציה ושיפוצים
רונן ברד אינסטלציה ושיפוצים

לפרטי העסק

9.2

voice-icon 4

חוות דעת

כל המחמאות שבעולם
מגיעות לרונן, אני מרוצה וממליץ בחום. פניתי אליו לצורך הרכבת ברז בחדר האמבטיה בדירתי, הוא הגיע בשעה שקבענו, פירק את הברז הישן והתקין את הברז החדש, וידא שהכל מורכב כראוי, הסביר כל דבר שביצע וגבה מחיר הוגן.

עדי עבודות גבס
עדי עבודות גבס

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 3

חוות דעת

אין לי מילים
לתאר את עדי- פשוט בעל מקצוע בחסד עליון. פניתי אליו לצורך בניית מסגרת לטלוויזיה מגבס בסלון בביתי, הוא הגיע במועד שקבענו, נתן הצעת מחיר מסודרת והוגנת, ענה על כל שאלותיי ולאחר שהתרשמתי מעבודותיו סגרנו תאריך לתחילת העבודה.

גבאי פתרונות בנייה מתקדמים
גבאי פתרונות בנייה מתקדמים

לפרטי העסק

9.5

voice-icon 44

חוות דעת

מחיר טוב, שירות
מעולה, עבודה מצוינת, עמידה בזמנים, רק מילים טובות אני יכול לומר. אני מכיר את דני כבר עשרות שנים במהלכם יצא לי לשמוע הרבה על המוניטין שלו ועל ידי הזהב שלו וגם יצא לי להיווכח במו עיניי לא פעם באחת העבודות המשובחות שלו לכן זה היה טבעי שכשרצינו להתקין תקרת גבס חדשה תחת גג הרעפים שלנו פנינו אליו.

תנין עבודות צבע
תנין עבודות צבע

לפרטי העסק

9.7

voice-icon 17

חוות דעת

היינו מאוד מרוצים
מהעבודה של רז תנין, הוא היה מאוד נקי מסודר מדויק בעבודה ובזמנים ומאוד אמין - מומלץ! רז הוזמן אלינו לתיקון קיר חיצוני של הבניין שנוצר בו סדק עמוק - בבניין משותף.

רומנו ובניו בעמ
רומנו ובניו בע"מ

לפרטי העסק

0

voice-icon 0

חוות דעת

עבודת אינסטלציה ושיפוצים
עבודת אינסטלציה ושיפוצים

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 25

חוות דעת

בחור הגון מאוד,
מקצועי ונחמד. הגעתי אליו דרך האתר כאן, עוד באותו יום הגיע אליי לבית וישב איתי על תוכנית עבודה והצעת מחיר. יש לנו באמצע הבית שני עמודים תומכים שרצינו לעשות להם חיפוי קרמיקה.

המשפצים
המשפצים

לפרטי העסק

9.3

voice-icon 14

חוות דעת

ביצע אצלי התקנה
מחודשת של כיור שנפל לנו בשירותים של המשרד... הגעתי אליו בצורה אקראית דרך האינטרנט. זו פעם ראשונה שאני מזמין אותו לתקן, אבל בהחלט שעשה עליי רושם טוב ואני אשמח לקרוא לו שוב.

רן חן שיפוצים
רן חן שיפוצים

לפרטי העסק

9.4

voice-icon 3

חוות דעת

השנה החלטתי להתקין
בדירה שלנו מזגן מיני מרכזי, אמנם אנחנו גרים באזור משופע באוויר טוב, אבל אחרי ששנה שעברה היה קיץ חמסיני במיוחד, החלטתי השנה להתקין מיזוג בכל הדירה.

א ב שרותים
א ב שרותים

לפרטי העסק

10

voice-icon 3

חוות דעת

בועז איש מקצוע
הכי טוב שפגשתי בתחום השיפוצים, עושה עבודה יסודית נקייה סופר מדויקת, מחירים הוגנים. מה שהכי הרשים אותי לגביו זאת מהירות העבודה, שלא באה על חשבון היסודיות. בועז עבד אצלנו בארבעה פרויקטים וכל פעם הפתיע מחדש לטובה.

מומלץ לבצע סקר שוק ולבדוק מחירים ולא להתפשר על ההצעה הראשונה

העלויות תלויות במשתנים רבים כגון: סוג העבודה, גודלה ואפילו קומת הדירה בבנין

חשוב לקבל הצעות מפורטות כדי למנוע ויכוח מאוחר יותר

כתבות ומאמרים

היתרונות וחסרונות של בנייה בעזרת גבס

היתרונות וחסרונות של בנייה בעזרת גבס

מהם היתרונות והחסרונות של בנייה בעזרת גבס ובאילו מצבים נעדיף להשתמש בחומר גלם זה או אחר?

קרא עוד
מהם כלי העבודה הכי שכיחים אצל בעלי המקצוע?

מהם כלי העבודה הכי שכיחים אצל בעלי המקצוע?

במאמר נענה על השאלה הפשוטה - איזה כלי עבודה הכי פופלרי וחשוב לבעלי מקצוע?

קרא עוד
מהם היתרונות של לוחות גבס בשיפוץ ביתי?

מהם היתרונות של לוחות גבס בשיפוץ ביתי?

במאמר יוסבר על השימוש בלוחות גבס בשיפוץ הביתי מבחינת עיצוב הבית ופתרונות אסתטיים.

קרא עוד
כל המידע על קרניזים דקורטיביים - המדריך להקנת קרניז לקיר

כל המידע על קרניזים דקורטיביים - המדריך להקנת קרניז לקיר

במאמר יוסבר מהו קרניז לקיר, מתי מומלץ להתקין אותו, ואילו סוגי קרניזים דקורטיביים קקיימים כיום בשוק.

קרא עוד
עיצוב בגבס

עיצוב בגבס

במאמר יוסבר מהם היתרונות של עיצוב בגבס, אילו סוגי עיצובים בגבס קיימים, ולמה חשוב שרק בעל מקצוע יבצע עבודות גבס.

קרא עוד