29 גננים אמינים
מעל 3,000 מכרזים עם מעל 40,000 הצעות מחיר
423 חוות דעת של לקוחות על גננים

מאמר: גינות בבתים פרטיים - הסגנונות והשיקולים בהקמת גינה בבית פרטי

מצא בעל מקצוע עכשיו
38

ספקי שירות בתחום עבודות גינון

מצא בעל מקצוע

תמונות של בעלי המקצוע

גינה פרטית בסגנון ים תיכוני
דוגמא לגינה פרטית בסגנון גינה אנגלית
שילוב גינה טרופית בבית פרטי

המאמר הבא נסקור את התהליך של תכנון והקמת גינות בבתים פרטיים

38

ספקי שירות בתחום עבודות גינון

גינות בבתים פרטיים

בעבר נהוג היה לחשוב שגינה פרטית היא נחלתם של בעלי בתים צמודי קרקע בלבד. ברבות השנים הלכו והתפתחו גינות על גגות, במרפסות, דירות גן, גינות הידרופוניות בתוך מבנים ואפילו גינות המטופחות על ידי אדם פרטי אך שוכנות על שטחים ציבוריים המוקצים לכך. על אף קיומן של שלל סוגי הגינות שצוינו, גינה בבית פרטי היא עדיין הנפוצה ביותר ואין פלא שהקמה, טיפוח ותחזוקה של גינות ביתיות הוא תחום ענף שרבים עוסקים בו דרך קבע בין אם באופן מקצועי (אדריכלי נוף, גננים ובעלי משתלות) ובין אם כבעלי גינה פרטית הנוטלים על עצמם חלק כזה או אחר בטיפול בה.
במאמר זה נסקור שיקולים המשפיעים על עיצוב גינה בבית פרטי, נביא דוגמאות לסגנונות עיצוב מוכרים, נבחן באיזה אופן משפיע גודל התקציב (המוקצה להקמה ולתחזוקה) על בחירות שיש לעשות בעת תכנון הגינה, וניגע גם בנושאים הקשורים לתחזוקת גינה פרטית לטווח ארוך.

גינה פרטית כפרויקט ארוך טווח

בעת שבונים בית פרטי חדש נהוג לתת את הדעת גם על פיתוח החצר, יש המדקדקים עד כדי עריכה מבעוד מועד של תוכנית להקמת גינה ויש מי שמסתפקים בחלוקה כללית, תכנון השבילים, גדרות אולי גם פרגולה, דק ובריכה, תוך שמותירים את הירידה לפרטים הקטנים (דוגמת סוגי הצמחים, תאורת גן ומערכת השקיה) למועד מאוחר יותר. גם מי שלהם נטייה לכלול את הקמת הגינה כחלק בלתי נפרד מבניית ביתם החדש חשוב שיבינו שגינה, בניגוד למבנה, היא עולם שלם לו מעין חיים משלו, היא מתפתחת, צמחים בה גדלים ומתפשטים והיא דורשת תחזוקה מתמדת. לפיכך ראוי להתייחס לגינה כאל פרויקט מתמשך אשר תחילתו בעריכת תוכנית מוצלחת והוצאתה אל הפועל אך המשכו בשינויים, התאמות וטיפול מסור ובלתי פוסק שניתן לבצע, באופן חלקי או מלא, בעצמנו או לבחור לשכור שירותיו של גנן מקצועי.

שיקולים בעת תכנון גינת בית פרטי

לגינה עשויה להיות השפעה מרחיקת לכת על החיים בבית. בכוחה של גינה מטופחת לשמש היטב את דיירי הבית, צעידה אל עבר בית דרך גינה נאה מעניק תחושה נעימה, גם מראה הבית מבחוץ הופך מרשים יותר בזכותה. חשיבותה זו של הגינה בבית פרטי מניעה רבים להשקיע סכומים בלתי מבוטלים בהקמתה וטיפוחה. למשפחה אחת עשויים להיות צרכים שונים מאוד מאלה של משפחה אחרת ולכן חשוב לתכנן את הגינה כך שתשרת היטב את בעליה. לפניכם רשימה של השיקולים העיקריים עליהם יש לתת את הדעת בבואנו להקים גינה חדשה בבית פרטי או לערוך שינויים בהיקף כזה או אחר בגינה קיימת:

- כמה שטח פתוח נרצה להותיר
- האם נכלול בגינה אלמנטים כגון פרגולה, דק, מתקני משחק לילדים, בריכת נוי או בריכת שחייה
- האם יש סגנון עיצוב חביב עלינו שנרצה לתכנן את הגינה לפיו (יש מגוון סגנונות שכאלה עליהם נרחיב בהמשך).
- האם נרצה עצים וצמחים נותני פרי.
- עד כמה אנו מעוניינים לעסוק בתחזוקת הגינה בעצמנו.
- מה התקציב העומד לרשותנו לצורך הקמה ולכיסוי עלויות תחזוקה שוטפת.

סגנונות שונים וסדרי גודל של עלויות

ממש כפי שניתן להשקיע ממון רב בבניית בית פרטי או לחילופין להקים בית בתקציב מצומצם בהרבה כך ניתן לבחור כל גודל של תקציב להקמת הגינה. ישנם כמה סגנונות עיצוב גינות הנפוצים בישראל, מהם כאלה הנחשבים "יוקרתיים יותר" ועלות גבוהה יותר בצידם. גינה בסגנון ים תיכוני נחשבת לכזו שניתן להקים בתקציב נמוך יחסית, גינה אנגלית וגינה מודרנית תדרושנה השקעה גדולה יותר ואילו גינות טרופיות ויפניות נחשבות ליקרות ביותר.

יהיה סגנון הגינה בו נבחר אשר יהיה מספר אלמנטים מרכזיים יקבעו בסופו של דבר את עלות ההקמה. בין אלה ניתן למנות את עלות הפיתוח (שבילים, מסלעות, דק, פרגולה, בריכת נוי וכד'), עלות מערכת תאורת גן, מחיר התקנת מערכת השקיה, מחירם של הצמחים ועלות עבודה של בעלי מקצוע. בכל אחד מן הסעיפים הנ"ל הטווח האפשרי הוא גדול, כך למשל ניתן להתקין בעצמנו כמה פנסי גן בעלות כוללת של שלוש מאות שקלים אך ניתן גם להיעזר בשירותיהם של בעלי מקצוע (כגון אדריכל נוף, גנן וחשמלאי) אשר יפרשו עבורנו מערכת תאורת גן מרהיבה בעלות של אלפי שקלים. בדיוק באותו אופן ייתכנו הבדלים גדולים בסעיפי פיתוח, תכנון והקמת מערכת ההשקיה, עלות הצמחים ועוד. על מנת לסבר את האוזן, ישנן גינות נאות מאוד בבתים פרטיים שכל עלות הקמתן הסתכמה באלפיים שקלים, לעומתן ישנן גינות (לאו דווקא גדולות יותר בשטחן) שעלות הקמתן חוצה את רף מאה אלף השקלים.

תחזוקה עצמית או גנן

עניין חשוב מאוד עליו יש לתת את הדעת בעת תכנון ופיתוח גינה בבית פרטי הוא היקף עבודת התחזוקה השוטפת שתידרש ומי עתיד לבצעה. חשוב לדעת שייתכנו הבדלים גדולים בדרישות התחזוקה של גינות שונות. מי שאינו מעוניין או אינו יכול להשקיע זמן ומרץ בתחזוקת הגינה יכול להקים גינה הדורשת מעט תחזוקה או להשלים עם הצורך לשלם לגנן. אחד הסודות המאפשרים הנאה מושלמת מגינה פרטית הוא איזון נכון בין מלאכת תחזוקה שתבצעו בעצמכם (עישוב קל, גיזום, ניקיון וכד') לבין מלאכות מורכבות וקשות יותר שיימסרו לידי גנן, כגון גיזום עצים, כיסוח דשא (אם כי ניתן בהחלט לבצע בעצמנו), גיזום גדר חיה גבוהה, ריסוס אם נידרש, התמודדות עם בעיות נקודתיות שצצו (כגון עץ חולה או טפיל המזיק לצמחים) וכד'.

מי שגרים בבית צמוד קרקע זוכים לאפשרות להקים ולטפח גינה פרטית. אנו ממליצים גם למי שסבורים שאינם "בנויים" לעסוק בכך בעצמם לנסות את כוחם, להתחיל בקטן, בהחלט ייתכן שתגלו שאתם מפיקים הנאה רבה מגינון בהיקף כזה או אחר. ככלות הכול, לצפות בצמח ששתלנו מתפתח, גדל, פורח, מעניק לנו מפירותיו וכד' עשויים להיות חוויות מעוררות השראה ממש.

מאמרים ומדריכים

רוצים לדעת למה לצפות מבעל המקצוע? מעוניינים לבצע תיקונים קלים בעצמכם? המומחים שלנו כתבו עבורכם מאמרים ומדריכים מקצועיים שיסיעו לכם לפני, במהלך ואחרי קבלת השירות

מחירון אחזקת גינות

השוו בין הצעות מחיר שהוגשו ע"י בעלי מקצוע המנויים בתחום עבודות גינון לשירותי אחזקת גינות